Платите и професиите во Македонија

Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.172
Поени од реакции
5.156
Ептен, џамче скрши гљујо искривениот со инвестициите кои ги плаќаме ние и ден денес. Домашни даночни обврзници да го субвенционираат странскиот газда и да му овозможуваат профит кој го носи надвор. Просто генијално.
Ама имало за 20-тина машинци работа. Уау.
Потрошија 160 милиона евра за странските инвестиции а само една компанија како Џонсон Мети во 2018 плати скоро 40 милиона евра данок на добивка така да направи ја математиката. Тоа е само една фирма и само приход од една ставка, за останатите ефекти што ги има врз економијата ич да не споменуваме..

Баш така, тој е начинот на кој доаѓаат до цифрата 27500 денари :)
Релевантни се ко фрижидер на Антарктик.
А како на друг начин би пресметале просечна плата ? Секаде е така, не измислувајте топла вода
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.474
Поени од реакции
9.115
Најпотценета е по чевларските и текстилните фирми, драги мои. За жал и ден денеска враќаат од минималците луѓето, а ке кажете, па нека бараат нешто друго. А што да бараат кога средината ни е утепана и нема нигде работа?
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.524
Ептен, џамче скрши гљујо искривениот со инвестициите кои ги плаќаме ние и ден денес. Домашни даночни обврзници да го субвенционираат странскиот газда и да му овозможуваат профит кој го носи надвор. Просто генијално.
Ама имало за 20-тина машинци работа. Уау.
druze ekonomska e temata.
eve nekolku godini go nema ni gruevski ni taa struktura na vmro,
skoro site fabriki rabotat, i golem broj vraboteni imaat redovni primanja
posebno vo ovoj tezok ekonomski period.

stranskite fabriki se edno od najdobrite nesta sto se slucile kaj nas
vo poslednite godini.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.597
Поени од реакции
12.349
druze ekonomska e temata.
eve nekolku godini go nema ni gruevski ni taa struktura na vmro,
skoro site fabriki rabotat, i golem broj vraboteni imaat redovni primanja
posebno vo ovoj tezok ekonomski period.

stranskite fabriki se edno od najdobrite nesta sto se slucile kaj nas
vo poslednite godini.
Абе еве и во најголема криза не ги затворија тие инвестициите како што скокаа „бањатите“, голем дел и од тие што плукаат сега работат во нив. Имам и на други теми пишано: да не беа овие компании уште ќе беше башибозук и со плати и со пензиско/здравствено осигурување, ова и законот за забрана на пушење во јавни места се работи за кои секогаш треба да им се признае дека беа паметни одлуки.

Претходно во приватните фирми беше несфатливо некој да те осигура на цела сума, да ти плати прекувремени саати, трети смени, хранарина, сега голем дел и од нив мораат да дадат подобри услови.

Да не беше короната овие година и пол мислам дека ќе беа најтешките за работодавачите за наоѓање на работна сила, веќе интензивно се чувствуваше тоа на крај од 2019та година, имаше огласи на кои се примаше и ќоро и сакато оти немаше ниеден асален кандидат, претежно тие што разбираат или бегаат надвор или во вакви поголеми фирми имаа подобри плати.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.427
Поени од реакции
12.941
Познаник работеше за 12.000, 5-6 години и патуваше 30 км во еден правец. Значи му останувале пола за него. Потоа работеше во странска компанија за 70-80 илјади уште 5-6 години, за сега да е еден од директорите со плата од 120.000

Зборот ми е. Сите треба да почнат со минималец во нашава држава, без разлика од струката. Колку си спремен тоа да го издржиш временски за да стигниш до унапредувања, е прашање. Во неговиот случај вредело да работи 5 години за 6 илјади ФАКИНГ ДЕНАРИ. :)
Zosto site treba da pocnat na minimalec? Vo funkcionalen raboten pazar toa nema da se desi. Jasno e deka taze nov rabotnik bez iskustvo pocnuva so pomalce nego iskusen rabotnik ali minimalec se plakja samo tamu, kade sto imas dovolno lugje koi bi rabotele za tolku. E sega seriozna firma na mlad inzener nema da mu plakja minimalec tuku pokje. Zosto? Zatoa sto toa e deficitaren kadar i ako saka da go zadrzi, uste na samiot pocetok ke mu oddade pocit za toa. Vo sprotivno za brzo ke si zamine ako mu se pruzi prilika. Vo Makedonija vo minato so golema nevrabotenost ama i nedostig na soodvetni mesta firmite mozea da pominat so takva politika ama poleka se menuva valjda. Da ne pravam muabet za motivacija. So soodvetna plata taa e daleku pogolema nego da si na minimalec. Ali problemot e vo toa rabotodavecot kako gi svakja svoite vraboteni. Na kraj tie nosat pari a ne se samo nepotreben trosok.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.107
Работам на мешалица за малтер кај Мавровка. Дневница 1200ден, плус јадење и пиење од газдата.
Спрема стандардот и цените кај нас секоја пара во регионите има различна вредност...

Едно се 1.200 денари дневница во Скопје, а друго се 1.200 денари во градовите од Источна Македонија, а и во градовите со помалку од 10.000 жители...
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.500
Поени од реакции
2.232
Ептен, џамче скрши гљујо искривениот со инвестициите кои ги плаќаме ние и ден денес. Домашни даночни обврзници да го субвенционираат странскиот газда и да му овозможуваат профит кој го носи надвор. Просто генијално.
Ама имало за 20-тина машинци работа. Уау.
не 20 машинци туку околу 50000 вработени директно + уште толку индиректно. Работни позиции кои немаше ни да постојат, технологии кои никогаш немаше да ги видиме. И да се 200 милиони евра за кои ги ослободивме од данок, тие пари досеа се вратени само од царинење на стоките. Никој не сака да фрла пари од данок за странци да го собираат профитот, ама без ризик нема профит. Тие инвестиции беа најдоброто нешто што се случија во Мк после осамостојувањето. Сите сиромашни економии почнаа на овој начин Кина, Тајланд или Јапонија, од поблиските турција итн итн.


Страмота е да се кажи ама заради тие инвестиции конечно работничките права добија на значење, а тоа вреди многу повеќе од парите за субвенции. Плус платите се зголемија, а малите градчиња живнаа. Ама џабе верглам ко веројатно или си некој мк газда шо сеа стварно треба да ги осигура работниците или си нешто од партија пикнат па мораш да плукаш без размислување.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.316
Поени од реакции
8.878
Најдобра работа на народот која што му се случила, и тоа условно кажано, е безвизниот режим, и тоа посебно за младиот свет, да излеземе од тоа мрачно транзиционо доба и да видиме барем мал фрагмент од светот а да не е девастираниот Балкан, да запознаеме нови култури и барем дел од она што го викаат капитализам, иако и таму веќе е дискутабилно што тоа капитализам веќе претставува, едно е сигурно, ова овде дефинитивно не е.
Потоа одлуката на Германија чинам од 2016 за олесување на правилата за добивање на работна виза за земјите од Западен Балкан. Колку само другари и пријатели, роднини, успееа од корен да си го променат животот. Доста млади запишаа и факултети низ Европа, отидоа на постдипломски студии, едноставно се отворија какви такви можности за младиот свет.

Што корист од ова виде државата? Единствено можеби дотациите од странство на иселениците, пари кои што им ги испраќаат на своите овде за да закрпат нешто во оваа мизерија. За остатокот, искрено сите веќе к*р не заболе за државата, да не се фолираме. Државата не работи во служба на народот, тоа е веќе јасно.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.524
Најдобра работа на народот која што му се случила, и тоа условно кажано, е безвизниот режим, и тоа посебно за младиот свет, да излеземе од тоа мрачно транзиционо доба и да видиме барем мал фрагмент од светот а да не е девастираниот Балкан, да запознаеме нови култури и барем дел од она што го викаат капитализам, иако и таму веќе е дискутабилно што тоа капитализам веќе претставува, едно е сигурно, ова овде дефинитивно не е.
Потоа одлуката на Германија чинам од 2016 за олесување на правилата за добивање на работна виза за земјите од Западен Балкан. Колку само другари и пријатели, роднини, успееа од корен да си го променат животот. Доста млади запишаа и факултети низ Европа, отидоа на постдипломски студии, едноставно се отворија какви такви можности за младиот свет.

Што корист од ова виде државата? Единствено можеби дотациите од странство на иселениците, пари кои што им ги испраќаат на своите овде за да закрпат нешто во оваа мизерија. За остатокот, искрено сите веќе к*р не заболе за државата, да не се фолираме. Државата не работи во служба на народот, тоа е веќе јасно.
se soglasuvam so golem del od postot, se e na mesto kazano,
samo da ne ja vrtime pak na politika.
temata e ekonomska, sekoja informacija i iskustvo za
sporedba na plati i profesii moze da bide korisna.

za drzavata/sistemot jasno e odamna ...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
670
Поени од реакции
1.107
Ве читам и ви се чудам на паметот?! Странските компании биле најдоброто нешто што се случило во државава?!
Ваква теза очекував од Грујо или од тој Пешкото. Или можеби од некој нивни поданици ухлебени на убави позиции "по заслуга"! Нормален човек,работник ова никогаш не би го рекол!
Не дека тие компании и немаа позитивен одек,меѓутоа на батак економија,било што е добредојде.
Па тргнете го Џонсон Мети и уште една две посаглам фабрики! За останатите појма немате ни колку данок платиле,ни па имате увид во нивните договори за инвестирање!
Па државата е повеќе зијан отколку ќар со нив!
Субвенционирани се по безброј основи!
Ослободени од данок!
Ослободени од придонеси! (Државата им ги плаќа,а тоа е од шупливо во празно)
Експлоатираат работници со плата и норми кои се нечуени за источна европа!(споредливи се со северна африка и југоисточна азија).
Хиерархиската скала им е стриктно партиска,место по способност!
И ред други да не редам!
...а ова го пишувам од искуство! И затоа фино-лепо ќе си бегаме на запад!
А вие продолжете да си филозофирате ;)
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.316
Поени од реакции
8.878
se soglasuvam so golem del od postot, se e na mesto kazano,
samo da ne ja vrtime pak na politika.
temata e ekonomska, sekoja informacija i iskustvo za
sporedba na plati i profesii moze da bide korisna.

za drzavata/sistemot jasno e odamna ...
Исто се согласувам, меѓутоа тешко е да се раздвојат овие две работи, политиката и економијата, посебно кај нас, каде што економскиот живот е дотолку регулиран и под влијание на политиката што е едноставно невозможно да се говори одделно за овие две категории. Од одлуки за минимална плата, даноци, контроли...политиката кај нас е длабоко навлезена во економскиот живот, капиталот не флуктуира слободно низ општеството туку е скоро пак целосно регулиран од политиката. Затоа кај нас тешко е да се каже дека имаме капиталистичко уредување во неговата права дефиниција, туку напротив, овде владее типичен кронизам каде што политичката и бизнис елита се практично едно те исто.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
81
Поени од реакции
192
не 20 машинци туку околу 50000 вработени директно + уште толку индиректно. Работни позиции кои немаше ни да постојат, технологии кои никогаш немаше да ги видиме. Абе 160 милиони евра ги ослободивме од данок, тие пари досеа се вратени само од царинење на стоките. Никој не сака да фрла пари од данок за странци да го собираат профитот, ама без ризик нема профит. Тие инвестиции беа најдоброто нешто што се случија во Мк после осамостојувањето. Сите сиромашни економии почнаа на овој начин Кина, Тајланд или Јапонија, од поблиските турција итн итн.


Страмота е да се кажи ама заради тие инвестиции конечно работничките права добија на значење, а тоа вреди многу повеќе од парите за субвенции. Плус платите се зголемија, а малите градчиња живнаа. Ама џабе верглам ко веројатно или си некој мк газда шо сеа стварно треба да ги осигура работниците или си нешто од партија пикнат па мораш да плукаш без размислување.
Многу убаво кажано и јас не го сакав многу Грујо во последните неколку години од неговото време ама ова е најдобрата работа што ја направи за Македонија, за разлика од неговиве наследници што немат ништо направено на ова поле.

Јас работам во таква странска инвестиција, платен 152 денари бруто од саат + еден куп бонуси заедно со 13 плата доаѓам до некоја просечна плата околу 30000 денари за месец ако соберам се на крај, работата е тешка и напорна ама највеќе си платен за разлика од нашиве крвопијци кој тешко даваа некоја пристојна плата и мораа индиректно да ги покачат поради конкуренција.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
413
Кога ќе сфатите дека платата зависи од тоа колку е тешко да бидиш заменет на твојата позиција а не од тоа колку е тешка твојата работа?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
148
Поени од реакции
311
Кога ќе сфатите дека платата зависи од тоа колку е тешко да бидиш заменет на твојата позиција а не од тоа колку е тешка твојата работа?
Не е баш така. Прашањето е колку лесно можеш ти нив да ги замениш. Ти ќе си одиш, они ќе го истераат инаетот, нема да најдат друг, ќе претрпат некоја загуба која е далеку повисока од твојата плата т.е. ќе избиршат една линија од продуктите кои ги нудат и тоа е се. Ќе купи еден мерцедес помалку газдата. Ги здоболе дали можеш да си заменет, инаетот им е поважен најчесто од новиот мерцедес што ќе им го донесиш.

И замисли даваш отказ и мораш да се селиш 200 километри и да плаќаш кирија?

Значи не оди така црно бело.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
670
Поени од реакции
1.107
Кога ќе сфатите дека платата зависи од тоа колку е тешко да бидиш заменет на твојата позиција а не од тоа колку е тешка твојата работа?
Нема што да сфаќаме,тоа функционира во нормални држави.
Кај нас им се исплаќа да избркаат еден добар работник и да го заменат со тројца,петмина неспособни... и пак ќе бидат во ќар и пак производството нема да трпи.
 
На врв Bottom