Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
1.Dali disis?
2.Sto disis?
3.Dali go gledas toa sto go disis?

Momak bas me interesira so ke odgovoris na ova???
A posle prasanjava ke sfatis deka gospod postoi!!!
Не ми се верува дека истиов пост го читам повторно само од различна особа. Момче младо на ова прашање имам одговорено милион пати како и многу други членови на форумов, разлистај ја темава, а после одговорите ќе сватиш дека госпот сепак не постои. ;)
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Не ми се верува дека истиов пост го читам повторно само од различна особа. Момче младо на ова прашање имам одговорено милион пати како и многу други членови на форумов, разлистај ја темава, а после одговорите ќе сватиш дека госпот сепак не постои. ;)
miloni primeri ima vo sekojdnevniot zivot sto ja iskazuvaat vistinata za postoeneto na boga, no sepak lugeto oslepuvaat pred gospodovite sozdanijada koi ja iskazuvaat bozjata slava i vistina deka bog e segde okolu nas i on e sozdatel na se, boga e segde okolu nas
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
koi se tie primeri bre druzeeeeeee KAPETANE :pos2:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Malefactor напиша дека верува во виша сила можеби и Бог но не онака како што го замислуваат религиите. Со други зборови сака да каже - постои или не постои, верувал ти во него или не исто ти се фаќа, тој не помага. Не се сложувам со тоа. :) Господ помага само не онака како што ние си замислуваме, од свое лично искуство велам дека е потребна јака причина за да вистински се добие помош, ситуација која ќе предизвика блокада на нашиот ум, и тогаш ако имаме вера искрено ќе побараме помош и ќе ја добиеме од Бога. Помошта може нема да биде онаква каква што ние замислуваме но утехата нема да изостане. Тоа сум го доживеал. Е сега, ако на атеистите не им треба никој да ги теши секоја им чест.

Има една приказна за атеист кој паднал во провалија и се фатил за гранката што растела на ивицата. Висејќи почувствувал дека нема долго да издржи и викнал:
- Боже!
Немало одговор.
- Боже! Спаси ме и ќе верувам во тебе!
- Така сите зборуваат кога се во неволја - се чул глас од небото кој одекнал низ провалијата.
- Не Боже - викнал атеистот охрабрен. - Јас не сум како другите! Гледаш, веќе верувам во тебе штом успеав гласот да ти го чујам! Спаси ме и ќе го славам твоето име додека сум жив, а ќе ги учам и другите да веруваат во тебе!
- Добро - одговорил гласот. - Ќе те спасам. Пушти ја гранката.
- Да ја пуштам гранката?! - викнал човекот избезумено. - Па не сум луд!

Место поука - се зборува дека кога Мојсеј го фрлил стапот во Црвеното море не дошло до очекуваното чудо. Дури откога првиот човек скокнал во него, морето се отворило да го пропушти Еврејскиот народ.

Јас би рекол, верувале или не во него, сите сме на некој начин атеисти се додека целосно не му се препуштиме. Не можеме да бараме преку лебот погача, треба прво да го пуштиме лебот. :)
 
A

ateist

Гостин
Site golemi makedonci vo istorijata bile pravoslavni vernici, pravoslavieto i ljubobovta kon makedonija e edno.
е ова е најголемата вистина за грко-орто -славието

всушност зад некакво наводно верување во богови се крие гол неприкриен национализам

нациознализам кој секако си постои
но овој пат во најекстремно воопшто возможна форма

"божјо оправдан" национализам каде букавално се е дозволено

во името на бог=национализмот

орто-слвието со својата доктрина еден народ една држава една религија

е само обичен невешто затскриен фашизам
 

mrz

Член од
2 јуни 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Site golemi makedonci vo istorijata bile pravoslavni vernici, pravoslavieto i ljubobovta kon makedonija e edno.
Прво не знам за кои точно големи македонци станува збор, а второ љубовта кон една земја, било која, НИКОГАШ не смее да оди заедно со религија, тоа се две тотално различни работи..... барем така би требало да биде иако во моментов очигледно ако не веруваш во мПц, не толку во бога колку во ПРАВОСЛАВИЕТО нивно свето, тогаш си "домачи издајник". Грозно, непатриотски, нелогично.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
koi se tie primeri bre druzeeeeeee KAPETANE :pos2:
nikoj ne se osuduva da kaze za svojot racen casovnik deka se sozdal sam od sebe, bez majstor, bez plan. kukite vo koi ziveeme ne se sozdale sami. Lugeto sto ucestvuvale vo nivnata gradba i ureduvaneto na eksterierot i interierot se svedoci na mnogi planovi , razmisluvana ,implementacija. nikoj nemoze da kaze deka toa se sozdalo samo od sebe .bezbroj se i primerite vo prirodata , tie sekogas ja iskazuvaat bozjata slava i vistina
gospod bog e sozdatel na se sto postoi vidlivo i nevidlivo
 

mrz

Член од
2 јуни 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Абе луѓево сериозно веруваат во Господ ова не ќе да е некоја заебанција. До толку веруваат што еве и јас се размислувам да почнам да верувам. Само да не е она..... абе види сеа ја пошо верувам ако има господ и има рај ја таму ќе одам. На крај краева шо си е сигурно сигурно си е ЕЕЕЕЕЕЈ!!!!!
луѓе не се заебавајте почнете да верувате у господ пошо може стварно постои и може сите ние ќе завршиме у пеколот!!!!
Од друга страна кога ќе подразмислам од кај може вие да знаете дека рајот е подобар од пеколот???? може Господ е уствари сатаната, го држи вистинскиот господ у некој затвор и не тера да праиме "добри" дела за да идеме у рајот кога на крај завршуваме кај него. А од каде знаете дека уствари е баш така како што викате и пеколот не е една голема журка???!!!! Гарант господ ви кажал, пошо он само на верниците може да им се јави многу нормално, или попот нешо. А, да тука заборавив дека тоа уствари можеш само да го почувствуваш во себе, или има уште некој одговор што не сум го чул??
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Абе луѓево сериозно веруваат во Господ ова не ќе да е некоја заебанција. До толку веруваат што еве и јас се размислувам да почнам да верувам. Само да не е она..... абе види сеа ја пошо верувам ако има господ и има рај ја таму ќе одам. На крај краева шо си е сигурно сигурно си е ЕЕЕЕЕЕЈ!!!!!
луѓе не се заебавајте почнете да верувате у господ пошо може стварно постои и може сите ние ќе завршиме у пеколот!!!!
Од друга страна кога ќе подразмислам од кај може вие да знаете дека рајот е подобар од пеколот???? може Господ е уствари сатаната, го држи вистинскиот господ у некој затвор и не тера да праиме "добри" дела за да идеме у рајот кога на крај завршуваме кај него. А од каде знаете дека уствари е баш така како што викате и пеколот не е една голема журка???!!!! Гарант господ ви кажал, пошо он само на верниците може да им се јави многу нормално, или попот нешо. А, да тука заборавив дека тоа уствари можеш само да го почувствуваш во себе, или има уште некој одговор што не сум го чул??
А да употребиш малку логика...ако некого го нарекуваш Вистинскиот Господ..како може да биде во затвор..та нели е Семоќен..што може да го задржи(или каков затвор може да го задржи)....и да во Пеколот е една голема журка...само не знам кој плаќа..и на каков начин..VISA...сигурно не примат
 

mrz

Член од
2 јуни 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
А да употребиш малку логика...ако некого го нарекуваш Вистинскиот Господ..како може да биде во затвор..та нели е Семоќен..што може да го задржи(или каков затвор може да го задржи)....и да во Пеколот е една голема журка...само не знам кој плаќа..и на каков начин..VISA...сигурно не примат
Се е тоа ок со логиката не викам не, друга е поентата, само што дури и да прашам нешто се влегува во бесконечен круг на вртење на прашање:
-Дали постои господ?
-Да.
-Е каде бе има доказ за тоа?
-На секаде околу тебе, ако си неверник не можеш да го видиш.

Друга ситуација

-Господ не постои.
-Како не?
-Па така толку си ти уверен во тоа дека постои што не можеш да видиш докази дека не постои.

И вака може до бескрај. Односно никој никому не докажува дали нешто постои или не туку само останува на кој прв ќе попушти.
Претпоставувам дека неверникот затоа што нели овој религиозниов ја има божјата моќ да продолжи да го дрви. Или може не.

Мојата причина зошто сум атеист е никаде, никогаш во својот живот не сум видел/чул/искусил нешто што би ме натерало да верувам, не дека сум атеист од раѓање или нешто туку едноставно кога сум "решавал" дали да верувам или не целото верување во нешто бидејќи едноставно е така ми изгледаше смешно. И не сум против вредностите на религијата само што мислам дека и без вера во господ/алах/буда/што и да е, можеме да распознаеме добро од лошо (затоа се заебавав за господ во затвор). Можеби треба едноставно да ги тргнеме црквите и храмовите од равенката(да не се градат нови, старите се ремек дела и не смеат да се уништат во никој случај, ниту да се заборават/запуштат) и да почнеме да веруваме сами за себе. Да не наметнуваме религија на други (тука спаѓа и да не гњавиме други ако веруваат). Да се одвои религијата од водење држава. Да почнеме да се стремиме кон она сите имаат "исти права". Бидејќи се додека е црквата тоооооолку доминантна во нашава држава (па и повеќето во светот кога сме таму) луѓето кои не се под православието (во случајот кај нас) ќе бидат нарекувани непатриоти.

Ако веруваш, верувај си за себе, ако не, пак исто.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хмммм, се додека сметаш дека токму само заради тебе, треба да се случи некое чудо кое ќе те убеди дека Бог навистина постои, малку ќе ти биде и вечноста за да дочекаш таков настан. Па и фарисеите од Исуса бараа „..знак на Небото...„, во стилот: „...Само ти напрај ни чудо, па ние (може) ќе Ти поверуваме дека Ти си Месијата...„ Евангелијата повеќекратно ни сведочат дека таму, кај оние поединци кај кои Исус ен ноаѓа ни грам вера, таму изостануваат и Исусовите дела. Така, не ќе е до Бога-до тебе ќе да е!
 

mrz

Член од
2 јуни 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Хмммм, се додека сметаш дека токму само заради тебе, треба да се случи некое чудо кое ќе те убеди дека Бог навистина постои, малку ќе ти биде и вечноста за да дочекаш таков настан. Па и фарисеите од Исуса бараа „..знак на Небото...„, во стилот: „...Само ти напрај ни чудо, па ние (може) ќе Ти поверуваме дека Ти си Месијата...„ Евангелијата повеќекратно ни сведочат дека таму, кај оние поединци кај кои Исус ен ноаѓа ни грам вера, таму изостануваат и Исусовите дела. Така, не ќе е до Бога-до тебе ќе да е!
Се е тоа ок брат само се додека ти чекаш да ти биде изваден некој си "доказ" дека Господ не постои малку ќе ти биде и тебе вечноста бидејќи, еве малку со твои зборови, не е до науката до тебе е....

Изгледа дека сепак не ми ја сфаќаш поентата... Тој што верува ги гледа доказите за постоење насекаде, претпоставувам од она што го зборуваш, тој што не верува исто така гледа докази насекаде. Те молам не ме прашувај за кои се тие докази бидејќи како што ти одговараш со очигледното никој не може да ти го докаже истото можам да го кажам и јас и така да се вртиме.

Бесконечен круг е Мики никогаш нема да се нагодиме на нешто, освен можеби тоа дека не мора да замараме друг народ, јас ти или некој шеснаесетти, да верува или не и дека не треба да ја ставаме религијата на исто рамниште со на пример државата/бракот/пријателството итн......
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се е тоа ок брат само се додека ти чекаш да ти биде изваден некој си "доказ" дека Господ не постои малку ќе ти биде и тебе вечноста бидејќи, еве малку со твои зборови, не е до науката до тебе е....

Изгледа дека сепак не ми ја сфаќаш поентата... Тој што верува ги гледа доказите за постоење насекаде, претпоставувам од она што го зборуваш, тој што не верува исто така гледа докази насекаде. Те молам не ме прашувај за кои се тие докази бидејќи како што ти одговараш со очигледното никој не може да ти го докаже истото можам да го кажам и јас и така да се вртиме.

Бесконечен круг е Мики никогаш нема да се нагодиме на нешто, освен можеби тоа дека не мора да замараме друг народ, јас ти или некој шеснаесетти, да верува или не и дека не треба да ја ставаме религијата на исто рамниште со на пример државата/бракот/пријателството итн......
Јас верувам дека Бог постои, така да ќе треба да се подиспотиш за да ми докажеш дека Он не постои. А пошто сум утврден во својата вера, малку ќе ти бидат и две вечности да ме разубедиш.

Не е кругот бесконечен, туку е затворен. Многу е поверојантно дека еден убав ден, а може и прано, ќе поверуваш во Бога, отколку што е веројатно дека јас би се откажал од Него.

А државата, бракот, пријателството и сл. се бесмислени категории надвор од Бога. Се е од Бога, и се има своја смисла и цел само со Бог. Надвор од Бога е празнотијата, која нуди безброј празни можности. А и што друго би понудила?...
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Епа тоа е проблемот со тебе, ти си толку заслепен од својата христијанска верба, ништо друго не прифаќаш т.е. не сакаш да прифатиш, да прочиташ, да истражиш, да размислиш...ти нема спас

Јас фино лепо викам дај доказ научен дека светов е створн од некое си супер битие, нема проблем ќе прифатам, ама денеска такво нешто изгледа смешно...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Епа тоа е проблемот со тебе, ти си толку заслепен од својата христијанска верба, ништо друго не прифаќаш т.е. не сакаш да прифатиш, да прочиташ, да истражиш, да размислиш...ти нема спас

Јас фино лепо викам дај доказ научен дека светов е створн од некое си супер битие, нема проблем ќе прифатам, ама денеска такво нешто изгледа смешно...

Самото твое прашање, во стилот „..дај доказ дека Светов е створен од некое супер битите...„ е смешно, оти и самиот Хокинг вели дека ние Вселената ја гледаме од ВНАТРЕ, како нејзин интегрален дел, а одговорот кон твоето прашање би значел доказ кој треба да биде изведен така, како ние да го гледаме создавањето на Светот „од надвор„, „од страна„, како некои неми набљудувачи, кои чекат да видат некое чудо.
Ниедна наука сеуште не докажала како е створен Светот ниту пак ќе докаже.
И по којзнае кој пат го читам изразот „“слепа вера„ а сеуште никој не ми објасни во што се состои тоа слепило. Дали е слеп некој кој верува и на кој истовремено му се достапни и научните сознанија или е слеп оној кој ВЕРУВА дека сознанијата кои ни ги нудат науките се доволо убедливи!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom