Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.478
НЕ знам кои се тие „закони на карма“ и не ни знам дека има такво нешто... може е некоја њу ејџ западна кованица. Просветли ме во соодветна тема за јога и источни учења или карма ако има тема :)
Може поисправно е да го кажеш принцип на карма, небитно.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Може поисправно е да го кажеш принцип на карма, небитно.
Се е битно. Ти си зборови - ништо друго за мене. Не брзајте да вратите на прашање или ако имате идеја - смислете ја добро па напишете :)
Забавно е...

П.С. Ми ги даде „законите на карма“ во самата срж. :)
Фала
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.478
Се е битно. Ти си зборови - ништо друго за мене. Не брзајте да вратите на прашање или ако имате идеја - смислете ја добро па напишете :)
Забавно е...
Знаеш за што се работи, џабе трошиме ресурси на објаснување. А ако веќе пробаме да навлеземе у суштината на нештата тогаш тешко дека лесно ќе се извлечеме, и дека ќе успееме да дефинираме и да докажеме што е тоа карма и дали постои.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Абе дај објаснете ми, по која логика треба да си атеист кога докази нема за ништо. Нели е разумно да се агностици?


Ти Николчо беше ли тамо, виде ли го господ како ја пишува?
Конкретно за новиот завет се напишани од Матеј,Марко,Лука и Јован и не мора да видеш дека се напишани од нив тука треба да прочиташ нормално дека никој не е бил таму кога се пишувани бидејќи евангелијата се пишувани од 50 до 90 година
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Самите религии се доволен расадник на причини за да луѓето не можат да прифатат дека постои, дека има и владее со универзумот концепт на бог каков што го има во старите религии (познати стари религии) :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...атеизмот е исто верување :)
...според мене во верувањата има два концепти кои навидум изгледаат исти,но се дијаметрално различни:концепт на "Бог" како лично убедување и концепт на "Божја институција" како социјален и друштвен ID на единката.
...јас спаѓам во првата категорија,а вие?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
...атеизмот е исто верување :)
...според мене во верувањата има два концепти кои навидум изгледаат исти,но се дијаметрално различни:концепт на "Бог" како лично убедување и концепт на "Божја институција" како социјален и друштвен ID на единката.
...јас спаѓам во првата категорија,а вие?
Jas u nekoja treta kategorija izgleda :toe:
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
...атеизмот е исто верување :)
...според мене во верувањата има два концепти кои навидум изгледаат исти,но се дијаметрално различни:концепт на "Бог" како лично убедување и концепт на "Божја институција" како социјален и друштвен ID на единката.
...јас спаѓам во првата категорија,а вие?
A колку концепти имаат неверувањата?
Во кој бог (или богови) веруваш ти?
Атеизмот е неверување а не верување.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...немаат концепт,немаат правец,немаат смисол...имаат бесконечна потреба за нови такви исти неверувања :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...атеизмот е верување во непостоење на Бог :)
...мојот Бог живее во мене,не му го знам името,го чуствувам и не се замарам со имиња
...можеби се вика Љубов,можеби Верба,можеби Надеж...којзнае :)
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
...атеизмот е верување во непостоење на Бог :)
Неточно, атеизмот е неверување во постоење на бог, сосем спротивно.
...мојот Бог живее во мене,не му го знам името,го чуствувам и не се замарам со имиња
...можеби се вика Љубов,можеби Верба,можеби Надеж...којзнае :)
А можеби и таквото си го викаш бог, којзнае. Значи веруваш во ....... не знаеш што.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...прочитај ја уште еднаш,те молам,пораката што ти последно ја напиша
...ти се допаѓа(биди искрен)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom