Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
77
Никој нема да ти даде одговор, а и да ти даде немаш капацитет за да сфатиш. Не дека не си способен, поентата е друга, има една зен приказна околу тоа.
Стварта не е у информацијата толку колку што е у твојата состојба у која се наоѓаш. Твојата состојба е дефинирана од чајот во чашата.
Ти тоа од искуство, така? ОК
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.615
Поени од реакции
3.729
Причината за мене да сум атеист е една и единствена. Тоа е: Ликовите како тебе кои не одговарараат на прашањата зошто се убедени дека нивниот бог постои. Кога ќе понудите солиден доказ дека постои, нема да бидам повече атеист. Го можеш тоа?
Секако дека го можам, не ми е проблем, тоа би ми било и чест и верничка должност истовремено, но со оглед на твојот став дека си атеист токму ради тие кои веќе веруваат (во Бог), што ќе се промени во твоето однесување после моето денгубење во изнесувањето докази за Божјото постоење?

Ќе станеш верник?...:icon_lol:

Патем кажано, ај што не можеш да одговориш на поставените ти прашања, туку самиот поставуваш погрешни барања, а тоа е барањето за доказ(и) за Божјото постоење.

Туку, како би требало да „изгледа„ еден доказ дека Бог постои, за да ти биде убедлив и по мерак?...
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Луѓето кои највеќе мразат чуда бараат докази за Господ Бог дали постои за да би поверувале..
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
77
Секако дека го можам, не ми е проблем, тоа би ми било и чест и верничка должност истовремено, но со оглед на твојот став дека си атеист токму ради тие кои веќе веруваат (во Бог), што ќе се промени во твоето однесување после моето денгубење во изнесувањето докази за Божјото постоење?
Ќе станеш верник?...:icon_lol:
Сега ти си правиш монолог. Сам си прашал сам си одговорил. Не поради тие, читај убаво, туку поради тоа што тие...... Ралика голема.
Ако понудиш солидни докази а не рекла казала мртви луѓе од пред 2, 3 милениума, можеби ќе станам.
Патем кажано, ај што не можеш да одговориш на поставените ти прашања, туку самиот поставуваш погрешни барања, а тоа е барањето за доказ(и) за Божјото постоење.
Поставените прашања ти се одговорени, туку ти на твоите не одговори.
Туку, како би требало да „изгледа„ еден доказ дека Бог постои, за да ти биде убедлив и по мерак?...
Ти треба да знаеш кој и каков доказ би ме убедил, не јас. Ако не,прашај го твојот семоќен, сеприсутен и сезнаен бог, кој тоа доказ би бил доволен.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
И да биде прашан зошто треба докази и зошто е проблем да постојат атеисти кои не веруваат дека постојат богови...
Што ако има атеисти и не веруваат во богови и дали обичниот човек кој што нашол утеха да верува во богови е повикан да проповеда и зошто? Која е таа омраза кон другоста и идејата всадена во умот дека другиот „верува погрешно“? Како може верувањето да биде погрешно? Не е знаење па да е погрешно! :)

Не може да се уреди општеството добро нели, кога има различни? :)
Абеее... се е тоа хаос.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
77
И да биде прашан зошто треба докази и зошто е проблем да постојат атеисти кои не веруваат дека постојат богови...
Што ако има атеисти и не веруваат во богови и дали обичниот човек кој што нашол утеха да верува во богови е повикан да проповеда и зошто? Која е таа омраза кон другоста и идејата всадена во умот дека другиот „верува погрешно“? Како може верувањето да биде погрешно? Не е знаење па да е погрешно! :)

Не може да се уреди општеството добро нели, кога има различни? :)
Абеее... се е тоа хаос.
Интересна работа што тие нивното верување го изедначуваат со знаење и со “Вистина“. Ако се држат до тоа дека е само верување, ќе им се урне цело учење ко кула од карти.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.615
Поени од реакции
3.729
Сега ти си правиш монолог. Сам си прашал сам си одговорил. Не поради тие, читај убаво, туку поради тоа што тие...... Ралика голема.
Ако понудиш солидни докази а не рекла казала мртви луѓе од пред 2, 3 милениума, можеби ќе станам.

Поставените прашања ти се одговорени, туку ти на твоите не одговори.

Ти треба да знаеш кој и каков доказ би ме убедил, не јас. Ако не,прашај го твојот семоќен, сеприсутен и сезнаен бог, кој тоа доказ би бил доволен.
Младиќу, како веќе напишав, не ми е проблем да одговорам на твоите (погрешни) прашања, туку проблемот е кога конечно ќе прејдеш од на „ти„ во квалитетна диксусија.

Веќе ти напишав, а и сега го мислам истото: ем не дискутираш (освен со самот себе), ем не знаеш да поставиш прашање, ем бараш погрешни нешта (докази).

Туку, ај ти фино-лепо продолжи со својот атеизам...и не се секирај, се‘ дури Бог те остава во живот, и за тебе има надеж...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
77
Младиќу, како веќе напишав, не ми е проблем да одговорам на твоите (погрешни) прашања, туку проблемот е кога конечно ќе прејдеш од на „ти„ во квалитетна диксусија.

Веќе ти напишав, а и сега го мислам истото: ем не дискутираш (освен со самот себе), ем не знаеш да поставиш прашање, ем бараш погрешни нешта (докази).

Туку, ај ти фино-лепо продолжи со својот атеизам...и не се секирај, се‘ дури Бог те остава во живот, и за тебе има надеж...
Добро штом за мене има надеж, за тебе нема никако.

Кои црни погрешни прашања, секогаш ти се тебе погрешни прашањата на кои немаш одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom