Платите и професиите во Македонија

Член од
9 мај 2018
Мислења
1.285
Поени од реакции
1.627
zavrsiv masinski fakultet, rabotev 2-3 pozicii pred da zaminam od mkd.
platata bese od 18 do 25000, za pozicii kade vo oglasot se baralo masinski inzener,
mada rabotnata pozicija ne bese bas inzenerska.

od kolegi, znam deka inzeneri imaat raboteno i za 12000, so beshe minimalec toj period.
za gorna granica, znam za iskusni inzeneri sto zemale 50-60000 plata, ama so povekje od 10 godini
iskustvo i koi bile na nekoi rakovodni pozicii vo industriski firmi.

bi rekol deka profesijata e standardno platena kako za mkd uslovi.
sekako mali se platite ama toa vazi skoro za site profesii.
sigurno ne e preceneta, a ako e podceneta toa e na nivo na
ostanatite profesii.
Познаник работеше за 12.000, 5-6 години и патуваше 30 км во еден правец. Значи му останувале пола за него. Потоа работеше во странска компанија за 70-80 илјади уште 5-6 години, за сега да е еден од директорите со плата од 120.000

Зборот ми е. Сите треба да почнат со минималец во нашава држава, без разлика од струката. Колку си спремен тоа да го издржиш временски за да стигниш до унапредувања, е прашање. Во неговиот случај вредело да работи 5 години за 6 илјади ФАКИНГ ДЕНАРИ. :)
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.524
Познаник работеше за 12.000, 5-6 години и патуваше 30 км во еден правец. Значи му останувале пола за него. Потоа работеше во странска компанија за 70-80 илјади уште 5-6 години, за сега да е еден од директорите со плата од 120.000

Зборот ми е. Сите треба да почнат со минималец во нашава држава, без разлика од струката. Колку си спремен тоа да го издржиш временски за да стигниш до унапредувања, е прашање. Во неговиот случај вредело да работи 5 години за 6 илјади ФАКИНГ ДЕНАРИ. :)
znam i jas vakvi primeri.
pocest slucaj e ova niz pomali mesta od vnatresnosta, kade pred stranskite, na prsti se broea firmite.
iskreno jas ne bi se nafanal na takva kariera/zivot, i posle 2 godini od diplomiranje zaminav nadvor.

ne se soglasuvam za toa da se pocne od minimalec, ama toa e drug muabet.

za zal, ekonomskiot standard e prenizok kaj nas, i ne gledam nacin kako toa bi se smenilo vo nasiot zivoten vek. jas dignav raci, koj e poizdrzliv/pouporen neka se bori
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
226
Поени од реакции
99

Имате доста информации и на оваа страница
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.156
Поени од реакции
8.815
Генерално мислам дека физичката работа е ужасно потценета, работни места во кои може да дојде до опасни физички повреди и слично не се доволно ценети. И не, не се согласувам со муабетот дека тој што учел (и јас сум со завршен факс) и треба да мисли заслужува поголема плата од "аргатот", од едноставна причина дека изборот што сакаш што ќе работиш и што можеш да работиш е пак до тебе, т.е. нема никогаш ни учењето ни аргатењето да пропадне.
Од друга страна едни од најпреценетите работни места ми се по оние невладинине организации каде лично познавам луѓе што не работат ништо посебно а се посеруваат од високи плати земање, 60 000 на пример.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.777
Поени од реакции
2.710
Овие плати што јас ги пишав се од внатрешноста, во Скопје веројатно може да се извади и нешто плус

Инаку многу пати имам речено, странскиве инвестиции се нешто најдобро што и се има случено на држававата и покрај тоа што беа оспорувани од страна на опозицијата во тоа време. Да беше паметен Грујо и компанија парите од Скопје 2014 да ги потрошеа на донесување инвестиции ќе владееа уште долго време
Ептен, џамче скрши гљујо искривениот со инвестициите кои ги плаќаме ние и ден денес. Домашни даночни обврзници да го субвенционираат странскиот газда и да му овозможуваат профит кој го носи надвор. Просто генијално.
Ама имало за 20-тина машинци работа. Уау.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.539
Поени од реакции
17.776
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.777
Поени од реакции
2.710
Лага е дека просечната плата се смета "по вработен", пресметките ги добиваат по "сектори" па така имаш сектор текстил со 40.000 вработени и сектор "воздухопловство" со 15 вработени, но во статистиката овие два сектори имаат исто учество. Државен завод за статистика е обично партиско пропагандно гласило и треба да се затвори.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.539
Поени од реакции
17.776
Лага е дека просечната плата се смета "по вработен", пресметките ги добиваат по "сектори" па така имаш сектор текстил со 40.000 вработени и сектор "воздухопловство" со 15 вработени, но во статистиката овие два сектори имаат исто учество. Државен завод за статистика е обично партиско пропагандно гласило и треба да се затвори.
Во ексел документот имаш детали на просечна плата по сектори.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.316
Поени од реакции
8.878
Мене ме интересира по кој принцип пресметуваат просечна плата. По што беше актуелна пред некој ден таа стандард статистика кој што се прави кај нас за растот на просечната плата, па се прават споредби со истиот период лани, нели, тука има уште еден куп други варијабли кои што можат да се додадат, податоци за раст по дејности, гранки и.т.н.

Ме интересира како ја вадат таа конечна просечна вредност и колку може да се земе за веродостоен показател за тоа до каде сме со нивото на раст на плати. Оти последно чинам дека просечната нето плата по вработен беше некаде околу 27.400 така нешто. Јас не познавам многу луѓе кои што го надминуваат тој праг, искрено повеќето не се ни блиску. Знам само неколкумина кои што земаат завидни плати далеку над овој просек, но се неколкумина, сепак. Дали е објективна пресметка платите на тие, условно кажано неколкумина од ИТ, телекомуникации, авијација и.т.н. да се стават со платите на тешко мнозинство и од тоа да се извади просек или се работи за друга методологија на пресметка?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.777
Поени од реакции
2.710
Мене ме интересира по кој принцип пресметуваат просечна плата. По што беше актуелна пред некој ден таа стандард статистика кој што се прави кај нас за растот на просечната плата, па се прават споредби со истиот период лани, нели, тука има уште еден куп други варијабли кои што можат да се додадат, податоци за раст по дејности, гранки и.т.н.

Ме интересира како ја вадат таа конечна просечна вредност и колку може да се земе за веродостоен показател за тоа до каде сме со нивото на раст на плати. Оти последно чинам дека просечната нето плата по вработен беше некаде околу 27.400 така нешто. Јас не познавам многу луѓе кои што го надминуваат тој праг, искрено повеќето не се ни блиску. Знам само неколкумина кои што земаат завидни плати далеку над овој просек, но се неколкумина, сепак. Дали е објективна пресметка платите на тие, условно кажано неколкумина од ИТ, телекомуникации, авијација и.т.н. да се стават со платите на тешко мнозинство и од тоа да се извади просек или се работи за друга методологија на пресметка?
Земаат рандом примероци од плата на "секторите" преку субсекторите, често ги менуваат и разместуваат, на крај ја делат вкупната цифра на "просек по сектор" со број на сектори и тоа им е "просечна плата по вработен".

Реална просечна плата по вработен би била цифрата на исплатени плати на сите вработени во РСМ преку УЈП поделена со бројка на вработени. Ама тоа нема да го направат никогаш пошто резултатот ќе им испадне многу неповолен. Реалноста ги јебе, мораат да жонглираат со срања за дневнополитички поени.
Ѓубре од институција, тотално беспотребно, само трошат пари.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.316
Поени од реакции
8.878
Земаат рандом примероци од плата на "секторите" преку субсекторите, често ги менуваат и разместуваат, на крај ја делат вкупната цифра на "просек по сектор" со број на сектори и тоа им е "просечна плата по вработен".

Реална просечна плата по вработен би била цифрата на исплатени плати на сите вработени во РСМ преку УЈП поделена со бројка на вработени. Ама тоа нема да го направат никогаш пошто резултатот ќе им испадне многу неповолен. Реалноста ги јебе, мораат да жонглираат со срања за дневнополитички поени.
Ѓубре од институција, тотално беспотребно, само трошат пари.
Што значи дека моменталниот метод на пресметка е тотално нерелевантен показател за фактичката состојба на терен? Имаш двајца од ит сектор што земаат илјада евра и уште сто од текстилна конфекција кои што работат на минималец, ја ставаш платата на овие двајца заедно со минималецот на стомина и од тоа вадиш просек?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.777
Поени од реакции
2.710
Што значи дека моменталниот метод на пресметка е тотално нерелевантен показател за фактичката состојба на терен? Имаш двајца од ит сектор што земаат илјада евра и уште сто од текстилна конфекција кои што работат на минималец, ја ставаш платата на овие двајца заедно со минималецот на стомина и од тоа вадиш просек?
Баш така, тој е начинот на кој доаѓаат до цифрата 27500 денари :)
Релевантни се ко фрижидер на Антарктик.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.539
Поени од реакции
17.776
Мене ме интересира по кој принцип пресметуваат просечна плата. По што беше актуелна пред некој ден таа стандард статистика кој што се прави кај нас за растот на просечната плата, па се прават споредби со истиот период лани, нели, тука има уште еден куп други варијабли кои што можат да се додадат, податоци за раст по дејности, гранки и.т.н.

Ме интересира како ја вадат таа конечна просечна вредност и колку може да се земе за веродостоен показател за тоа до каде сме со нивото на раст на плати. Оти последно чинам дека просечната нето плата по вработен беше некаде околу 27.400 така нешто. Јас не познавам многу луѓе кои што го надминуваат тој праг, искрено повеќето не се ни блиску. Знам само неколкумина кои што земаат завидни плати далеку над овој просек, но се неколкумина, сепак. Дали е објективна пресметка платите на тие, условно кажано неколкумина од ИТ, телекомуникации, авијација и.т.н. да се стават со платите на тешко мнозинство и од тоа да се извади просек или се работи за друга методологија на пресметка?
Во истражувањето се опфатени сите деловни субјекти. За одреден број извештајни единици ги нема потребните податоци во администативниот извор, што резултира и со разлики во бројот на вработените по одделни белези.

Со истражувањето се опфатени деловните субјекти од сите видови сопственост (приватна и друга), со исклучок на македонските претставништва во странство и индивидуалните земјоделци.

Што значи, апсолутната просечна плата е максимално точна, затоа што ги земаат во предвид буквално сите исплатени плати во државата, додека поделбата по сектори има простор за отстапки.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.596
Поени од реакции
12.348
Во истражувањето се опфатени сите деловни субјекти. За одреден број извештајни единици ги нема потребните податоци во администативниот извор, што резултира и со разлики во бројот на вработените по одделни белези.

Со истражувањето се опфатени деловните субјекти од сите видови сопственост (приватна и друга), со исклучок на македонските претставништва во странство и индивидуалните земјоделци.

Што значи, апсолутната просечна плата е максимално точна, затоа што ги земаат во предвид буквално сите исплатени плати во државата, додека поделбата по сектори има простор за отстапки.
Дури може да се корегира кога би се зеле во предвид оние пари што се исплаќаат на рака (огромен е бројот на фирми што дел им пуштаат на сметка, дел на рака).
 
На врв Bottom