Плински уреди

Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
....Ke stavam utre plin se dogovoriv so edni majstori od sever da namestat za 460evra plus atest jas dodatno da si praam...problemot vo seto ova e sto mi kaza nekoja marka na plin koja sto prv pat u zivot ja slusnav..a mi kaza deka e nekoja italjanska marka na plin...so edna godina garancija... pa sea prasanjevo na temava e dali da stavam takov plin ili da idam vo plimont..novus..itn da stavam lovato zs davaat 2 godini garancija kako sto kazuvaat site toj bil najdobar
epa luge aj sovet so da praam
i sto e razlikata pomegu lovato i drugive marki na plinovi????
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
На предходната кола татко ми сам си имаше ставено плин, ја возеше колата скоро 10 години и немаше никаков проблем. Едини проблем можеш да имаш со ставањето на атест....а за сигурноста не се секирај, имам видено боца од кола како лета 20 метра.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Ако ставаш во гасматик, едно другарче има плин од таму и нема никаков проблем. Секогаш кога треба им ја носи колата ја штелуваат без проблем (ова за промена зима-лето)
 
Член од
15 октомври 2007
Мислења
101
Поени од реакции
0
Не е ловато најдобар,за поновиве возила викаат дека ландиренцо бил подобар,а има и други подобри марки од ловато.Ловато беше мегу првите и само го исфорсираа така да уживај,стави си го тој сто ти рекле.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
....Ke stavam utre plin se dogovoriv so edni majstori od sever da namestat za 460evra plus atest jas dodatno da si praam...problemot vo seto ova e sto mi kaza nekoja marka na plin koja sto prv pat u zivot ja slusnav..a mi kaza deka e nekoja italjanska marka na plin...so edna godina garancija... pa sea prasanjevo na temava e dali da stavam takov plin ili da idam vo plimont..novus..itn da stavam lovato zs davaat 2 godini garancija kako sto kazuvaat site toj bil najdobar
epa luge aj sovet so da praam
i sto e razlikata pomegu lovato i drugive marki na plinovi????
На што кола ке ставаш,ако ставаш на француска немој затоа што имаат проблем со регулација на обртаи и во мирување-лер гасат.
Ако ставаш на Цитроен отиди у Новус и побарај им ... ке ти понудат еден шведски не го запамтив името,го имаат решено проблемот со регулацијата на обртаи и лер гас со ставање на чипче директ на компјутерот на колата(кошта 70 евра+целиот систем+боцата што ја сакаш)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
плински уред

јас лично сум противник на плински уред посебно кога ке видам идиот на нова кола ставил плин:tapp:.Да старите коли секако да се исплати есапот и да можеш да ја возиш,ама на овие сега плин:uvo::uvo:.Ако братче ти е многу 6-7литри у град потрошња на малолитражните количиња тогаш оди пеш.Колата ја упропастуваш без везе,место у гепек нема и слични заебанции.Плин само ако имаш фирма и правиш пари.Другото ти е чиста заебанција:uvo:
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Aj sovet imam golf3 1.6 benzin prekrasno zacuvan so 125000 km pominati pa se mislam dali a stavam plin ili da doplatam nesto i da zemam golf3 tdi znam deka dizelot e mnogu pojak no se plasam od defeci sepak se raboti za stari avtomobili
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Aj sovet imam golf3 1.6 benzin prekrasno zacuvan so 125000 km pominati pa se mislam dali a stavam plin ili da doplatam nesto i da zemam golf3 tdi znam deka dizelot e mnogu pojak no se plasam od defeci sepak se raboti za stari avtomobili
Тури му плин.

Зошто? Ако возилото е во твоја сопственост повеќе време (2-3 години), веќе ти се познати мааните. Гарант имаш заменето повеќе резервни делови, или во најмала рака имаш листа на делови кои што се за наскоро менување.

Е сега, ако го продадеш, и земеш друго возило, кој ти гарантира дека нема да има 125.000 поминато + Х000.000 (х>3) а ти за тоа веза да немаш? Едноставно е, си ја продаваш колата, и купуваш мачка во вреќа. Како ќе ти опали среќата така, но шансите да погодиш крш се далеку поголеми од шансите да земиш нешто солидно.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Aj sovet imam golf3 1.6 benzin prekrasno zacuvan so 125000 km pominati pa se mislam dali a stavam plin ili da doplatam nesto i da zemam golf3 tdi znam deka dizelot e mnogu pojak no se plasam od defeci sepak se raboti za stari avtomobili
тури му плин ич да не мислиш... си ја знаеш колата како дише шо се вика плус ке заштедиш на пари.. е сеа пошо мислам дека немаат баш најголем гепек добро би било да побараш округла плинска боца.

инаку имав ја ваква заблуда. иам стокец и моторот беше при крај веќе... се мислев дали да го ремонтирм или да земам друг мотор од словенија возен само на бензин бла бла бла... кога убаво размислив си тешив ремонт да направам.. си ја знам колата едноставно и знам дека ако му напрам ремонт ке го терам уше 80 000 најмалку барем за разлика од другиов мотор... шо дека е возен само на бензин коа незнам шо се дефекти имал претходно.. мачка во вреќа...
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
zavisi do motorot,sto motor ima golfot
jas imam golf3 i ima motor nekoj si redok vo makedonija,odnosno motor za americki pazar ili neznam za kade i toj motor ne trpel plin odnosno ako mu stavis plin za brzo vreme ke se javele mnogu problemi so motorot
a mislam deka i mnogu retki se tie lugje so stavat plin na golfovi trojka
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Aj vaka edno laicko prasanje na koj avtomobil e najlesno da stavis plin, planiram da kupam nekoj od ovie krntii na staro pa zatoa prasuvam i kolku e sega cenata na plinot

razgovarav so eden sto ima vo jugo plinska boca mi veli deka so 1000 denri mozes da pomines 300 kilometri dali e ova vistina ili me lazel
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
pa najlesno e na najobicnite mehanicki karburatori ete da receme jugo e sea cenata na plinot e 36 denari na benzinska a vo plinarive kaj zelezara i staklara 32 denar. znaci za 1000denari imas 31 litro plin i deka ke pomines 300 kilometri moze da pomines ako e se nastelovano kako sto treba na primer kaj mene gradska voznja plin trosi jugoto nesto nad 10 ete da receme 11.
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
imam audi 80 1.8 benzin ajspric dali mozi nekoj da mi kazi kolku pari ce me fati da stavam plinski ured.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
5
Здраво, јас пред некоја недела ставив плински уред Марини италијанско производство е , во новус го монтирав 600 е кошташе за мулти инџекшн со електронски дизни е и компјутерско штелување (инаку на калибра 8в е монтиран) , ме интересира дали некој има искуство или слушнато за овие системи и која е разликата со Ловато пошо се иста цена... сеа за сеа ја сум задоволен од него нема голем пад на перформанси и не е зголемена мн потрошувачката , за понатака нз ке видиме.. :) и уше едно мутаво прашање , дали има врска свеќиците да не треба да ставам други "специјални " за плинот,пошо овие сеа ни 2000 км не се возени, оргинал Bosh се.. :) фала ,поздраф :salut: :D
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
imam audi 80 1.8 benzin ajspric dali mozi nekoj da mi kazi kolku pari ce me fati da stavam plinski ured.
имаш плински ситем од околу 550 евра, можам да те пратам кај еден во лисиче што монтира... плус атестот ти е околу 100 евра, т.е. нешто мање ама заокружи на стотче... ако возиш барем 25 километри на ден ке го исплатиш плинот за многу брзо време.. пиши во ПП ако те интересра, нејкам на форум да пишувам ке испадне дека рекламирам некого...


Здраво, јас пред некоја недела ставив плински уред Марини италијанско производство е , во новус го монтирав 600 е кошташе за мулти инџекшн со електронски дизни е и компјутерско штелување (инаку на калибра 8в е монтиран) , ме интересира дали некој има искуство или слушнато за овие системи и која е разликата со Ловато пошо се иста цена... сеа за сеа ја сум задоволен од него нема голем пад на перформанси и не е зголемена мн потрошувачката , за понатака нз ке видиме.. :) и уше едно мутаво прашање , дали има врска свеќиците да не треба да ставам други "специјални " за плинот,пошо овие сеа ни 2000 км не се возени, оргинал Bosh се.. :) фала ,поздраф :salut: :D
терај ги свекиците без проблем, бош не се лоша марка. кога ке ти дојде време да ги смениш, а ке дојде кога ке осетиш дека каило потрошња, ке појдеш кај некој увозник на шампион и он каталошки за твојот мотор ке ти извади свекица која ти паше на моторот на колата ама за плин. шампион имаат нај голем избор на свекици и нај опсежен каталог. скоро за сите бензински мотори имаат изработено свекици за бензин и свекици за плин...и не се скапи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom