Планинарски кампови во Македонија

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Детските и работничките одмаралишта во Македонија се уште една жртва од дводецениската транзиција во погрешна насока. Најголем дел од 27 детски одмаралишта во Македонија денес се затрупани, руинирани и заборавени.

Македонските работници ги загубија своите фирми ги загубија и одмаралиштата. Во последниве десетина години само се присетуваат и евоцираат спомени на летувањето во камп одмаралиштата. Со минималец-плата со која едвај преживуваат, за жал сега воопшто и не помислуваат на летување.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Осеќам препукување на темава за тоа кога било поубаво :)
Иначе да имавме капитализам после ’45-та, сега милијарди од туризам ќе вадевме... и ќе имавме осет за тоа што е туризам и како изгледа.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
не е битно дали во комунизам нешто се градело или во капитализам...битно е тоа што го граделе да се зачува или да се обновува...многу капацитети заминаа јабана....
транзиција, ова она.....оставени на забот на времето....
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Епа зошто да ги отвараат и така децата се на Фејсбук постојано ,така дојде времето за жал...и тоа да напоменам малите деца едвај основци :( Инаку јас сум "ЗА" да се отворат тиа детски одмаралишта и слично,кај нас во близина на Кавадарци има детско одмаралише "Михајлово" кое е напуштено веке подолго време ,пак ке кажам "За Жал" :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
јас имам во детко одмаралиште во охрид познато на постарите како сутјеска и тоа 7 или 8 години по ред и искуството е убаво навистина. запознаваш разлчични луѓе од секаде и различни карактери се организираа некои видови на забави во самиот склоп на одмаралиштето и навистина беше убаво. моментално одмаралиштето е во приватна соопственост и е прекрстено во Радости али добра страна е што сеуште е активно. - П.С тоа одмаралиште се наоѓа попрецизно на 300 метри подолу од хотелот силекс во охрид
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Интересна работа. Може некој да ми наброи вакви одмаралишта?

Ако се навистина запустени, и ако се во сопственост на државата може да се искористи тоа позитивно.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Интересна работа. Може некој да ми наброи вакви одмаралишта?

Ако се навистина запустени, и ако се во сопственост на државата може да се искористи тоа позитивно.
Ова е листа на планинарски домови низ Македонија

http://www.mkdmount.org/planinarski_domovi/planinarski_domovi.html
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Епа зошто да ги отвараат и така децата се на Фејсбук постојано ,така дојде времето за жал...и тоа да напоменам малите деца едвај основци :( Инаку јас сум "ЗА" да се отворат тиа детски одмаралишта и слично,кај нас во близина на Кавадарци има детско одмаралише "Михајлово" кое е напуштено веке подолго време ,пак ке кажам "За Жал" :)
Михајлово
 

Kajgana Shop

На врв Bottom