Повик за протест

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Imeto ... pre bi izlegol da protestiram za podobar ekonomski standard kako i za covekovi prava i slobodi ... ok ne deka ne treba covek da protestira i za ime i takvi raboti od nacionalen karakter, no sepak dzebot si e dzeb i zivotot si e zivot, prvo sekoj si go gleda stomakot pa potoa se ostanato ... fakt !
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Imeto ... pre bi izlegol da protestiram za podobar ekonomski standard kako i za covekovi prava i slobodi ... ok ne deka ne treba covek da protestira i za ime i takvi raboti od nacionalen karakter, no sepak dzebot si e dzeb i zivotot si e zivot, prvo sekoj si go gleda stomakot pa potoa se ostanato ... fakt !
Факт! Но од премногу гледање на стомакот, некој ќе ти ја искине главата во меѓувреме.
Исто така факт.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
Сега ја видов оваа тема.

Цела низа пати ми се случило да направам нешто од принцип одважно, и да блиски луѓе ми откажат подршка, а понекогаш и ми заријат нож во него.

Кој има воља и енергија за протест, сугерирам да ја канализира во градење на повеќе издржливи пријателски односи. Притоа нека набљудува внимателно. Мали слабости во мали случки често продолжуваат како фатални слабости во големи случки.

И јас самиот, во изминатите децении, во неколку наврати мислев: Сега е критичниот период, ако сега не се направи нешто, потоа е доцна.

И, открив : Луѓе знаат да бидат многу упорни во буткање на нивните животи какви што се. Без оглед на тоа колку се во грешка.
Тоа е едно.

Друго: крај не дојде толку брзо, темелно и до крај како што проценував. И јас самиот делумно сум бил во грешка.
Тоа е друго.

Трето:
Патриотски содржини во медиуми ме заблудувале, и тоа опасно. Во вистинската историја на овој народ, млади и фини луѓе кои работат за пошироко добро најчесто завршуваат предадени од некои блиски: Многу важен факт да се чува на ум како очи во глава, за да човек кој има квалитети не си настрада без корист за било кој.

Маси ќе излезат на улица, веројатно, дури кога ќе им снема вода, храна, струја.

Тоа што во Втора светска војна млади луѓе релативно успешно се дигнале против окупатор било резултат на низа години на претходно илегално организирање, и било тесно координирано со случувања во соседството и пошироко.

Сугерирам канализирање на енергија во припреми за такви времиња.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Факт! Но од премногу гледање на стомакот, некој ќе ти ја искине главата во меѓувреме.
Исто така факт.
Дечко терај си по твојот пат не замарај со твоите патриотски глупости !
Секој си има свои ставови ... попрво би протестирал за подобра економија, повисок стандард како и за демократија/слобода/човекови права отколку за некои антички глупости во кои вие верувате ... Аце Филип Аминта Пердика и сл. антички фаци на кои вие дркате а не јас !
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
pre bi izlegol da protestiram za podobar ekonomski standard kako i za covekovi prava i slobodi
попрво би протестирал за подобра економија, повисок стандард како и за демократија/слобода/човекови права
Друже мислењава што ги имаш не се твои, туку ти се наметнати од некого.
Знаеш ли колку ги има такви со исто размислување како тебе? Со лопата да ги ринеш.

Кажи ми како го замислуваш протестот, еве на пр. "protestiram za podobar ekonomski standard"
Ќе се соберете и ќе викаде дека сакате podobar ekonomski standard, и оп! Ќе искочи некој на прозор и ќе ви рече:
"Ок, одете си дома од утре ќе имате podobar ekonomski standard"

Wtf are you takling about dude?

Дали воошто го знаеш значењето на поимот "економски стандард" и како се постига?
И што е тоа демократија/слобода/човекови права?

Иди во кулинарство, пошто очигледно си ја утнал темава.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Волчко ... јас за разлика од тебе и таквите како тебе кои постојано се чукате во гради и се сметате за патриоти, а сите различни од вас ги сметате за предавнции јас и за време на Грујовото владеење цела деценија бев про-опозициски ориентиран односно бев на страната на народот и сега во време на новиов Зајков режим повторно сум на страната на народот и сум про-опозициски ориентиран, зошто, бидејќи и старата и новата власт не работат за народот и не работат за унапредување на економскиот стандард на народот и да можеби звучи дон Кихотовски но јас лично сметам дека ниту една власт не е демократска и не и цел да воведе демократија и слобода во Македонија ни претходната ни оваа власт сега и затоа треба да паднат или со пенкало или на улица тоа си е мое лично граѓанско мислење, за разлика од повеќето луѓе во државава кои се или про-ДПМНЕ или про-СДС јас сум истовремено против двете овие партии и тоа не е од денес или од вчера туку со години и децении го имам ваквиот став !
За разлика од вас кои дркате на антиката и античките педероњски статуи, зборот патриотизам не го испуштате од уста, вие сте вистинските Македонци а ние другите сме Марсовци и.т.н. едноставно станува збор за различни идеолошки правци помеѓу нас затоа не ти е јасно тоа кога некој вели дека сака да протестира да, но не за идентитети и сл. глупоштини туку за полн џеб, достоинствен живот и секако слобода, демократија, правда и мир !
 
?

..........

Гостин
Дечко терај си по твојот пат не замарај со твоите патриотски глупости !
Секој си има свои ставови ... попрво би протестирал за подобра економија, повисок стандард како и за демократија/слобода/човекови права отколку за некои антички глупости во кои вие верувате ... Аце Филип Аминта Пердика и сл. антички фаци на кои вие дркате а не јас !
какви демократии слободи и човекови права кога ти забрануват основно право на самоидентификација?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
какви демократии слободи и човекови права кога ти забрануват основно право на самоидентификација?
Тоа е дел од демократијата де... Услов да си демократија, човекови права,слобода и влез во ЕУ и НАТО е да се самоукинеш.... Не си ги научил принципите на западната демократија, дете :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.280
Поени од реакции
22.501
Imeto ... pre bi izlegol da protestiram za podobar ekonomski standard kako i za covekovi prava i slobodi ... ok ne deka ne treba covek da protestira i za ime i takvi raboti od nacionalen karakter, no sepak dzebot si e dzeb i zivotot si e zivot, prvo sekoj si go gleda stomakot pa potoa se ostanato ... fakt !

proteatiraj protiv sebe togas posto dzebot i stomakot pred se zavisat od tebe. ekonomskiot standard go pravat pravat lugeto sekoja druga vladina merka e ustvati vestacka eden vid manipulacija, ti si si odgovoren za sebe. koga poveketo ke go sfatite toa i vasiot standard ke ide nagore do togas najubavo protestiraj ama protiv sebe
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Никогаш не сум протестирал, а баш сакам да ми каже некој што протестирал што добил ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Друже мислењава што ги имаш не се твои, туку ти се наметнати од некого.
Знаеш ли колку ги има такви со исто размислување како тебе? Со лопата да ги ринеш.

Кажи ми како го замислуваш протестот, еве на пр. "protestiram za podobar ekonomski standard"
Ќе се соберете и ќе викаде дека сакате podobar ekonomski standard, и оп! Ќе искочи некој на прозор и ќе ви рече:
"Ок, одете си дома од утре ќе имате podobar ekonomski standard"

Wtf are you takling about dude?

Дали воошто го знаеш значењето на поимот "економски стандард" и како се постига?
И што е тоа демократија/слобода/човекови права?

Иди во кулинарство, пошто очигледно си ја утнал темава.

Има за што да се протестира, економијата зависи од политиката, т.е. од владеење на правото и дрн дрн знаеш веќе.

Така да во право е @PIRATIC има за што да се протестира за подобра економија, еве веќе стаса нон пејперот за реформите на оваа влада, на исто ниво се со претходната.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Најпаметно би било да се соберете заедно со грчкиве патриоти јер сте исти ментален склоп, и да се испоубиете меѓусебе па да се ослободат двете земји од вакви уназадувачки сили.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.280
Поени од реакции
22.501
Најпаметно би било да се соберете заедно со грчкиве патриоти јер сте исти ментален склоп, и да се испоубиете меѓусебе па да се ослободат двете земји од вакви уназадувачки сили.

ti ocigledno ne veruvas vo zemjata, ne ti znaci ni ime ni nisto... najpametno sibaj negde da se oslobodi mkd od tebe, sekako vo mkd nema nikogas da e ko vo usa ili ger da kazeme
 

Kajgana Shop

На врв Bottom