Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ај да го упростам прашањето,пример се водиш вработен во фамилијарна фирма дали смееш да скенираш фискални издадени од таа фирма кој ги оставиле муштериите?
во некои продавници касиерките викаат не ги земале оставените сметки затоа што они како вработени не можеле они да ги скенираат

јас мислам дека тоа нема врска. а и што е важно кој скенира сметка, нели целта на „проектот“ е да се открие даночно затајување
никаде не пишува дека тоа е забрането, а и да не ќе проверат они.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.325
Ај да го упростам прашањето,пример се водиш вработен во фамилијарна фирма дали смееш да скенираш фискални издадени од таа фирма кој ги оставиле муштериите?
Реално, како ќе докаже некој дека сметките се оставени од муштерии, а не направени од тебе?
Као, ако имам маркетче не смеам да си пазарам во него? :)
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
во некои продавници касиерките викаат не ги земале оставените сметки затоа што они како вработени не можеле они да ги скенираат

јас мислам дека тоа нема врска. а и што е важно кој скенира сметка, нели целта на „проектот“ е да се открие даночно затајување
никаде не пишува дека тоа е забрането, а и да не ќе проверат они.
Тоа е и проблемот,што не видов никаде нагласено дали смее или не вработен да скенира сметки од фирмата во која е вработен.
Реално, како ќе докаже некој дека сметките се оставени од муштерии, а не направени од тебе?
Као, ако имам маркетче не смеам да си пазарам во него? :)
Никако не може да се докаже,а може да на*бе само вработениот. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Па ако сметката не ја земе муштеријата, а вработениот му ја даде, дали е уште важечко тоа не знам, муштеријата подлежи на казна.
А за вработен дали смее или јас дали смеам од корпата у Веро кај што ги фрлаат да ги земам и скенирам (баш имам видено луѓе од каса или од земја си земаат око не им тррепнува :)), не гледам дека такво нешто стои во закон. И што е веќе споменато, веројатно нема да проверуваат над 20 милиони сметки да ги врзуваат со матични на граѓани, па истите тие со фирми каде работат...јајцата гимнастички топки ќе им станат. Целта главно беше зголемување на ддв преку издавање фискални. Можеби може овде да се оди и на драстични разлики во непријавени приходи, не знам, ако имаат некој таков алгоритам да им светне црвено со гоолеми разлики. Ова е сци фи претпоставка, но оставам % и за тоа понатаму да може да се користи.
На крај кравеа, јас пазарам во мојот колонијал, тука нема грев, си правам промет себеси или на газдата.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
B

Beginner

Гостин
1800 јас имам кога ке ги пуштат да знам за трансакциска кога да ставам. Ако е дури во Декември има време.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Да беше 10-1 повраток ајде,ама ова ....Кај брат ми,за 47.000 потрошок,повраток има 710 денари ..... Ова е големо срање ....
Најдобро би било сите 47.000 да ги враќаат. ;)

И јас се разочарав. Поголеми сметки за струја ми доаѓаат што го пунам телефонот за да сликам фискални и парагони. :mad:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Тоа е и проблемот,што не видов никаде нагласено дали смее или не вработен да скенира сметки од фирмата во која е вработен.

Никако не може да се докаже,а може да на*бе само вработениот. :)
имаше на времето, а може и сега, вработени во лотарија да не смее да учествуваат и слични работи..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.267
Поени од реакции
78.909
имаше на времето, а може и сега, вработени во лотарија да не смее да учествуваат и слични работи..
Не само вработени во лотарија, туку било кои вработени во субјект кој организира игри на среќа, наградни игри, не смеат да учествуваат во нив.
Ова не е ниту наградна игра, ниту игра на среќа.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
и кога ќе требат да враќаат пари ќе речат системот падна, сите податоци се изгубени.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Ако си достигнал 1800 ден за враќање, дали се што ќе се скенира понатака се префрла за другото тромесечије или јок :)
 
L

Löwe

Гостин
Сеа ми прати ја .... https://mojddv.ujp.gov.mk/dashboard

Абе НЕ ВРЕДИ ОВА БЕЕЕ !!!!
Ќе скенираш ебате ..... за 30.000 назад 500 ...

Прегледај го приврзокот 218275
Се надевам сфативте колку евтин и популистички проект е ова, да има што да се лае на следни избори. Ќе кажат некоја цифра за цела година ХХХ милиони евра вратени кај граѓаните и следи тука громогласен аплауз и паѓање во транс и скандирање на Зоки Зоки Зоки Зоки и слично. Исто и рекламите има да вртат со некој милозвучен глас како на Александар (Кире Печијаревски) од Фчерашни и ќе се пере мозокот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom