Плетење

Дали плетете?


  • Вкупно гласачи
    70

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
абе појке одговара во хоби :(
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Убава волница за плетење и голем избор на бои и дебелина на конец има во една продавница спроти полициската станица Бит Пазар. Има и игли таму, а не беше скапо. Јас земав зелено црна волница за џемпер да плетам, ама никако да дојде денот да го почнам. Ај зимава ќе биде :)
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
hааа си купив и вуница
[DOUBLEPOST=1416872516][/DOUBLEPOST]
готов е:vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Не плетам. Затоа треба време и нерви, а јас ги немам :( А и мислам дека горе-доле ке те кошта исто ако сплетиш шал на пример или си купиш готов. Али добро има и креативни луѓе, сакаат по свој вкус да си напраат нешто, па си плетат, везат, ткаат.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Не плетам. Затоа треба време и нерви, а јас ги немам :( А и мислам дека горе-доле ке те кошта исто ако сплетиш шал на пример или си купиш готов. Али добро има и креативни луѓе, сакаат по свој вкус да си напраат нешто, па си плетат, везат, ткаат.
Не ти треба нерви :) ... Пријателка на другар мој што студира психологија во Љубљана преку уметност докажа дека плетењето е една од најспокојните работи :)
Иначе плетам. Шалчиња, капчиња итн итн. Сеега сум на човечиња, желчиња такви мали ситни, а многу смпатични нарочито погодени за поклон, некаде во домот да си ги стават.
Така. Али ја работам со чингелакии. И имам многу дебели игли. За шалчиња со голема вуница што се прават брзо. Така :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Срам да ми е, годинава што помина ништо не си сплетив. :neetaka: Ај следнава...
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Јас плетам, ама не со волни и такви работи, повеќе сум на бележици со најлонски падобрански конец, приврзоци и такви работи. Како овие слични:


 
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Jas znam da heklam, da pletam so golemi igli neznam, pocina baba mi, ne stasa I toa da me nauci :(
 

Shakti

The blue-lidded daughter of Sunset
Член од
6 ноември 2012
Мислења
918
Поени од реакции
3.372
Почнав да плетам пред извесно време. Е сега морав сама да учам (благодарение на youtube:D) ама добро ми оди ко за почетник. Сплетив 2 шалчиња, а во моментов плетам трето. Пробав прво да плетам со раце како во видеото на @perez9, супер испадна само некако многу мрежесто дојде оти волницата не беше толку дебела, па го испарав и почнав да плетам со игли. Заебано е што во Прилеп има само волница со некоја средна дебелина и нема некој избор, па работата е дај шта даш.:D
Еве вака изгледа тоа што го плетам у моменатов.
20150109_131211.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom