Побарувачка на фонтови

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.659
Поени од реакции
13.925
Топиков го отворив специјално за сите оние кој имаат потреба од одреден фонт но не се во можност истиот да го пронајдат.

Првично како најкористена алатка за пронаоѓање на одреден фонт се користи
http://www.myfonts.com/WhatTheFont/
каде со посочување на слика со бараниот фонт се врши индентификација а потоа се даваат предлози за можниот фонт.

Еве првично јас имам проблем со одреден фонт па би сакал мала помош :)99% сличен на http://www.dafont.com/red-october.font кој има и македонска подршка но сепак не е истиот :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.337
Поени од реакции
671
Топиков го отворив специјално за сите оние кој имаат потреба од одреден фонт но не се во можност истиот да го пронајдат.

Првично како најкористена алатка за пронаоѓање на одреден фонт се користи
http://www.myfonts.com/WhatTheFont/
каде со посочување на слика со бараниот фонт се врши индентификација а потоа се даваат предлози за можниот фонт.

Еве првично јас имам проблем со одреден фонт па би сакал мала помош :)99% сличен на http://www.dafont.com/red-october.font кој има и македонска подршка но сепак не е истиот :)
Си пробал ли со ова http://www.whatfontis.com/?
 

дЏанго

Gunslinger
Член од
21 август 2010
Мислења
353
Поени од реакции
741
Фонтот на кампањата на СДСМ е тој што ти го најде, Red October. Само пиши со мали букви освен Т која ќе ја пишеш голема и ќе видиш ;)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.659
Поени од реакции
13.925
Фонтот на кампањата на СДСМ е тој што ти го најде, Red October. Само пиши со мали букви освен Т која ќе ја пишеш голема и ќе видиш ;)
незнам зашто ама не ми дава мали букви од тој фонт и во corel и во photoshop !!!
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.596
Има некој најдено добар фонт што изгледа ко со четка да е пишуван, али да поддржува и кирилица? Јас најдов неколку ама не ми се бендисаа, многу едноставни се
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
upload_2017-12-22_17-46-59.png
Да не знаете како можам ова да го сменам изгледа дека го немам фонтот па не ми покажува на кирилица, не е Macedonian Tms
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.667
Поени од реакции
4.891
На Фејсбук страната Дезен.мк имате еден бесплатни куп избор на разни стилови фонтови кој имаат подршка за македонска тастатура.
 
На врв Bottom