Платонска љубов...

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Spored mene platonska ljubov e nevozvratena ljubov odnosno ljubov koja nema golemi sansi da ti se ostvari.Ednostavno se e svedeno na fantazii za licnosta,kako bi ti bilo so nego i sl.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Spored mene platonska ljubov e nevozvratena ljubov odnosno ljubov koja nema golemi sansi da ti se ostvari.Ednostavno se e svedeno na fantazii za licnosta,kako bi ti bilo so nego i sl.
Платонската љубов може да биде возвратена и толку. Платонската љубов не е исто и невозвратена љубов. Да сакаш платонски е она да сакаш некого а никоаш да не си бакнат од таа особа, се да се сведе на погледи. :helou:
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Платонската љубов е најчесто идеализирање на некоја личност, која во повеќето случаи не ја возвраќа љубовта. Доволно е да бидеш само 2 дена со таа личност за да сфатиш дека уствари сето тоа било идеализирање, да спласне тој меурот од копнежи и фантазирање. Според мене вака е во 99.9% од случаите. Има и платонска љубов што завршува со хепи енд, но според мене тоа е веќе игра на среќа.

Сум имала платонска љубов, што секако заврши неубаво. Сфатив дека личноста е сосема различна од мојата тогаш ''напумпана'' платонска љубов, а сега фантазија.
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Jas ne veruvav vo platonska ljubov no sega...ne znam
Seuste mislam e zalazuvanje (ljubov na dalecina) no ne mislam deka e nevozmozna...
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
уште не откривте што е платонско а што не е?
слабо работите на случајот.
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Vo momentot dozivuvam takva ljubov. Imam veke pisuvano za toa i na drugi postovi. Vo sekoj moment mislam na nea, a svesen sum deka nikogas nema da bidam so nea. Verojatno sum samo osamen vo periodov i toa mi eden vid na beganje od realnosta. Se nadevam deka nabrzo ke mi pomine i toa. Samo vo momentov nemozam nikako da se ubedam vo toa. Ke vidime, ke pokaze vremeto. :)
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Платонски занес?

Платонската љубов е најубава за писателите и уметниците, добиваат инспирација....
Но, секој од нас се подзалетува понекогаш во ваков тип на љубов, те занес...
Што вие подразбирате по платонски занес, дали сте го доживеале и колку пати?
Може да изнесете и примери за темава да стане поинтересна:)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Мислам дека имаше ваква тема.
Тука
Како и да е, платонска љубов, да се биде во таков занес е интересно до одреден степен. Сум била во платонски занес, во тие љубовни чувства во мене, кои само мене ми биле познати. Според дефиницијата, платонско однесување е скривање на вистинската намера, било од себе самиот било пред другиот, ова може да биде безопасно, но е нефер во одредени ситуации. Платонска љубов, занес е да седиш до некого, да бидете толку блиски, а сепак далечни во друг поглед.
Платонски занес, желба да бидеш со некого, страст кон истиот и толку. Никаков бакнеж ил секс. Занесот платонски е најболен, желбата да бидеш со некого се разгорува, и пак се се сведува на едно обично ништо и се оди по старо.
И како што би кажал Тагоре,-тајната на своето срце не ја задржувај за себе пријателе-.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Платонска љубов имав... Како помала... Мислам дека неможе да е платонска ако имаме повеќе од 15 години... И беше преубаво :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Платонска љубов имав... Како помала... Мислам дека неможе да е платонска ако имаме повеќе од 15 години... И беше преубаво :)
Не се согласувам. Зошто да не може?
Може да запознаеш некој кој ќе ти се допаѓа, ама ете од икс причини да не направиш ништо со него, а и тоа се рачуна како платонска љубов.
Голем дел од моите “љубови“ биле платонски, затоа што сум била премногу срамежлива за да покренам иницијатива, па обично свиѓањето си останува такво, платонско.:)
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Ууууу палтонска љубов е многу тешка и болна работа да ви кажам најискрено ама па некако таа ми е чиста убава.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Јас вака би ја дефинирала платонската љубов....Нешто чисто во истиот момент нежно и ти ги милува образите дур ти се жарат од погледите невини и длабоки....Кога ќе го погледнеш душата ти се опива, се возбудуваш како од допир, но никој не те допира, нешто ти ги гали косите а раце во нив нема, чувствуаш како те бакнува, и сето тоа е толку живо и во еден момент и нереално нестварно, но сепак чувството е огромно и неописливо!:back:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Една поранешна љубов беше платонска, и чиста, и прекрасна. Кога прекина да биде платонска - прекина да биде така добро како претходно и испадна ека не може да функционира:)
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Имав платонска љубов се до моментот на неплатонска, и стана неподносливо. Душите функционираат, телата не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom