Плетење

Дали плетете?


  • Вкупно гласачи
    70

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Почнав да плетам пред извесно време. Е сега морав сама да учам (благодарение на youtube:D) ама добро ми оди ко за почетник. Сплетив 2 шалчиња, а во моментов плетам трето. Пробав прво да плетам со раце како во видеото на @perez9, супер испадна само некако многу мрежесто дојде оти волницата не беше толку дебела, па го испарав и почнав да плетам со игли. Заебано е што во Прилеп има само волница со некоја средна дебелина и нема некој избор, па работата е дај шта даш.:D
Еве вака изгледа тоа што го плетам у моменатов.
Прегледај го приврзокот 111415
и синтетика, нигде волна:(
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
@Shakti , очигледно само Скопје има избор. Еве и Велес, една продавница има и им се истите парчиња 2-3 години.
Иначе пробај и со чингелакија, има многу добри како ќе му дое patterns (не ми иде на мкд).
Нарочито за шалчиња. Пробуричкај на јутуб.
П.С Супер е шалчето :)
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Книги за плетење со паттернс има на овој линк еден куп, во пребрај само пишете книттинг...Јас во последно време почнав да учам за една понова техника која се вика нуно-фелтинг, се работи а комбинација од волна и свила.
Многу добри плетени парчиња, чисто за инспирација може да се најдат на етси...најдобрите книтери се на етси....оваа девојка на пример остави впечаток :)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Baba mi uvek plete. Ja pokraj nejze si sednav i ucev. Posto sum od semejstvo koe pletenjeto mu e u krv alki si pletam isto i stolici znam :)
P.S zaebi Skopje u Tetovo mozes najkvalitetna volna da najdes. Tuka e fabrikata Teteks :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Baba mi uvek plete. Ja pokraj nejze si sednav i ucev. Posto sum od semejstvo koe pletenjeto mu e u krv alki si pletam isto i stolici znam :)
P.S zaebi Skopje u Tetovo mozes najkvalitetna volna da najdes. Tuka e fabrikata Teteks :)
Јас колку што знам и во продавницата на Рекорд има волница од Тетекс:)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ne znam za Skopje :D ja od Tetoo sum i za ovoj grad znam najdobra volnica ima :D
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Тетекс произведуват мешана волница, значи чистата волна ја мешаат со акрил или некое друго синтетичко влакно, за да добијата пофина волница. Барем таков е составот кога читам на етикетите...
Чиста волница може да се добие само ако сам си ја направиш т.е да ја спредеш од веќе обработена волна. Но овците кои што виреат во овие краеви не даваат фино влакно. Најценето е мериното, човечката кожа го обожава...
Јас работам со волна од овците шарпланинка и овчеполка, мислам дека имам нешто и од мариовка. Тоа се автохтони раси на овци, а имам пробано и од алпинка и праменка. Влакното на овие овци е доста остро и боцка :)
Кај нас инаку многу одгледувачи на овци неможат да ја продадат волната и ја палат, зошто нема кој да работи со неа....а некаде на запад е многу ценет материјал...
Интересни многу фино влакно има една коза, која мислам дека е турска раса, ангора се вика....од неа се прави мохаир јарн. Има и ангорски зајак кој се одгледува само ради влакното...Од овие сорти се произведува луксузна волница која е многу ценета....природно си е природно...
Кејт :pipi:


http://www.campaignforwool.org/
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Кај нас инаку многу одгледувачи на овци неможат да ја продадат волната и ја палат, зошто нема кој да работи со неа....а некаде на запад е многу ценет материјал...
Зошто???
сега има интернет пазари, за само 2 евра поштарина ќе испратиш 2кг на запад по пошта а може да има и поефтин транспорт за поголеми количини.
Ако знаеш каде да ја набавиш понуди ја на алибаба, али експрес, etsy.com и слични. e-bay мислам дека не функционира кај нас.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Само 100 грама мерионо (една кадела) е 600 ден :)

Работата на Тимистер е вистинска инспирација, loоse knit мислам дека се вика оваа плетка...



Уште една добра продавница на етси која фати око :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас минатово лето решив да се поднаучам да плетам, и бидејќи немаше кој да ми покаже, на интернет учев.
Успеав да научам ,,на право,, да плетам (шалчиња, де :) ) ама не знам како да го завршам.
Ќе ми треба троа учење :)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Мора да ја имам :)


Интересни патернс најдов од еден Њујоршки дизајнер-книтер, Josh Bennett ....
Овде може да се надат само дел од нив...

Уште еден добар њујоршки дизајнер-книтер, JARED FLOOD...повеќе патернс на линкот...

Плетечки принтер....поврзуваш машина со компјутер, даваш патерн дизајн и чекаш...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom