Пливање (помош, прашања, совети, новости)

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ima asolni plivaci vo makedonia ama so ako ima koga nema koj da gi nosi po natprevaruvanja i slicno
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дафи, цар си бе, кога дојде кога сета светска мудроС ја исцица, а да прочиташе цела тема пред да лафнеш.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Бренд Хенсен со нов светски рекорд на 100 метри градно

Американскиот пливач Брендн Хенсен го подобри сопствениот светски рекорд на 100 метри градно. На националното првенство на САД тој исплива време од 59 секунди и 13 стотинки.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
iam trenirano plivanje a sea samo rekreativno po bazeni, ezera i sl.:)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Ne me biva mnogu za plivanje konstantno , ali za skokovi vo voda ,akrobat sum
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
plivanjeto e super sport...bezrazlika dali amaterski ili profesionalno sportuvas.steta sto mi se ima zgadeno od nasive bazeni inaku redovno bi plival
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Сеуште активно тренирам ватерполо и можам да кажам дека од кога почнав да тренирам се препородив на физички план.Моите дома не можеа за 11 години да ме ослабат, а јас со 2-3 месеца тренинзи лизнав 10 кила.

П.С.На 1 Септември најверојатно ќе отидам во Белград да проследам неколку утакмици од Европското првенство
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Јас тренирав пред 3-4години.......тренирав една сезона и се одкажав не знам зашо :toe:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Тројна победа на Македонија !!!

Во конкуренција на 18 пливачи од повеќе земји Македонија ги однесе сите награди за најдобрите во сениорска конкуренција на 37. издание на маратонот во Шабац, Србија. 6 македонски пливачи се појавија на стартот на маратонската трка долга 16 километри, која и оваа година собра квалитетни пливачи од соседството, а на крајот тројца успеаја да се најдат на првите три места.

Прв низ целта оваа година во Шабац помина нашиот Евгениј Поп-Ацев, член на скопски "Студент", кој патеката ја исплива со време од 1:41,43 часа. Второто место му припадна на Игор Димовски (1:46,40) од "Технометал Вардар", додека третото место го освои Филип Стануровски, исто така од "Технометал Вардар". Македонските маратонци и минатата година беа одлични на овој маратон освојувајќи ги првите две места, но годинава успеаја да стигнат до тројна победа.

Водачот на нашата репрезентација во Шабац, Боро Стефановски, го оцени како одличен настапот на маратонците кои буквално ги освоија сите награди на ова издание на традиционалниот шабачки маратон.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Американецот Арон Пирсол го урна сопствениот светски рекорд на 200 метри грбно. На Пан Пацифичкиот шампионат во Британска Колумбија Пирсол исплива резултат од 55 секунди и 44 стотинки и го подобри своето најдобро време за повеќе од две десетинки.

Специјалистот за грбен стил не загубил трка на 200 метри уште од олимпијадата во Сиднеј во 2000-рата година.

На истото натпреварување нов светски рекорд постави и американската шатфета на 4 пати по 100 метри слободно.
Квартетот Фелпс, Џонс, Вокер и Лезак достигна време 3:12:46.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
Inace da vi se pofalam deka bev vo zivo i vo zivo go gledav svetskoto vo plivanje. Covece, ova bese mojata zivotna zelba i nikogas ne veruvav deka moze da mi se ispolni. Inace plivav 10 godini vo Mk, bev i prvak na Mk vo 100 i 200 m gradno a i clen na mladinska reprezentacija taka da mozite da zamislite koklu sum eptem zavzemena so ovoj sport. Bev dva dena vo zivo i toa edniot bese denot koga se svirese samo Amerikanskata himna blagodarenie na Felps i taa amerikankata koja imase samo 18 god a buvna svetski rekord. Isto taka toj den imase uste dva rekordi na prvenstvoto. Abe rastur napraja...od moja gledna tocka ovie amerikancive garant primaat nekoi cudni hemikalii koi mislam deka seuste ne se otkrieni kako doping vo sportot. Ne deka imam neso protv niv ama vistina ona nivnono bese nesto nenormalno...alal da im e. Drugiot den isto taka bese vozbudliv pocnuvajki od trkata na 100 m slobodno, kade favorit bese Peter Van Den Hogeband, stafetite isto taka bea eptem vozbudlivi a i vooedno sekoj nastan i sekoja trka si imase za sebe svoe znacenje. Atmosferata nemozam da vi ja opisam, mojt samo da se osetit, bazenot napraven samo za tri meseci e eden od najubavite vo Aus, celata taa plivacka elita na edno mesto pred moi oci...mmmmm melem za dusa. Inace mn mi e zal sto zavrski. Melbourne tie denovi bese vo znakot na plivanjeto i samo za toa se zboruvase a sega se e onaka mrtvo se po staro, bez svetskite rekorderi niz grad bez celata taa euforija. Se pomina ama sepak jas si ja ostvariv celta i mojata najgolema zellba se ispolna i mn mn mn sum srekna zaradi toa..



 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
DuFFy напиша:
Ima asolni plivaci vo makedonia ama so ako ima koga nema koj da gi nosi po natprevaruvanja i slicno


Da bea popametni nekoi lica involvirani vo plivanjeto vo Mk denes ke bevme mn ponapred i na mn povisoko nivo od ona na koe sme sega...se e so vrski veruvajte ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
*angelce* напиша:
Abe rastur napraja...od moja gledna tocka ovie amerikancive garant primaat nekoi cudni hemikalii koi mislam deka seuste ne se otkrieni kako doping vo sportot. Ne deka imam neso protv niv ama vistina ona nivnono bese nesto nenormalno...alal da im e.

Tие не земаат ништо недозволено.Спортските асоцијации таму си имаат свои фабрики(сега така најдобро би ги опишала) кои се грижат за нивната витаминизација.
А тие растураат бидејќи тренираат по 10 саата на ден и тоа не само пливање туку боди билдинг и трчање.Не излегуваат тие до 3 сабајле па ќе тренираме после демек(како што прават некои македонски спортисти,општо зборам во било кој спорт).Целосно се предадени на својот спорт и затоа им се враќа тоа со медали,титули и рекорди.Само сепак за тоа треба многу средства кои Америка и Австралија можат да си ги дозволат.
 

Angelwings

I'm a super girl and super girls don't cry
Член од
27 мај 2007
Мислења
53
Поени од реакции
0
Go sakam toj sport iako nikogas nemam trenirano
 

Kajgana Shop

На врв Bottom