Плаќање за онлајн весници, да или не?

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
17
По стапките на Руперт Мурдок од Њус Лимитед, некои Македонски весници ќе почнат да наплаќаат за да се читаат онлајн. Дали би платиле за тоа? Дали тие повеќе ќе изгубат него што добијат? Квалитетно новинарство? Би посетувале други сајтови за да се информирате (кајгана :love::), идивиди, сител, кирилица, алфа, телма, таратур, итн) кои се бесплатни, наместо да се претплаќате и да ви земаат проценти и такси од кредитна картичка? Дали е ова лошо за македонскиот медиумски простор? Дали некој би плаќал?

Имено, во Вест, Утрински и Дневник, во еден дел од нивните вебсајтови, може да се прочита: ''искористете го бесплатниот пробен период за листање на весници и уживајте''

Го сакам вашето мислење :) Дали е добра или лоша идеја?
 
S

Sagan

Гостин
Дали би посетувале други сајтови за да се информираме?

Јас лично, Утрински никогаш у живот не сум читал, а Вест не е тип на весник кој ми одговара на потребите. Како жолта штампа е.

Дневник беше ОК пред да се преориентира газдата, па сега то ти е исто како да си пуштил Шител.

Објективно информирање може да се постигне со добивање информации за ист настан од повеќе извори, а тоа е можно со кластер анализа, како што работат time.mk. Народот тоа го знае и не за џабе овој сајт е број 1 во државата.

Да одговрам: не би платил дополнително за да читам поедини информации од сајтовите на овие весници и не верувам дека некој би.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
17
Па во право си, кајгана, кирилица и таратур, лесно го победуваат Вест. Зарем нема на друг начин медиумите да добиваат пари на пример со рекламирање? На овој начин, ако воведат плаќање за печатените изданија, ќе изгубат многу. Никој нема интерес да плаќа, ќе се развие онлајн блогерството, а популарноста на фејсбук и твитер уште повеќе ќе се зголеми.:)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.706
Поени од реакции
14.639
да плаќам весници онлајн...никогаш....не ме интересира политика featuring препукување & 'фаци' жолта штампа....
весниците (било онлајн или не) се како радиоактивен отпад, ги трујат луѓето
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.459
Поени од реакции
2.004
Плаќање онлајн весници!? WTF:eek:
На time.mk имам се на едно место шти ми треба. Какви весници какви бакрачи. Едејава ке им пропаден во најкус можен период. Многу е дегенска за да успее кај нас, има преголема конкуренција на веб сајтови кои нудат бесплатно вести. А за плаќање WTF
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.477
Ретко земам весници,а камоли да читам онлајн.И да наплаќаат и да не наплаќаат сеедно ми е кога не им обрнувам внимание.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
И за онлајн весници пари да даваме?Ај да видиме кој ќе им се претплати...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.358
Поени од реакции
5.328
Лоша одлука, башка што немаме таков менталитет. :)
Ако толку ме интересира подобро ќе си го купам реално, да ми шушка хартија, отколку да плаќам за ѕверење во монитор.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
17
Мене ми се чини дека весниците ќе се обидат да станат таблоиди за публиката да плаќа за теми кој со кого се смувал, и ''екслузивни'' слики од турбофолк пејачки итн. Во Велика Британија таблоидите кои се од Њус Лимитед, од Руперт Мурдок се плаќаат, еден до неодамна Њус оф д ворлд, кој пред неколку месеци поради скандал се затвори. Овие таблоиди обично пишуваат за фудбалерите од Манчестер Јунајтед, дали пиеле, со кого завршиле в кревет, како и за принцот Хари итн... Ние не можеме да се споредуваме со Велика Британија, сепак за онлајн плаќањето никој не сака да плаќа за таблоиди, вклучувајќи ги и нив.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Откако Дневник спадна на невидено одвратно ниво, освен ако не ми се најде нешто при рака, не читам наши весници. Златен time.mk, какво плаќање за online читање.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.278
Неспоредливи ми се нашиве весници (партиски) со весниците и магазините на Мурдок не би ги плаќал никогаш затоа што кога името ќе им се спомне се знае кој весник која партија ја подржува исто е и со некој интернет портали.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.567
Поени од реакции
607
Па во право си, кајгана, кирилица и таратур, лесно го победуваат Вест. Зарем нема на друг начин медиумите да добиваат пари на пример со рекламирање? На овој начин, ако воведат плаќање за печатените изданија, ќе изгубат многу. Никој нема интерес да плаќа, ќе се развие онлајн блогерството, а популарноста на фејсбук и твитер уште повеќе ќе се зголеми.:)
Како можеш да споредуваш Кајгана со Вест жити се? Кајгана е магазин, Вест е весник, има многу голема разлика. На кајгана ќе прочиташ како да ослабеш побрзо, а таму што се случува денеска или вчера - во државава... Не зезај.
 
S

Sagan

Гостин
Како можеш да споредуваш Кајгана со Вест жити се? Кајгана е магазин, Вест е весник, има многу голема разлика. На кајгана ќе прочиташ како да ослабеш побрзо, а таму што се случува денеска или вчера - во државава... Не зезај.
kajgana.com >Вести>Македонија-Регион-Свет-Бизнис-Хроника-Култура :)
 
G

galaxy

Гостин
Ама ако се плаќаат содржините и на тиме.мк нема да може да ги најдете.

Јас би платил пристап ако е некоја симболична сума.

На пример 20 денари за една недела и да се плаќа лесно и брзо и едноставно преку смс.

А уште подобро, би платил на тиме.мк некоја исто така ниска сума, да ги влече вестите и од платените медиуми.

Никогаш порталите како кајгана и остали нема да го достигнат истражувачкото новинарство на весниците, со што, со два три "новинари" ?
 
S

Sagan

Гостин
Ама ако се плаќаат содржините и на тиме.мк нема да може да ги најдете.
Сега само Вест најавува дека ќе ги наплаќа онлајн верзиите на печатеното издание. Тоа значи, све што можеш да видиш на печатен весник, ќе го имаш на нет.

Сеедно, едни Вест, Дневник и евентуално Утрински, нема да сменат ништо во начинот на кој се информира поголем дел од јавноста.
Плус, со ваквите постапки, овие весници ќе им дадат огромна медиумска предност на пропагандните машинерии (кои најверојатно во нет верзиите нема да викаат “да ја прочитате целата ексклузивна вест, купете го утрешното издание“). Тоа е пропаганда, креирање на јавното мнение, тие не живеат од прометот собран од продадените весници, туку од влијанието кое ќе го извршат врз целната група. Кеширањето се врши на друг начин :)

Edit: Погледнете моментално на time.mk. Колку од вестите кластирани таму, се од Вест? Ја не гледам ни една единствена. Дали тоа програмата така избрала, случајно?

Ако отидете на страната на Вест, ќе видите и зошто е така. На тајм.мк линкуваа статии за атентатот на Глигоров, Вест направиле “ексклузивно“ интервју со Угриновски, каде он вели дека ќе го закопале заедно со Глигоров ако му умрел на операција. Или на насловната, ударна вест им е “Грција ни го признава јазикот - Македонски на солунскиот аеродром“. Колку треба да е несериозен еден новинар, да напише ваков невистинит наслов? На кого да платам да ги читам, на овие?

Ха!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom