Плата пред и после дипломирање

Член од
31 август 2019
Мислења
268
Поени од реакции
18
Моментално работам во ИТ компанија една од оние членките на масит. Исто така сум скоро до дипломирање. Кои се вашите искуства со накачување на плати пред и по дипломирање да знам што да очекувам.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.241
Поени од реакции
3.573
Мислиш дека кога ќе им ја покажеш дипломата ќе мора и да ти ја покачат платата или ако смениш работа па на новото место конкурираш со документ дека имаш завршено тоа и тоа?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.193
Поени од реакции
3.993
Моментално работам во ИТ компанија една од оние членките на масит. Исто така сум скоро до дипломирање. Кои се вашите искуства со накачување на плати пред и по дипломирање да знам што да очекувам.
Во фирмата во која што работев, ми ја покачија.
 
Член од
31 август 2019
Мислења
268
Поени од реакции
18
Во фирмата во која што работев, ми ја покачија.
Дали накачуваат голема сума на пари или нешто од типот на 50/100 евра?
Автоматски споено мислење:

Мислиш дека кога ќе им ја покажеш дипломата ќе мора и да ти ја покачат платата или ако смениш работа па на новото место конкурираш со документ дека имаш завршено тоа и тоа?

Мислам општо колкава е разликата кај дипломиран и недипломиран јуниор
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
Дали накачуваат голема сума на пари или нешто од типот на 50/100 евра?
Автоматски споено мислење:
Мислам општо колкава е разликата кај дипломиран и недипломиран јуниор
Нема разлика. Јас немам никакво образоование и диплома, самоук сум целосно. Се зависи од интервјуто и позицијата за која аплицираш и тоа што си навел ко искуство. Ако аплицираш за јуниор, имаш искуство и знаење ко за јуниор, ќе добиеш јуниорска плата.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Разлика една 0, али добро и искуството е со 0 плус :D
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
537
Поени од реакции
1.205
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
Ова ми е најголем феномен :D првен треба да си најдеш друга работа или да кажеш дека имаш понуда со подобра плата, за сопственикот на фирмата каде што работиш да му текне дека заслужуваш треба да ти даде повеќе..
За жал да, и не е така само со мк фирми...

Се е до колку им се вклопуваат у буџет. Па они може и вундеркинзи да бидат.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.907
Поени од реакции
570
Би требало да ти ја зголемат, сега моментално се водиш со договор за привремено вработување или на фул си со решение?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Ова ми е најголем феномен :D првен треба да си најдеш друга работа или да кажеш дека имаш понуда со подобра плата, за сопственикот на фирмата каде што работиш да му текне дека заслужуваш треба да ти даде повеќе..
nikoj ne zasluzuva poveke.

poveke dobiva samo toj sto bara i toa samo ako vredi.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
537
Поени од реакции
1.205
nikoj ne zasluzuva poveke.

poveke dobiva samo toj sto bara i toa samo ako vredi.
Вреди очигледно кога во моментот кога ќе најавиш дека си одиш од фирмата се спремни да се израмнат со новата (работа) па дури и да понудат повеќе. Тоа не ми е јасно зошто се чека тој момент, задоволен си од вработениот очигледно допринесува и ризикуваш да го изгубиш наместо постепено да му качуваш плата
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Вреди очигледно кога во моментот кога ќе најавиш дека си одиш од фирмата се спремни да се израмнат со новата (работа) па дури и да понудат повеќе. Тоа не ми е јасно зошто се чека тој момент, задоволен си од вработениот очигледно допринесува и ризикуваш да го изгубиш наместо постепено да му качуваш плата
taka ti se cini posto ti dale nekoj denar poveke...

treba da znaes deka vredis onolku kolku si se dogovoril. sekoj e zamenliv. nekogas toa kosta malku poveke i ima drugi faktori ama sekoj osven gazdata e zamenliv.

nikoj nema da ti dade nekoe bog znae kakvo pokacuvanje bez da pobaras i da se izboris. zosto pobogu? si imate dogovor i toa e toa. ako sakas poveke zbori so gazdata baraj si nova rabota ili pocni biznis. ne gledam zosto ocekuvas na nego da mu tekne koga on najverojatno ne ni razmisluva na taa tema ako ne ja zapocnes.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom