Плаќање на казна

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
4.366
Тој законот за почетници го подржувам барем делумно, затоа што вечерно време кога видливоста е мала поголеми се шансите (отколку дење) да настане некоја, да кажам небезбедна, незгодна ситауција, доаѓа до израз искуството и рефлексот на возачот. А рефлексот на возач почетник е ист како на некој дедо од 70 - ина години. Искуството е она што е важно и секако здрави рефлекси. Е сега не сфаќам како тој што би бил до тебе (мислам на после 11) и има над 25 години и повеќе од 5 години дозвола, како ќе те спаси ако не дај Боже дојде до нешто? Ќе се преоблече во Супермен?

Морам да кажам дека и мене ми беше банален тој закон додека бев почетник, хах сеуште сум, ама го сфаќам наменот на законот. Иако можеби лошо се изведува.

И мора да се донесат поригорозни закони/казни за возење под дејство на алкохол/дроги.
 

martint

(малку) Почетник
Член од
22 јуни 2009
Мислења
54
Поени од реакции
13
Колку плати за часовите, полагањата, честењето? Дал тие пари не беа вредни да запамтиш 5 збора „не вози по 11 навечер“?
Тој закон е глупав и треба да се игнорира и смени. Место да казнуваат пијани возачи и да им зимаат возачки на нив они се фатиле да не може после 23 да возиш, абе ајде! Каква глупост, некој да ми најде логичен аргумент за ова ве молам...
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Тој закон е глупав и треба да се игнорира и смени. Место да казнуваат пијани возачи и да им зимаат возачки на нив они се фатиле да не може после 23 да возиш, абе ајде! Каква глупост, некој да ми најде логичен аргумент за ова ве молам...
Логичен аргумент е "Тој закон е глупав" :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Колку плати за часовите, полагањата, честењето? Дал тие пари не беа вредни да запамтиш 5 збора „не вози по 11 навечер“?
Јас полагав во САД пред година и пол, во држава каде што ме научија правилно што значи да правиш штета во сообраќајот.
Таму има два типа на казни:
*Лесни парични казни, плаќаш некои $100 кои се како 1000 денари за наши стандарди. За да се научиш следниот пат.
Во ова спаѓаат заборавен појас, истечено осигурување, истечена регистрација
*DUI - Driving under Influence
Имаш 3 вакви шанси кои не се тргаат. Добиеш трета лежиш затвор и ти зимаат возачка добиваш и кривично дело.

Во Македонија ме казнуваат за возење после 11. Да ти ебам БАНАНА државата ретардирана.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Јас полагав во САД пред година и пол, во држава каде што ме научија правилно што значи да правиш штета во сообраќајот.
Таму има два типа на казни:
*Лесни парични казни, плаќаш некои $100 кои се како 1000 денари за наши стандарди. За да се научиш следниот пат.
Во ова спаѓаат заборавен појас, истечено осигурување, истечена регистрација
*DUI - Driving under Influence
Имаш 3 вакви шанси кои не се тргаат. Добиеш трета лежиш затвор и ти зимаат возачка добиваш и кривично дело.

Во Македонија ме казнуваат за возење после 11. Да ти ебам БАНАНА државата ретардирана.
Чудово важи и во америка само што завршува кога наполниш 18 години. Ама ако земиме општество дека таму може да земеш возачка на 14/15 тогаш е друг муабет. Е сега што културата таму и културата овде е на различно ниво затоа и ова е направено овде да важи 2 год без разлика кога си положил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom