Планетата земјата е шуплива

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Abe ovie izgleda po kalap bile praveni. Milenko, Janko, Ireal, Brutus, Fringe, Con Artist zatoa ni takva drzavava.
Многу поубава би била кога би ги немало таквите како тебе
Ама пензионерите на 1ви ќе земат пензија па дедоти ќе ти даде некое денарче колку за цигари цел месец да си имаш
 
D

Darko_ufo

Гостин
Многу поубава би била кога би ги немало таквите како тебе
Ама пензионерите на 1ви ќе земат пензија па дедоти ќе ти даде некое денарче колку за цигари цел месец да си имаш
Посебна мерка за глупост сте, колку си глуп на скала од Јанко до Fringe. Ако стигнеш до Миленко значи добар си за да бидеш козар или овчар во планина :pos:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
јас само ја изложив тезата што ја има на интернет, не реков дека сум поборник. Но дека има на половите потенок слој на кората и загреани места на Антартикот, има. А додека се кажуваат по интернетот теории, некој си праи професионални филмови и ТВ серии, а неколку држави таму на Антартикот копаат и истражува рудни богатства; за Артикот веќе имаше доста спорови, Русија докажуваше во ООН дека копното е дел на Азија, па и некое знаме поставија на 3000м длабина ?. Допрва ќе се води правна а може и оружена борба за ресурсите. Колку и да се тешки условите на Артикот и Антартикот, сигурно е 100 пати поефтино по единиц ресурс од теоретската експлоатација на Марс.
Успат на ист трошок, да се осврнам и на дискусијата околу тоа дали човечка експедиција стапнала на Месечината пред 45 години?? Се сеќавам кога беше тоа, тогаш не се сомневавме, едино медиумите во ПРЦ не објавија една година.
Но сега се јавува сомнежот, како спремаат екипаж за пат на Марс а не прават предходно мисија на Месечината ?? Па пред да оди човек до една Грција на одмор ќе ја запали колата до вон градот некаде, чисто да ги провери сопирачките, воланот и другите уреди на колата...
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Посебна мерка за глупост сте, колку си глуп на скала од Јанко до Fringe. Ако стигнеш до Миленко значи добар си за да бидеш козар или овчар во планина :pos:
Ха ха имам стадо кози и овци ама друг ги пасе.
И сега зимуваат во штала а налето се в планина да си знаеш за друг пат,при глуп да не се праиш паметен
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Се чека @ZOTE да дојде на темава и да ја реши мистеријата :D
Не постои шуплива земја. Ние сме тие кои живееме во купола.

If the earth is a disc... What is holding it up? I've seen the theory that it's an infinite plane.... But what are the other theories? Please elaborate.

Short answer: Water

The Bible says, "And God made the firmament, and divided the waters which were under the firmament from the waters which were above the firmament: and it was so."
Genesis 1:7



In the beginning God created the heavens and the earth. Now the earth was formless and empty, darkness was over the surface of the deep, and the Spirit of God was hovering over the waters.

And God said, “Let the water under the sky be gathered to one place, and let dry ground appear.” And it was so. God called the dry ground “land,” and the gathered waters he called “seas.” And God saw that it was good.Genesis 1:9-10
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Знаев дека Лорд оф да рингс е снимен спрема вистинска приказна. Значи таму е средна земја со сите тие џуџиња, елфови, тролови и гандалфи.
Сега мојот живот повтрно има смисла.
Фала ви
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
ова тема нема врска со обликот на планетата Земја ... а отвори на планинскиот дел на Антартикот имало најдено и на Гоогле мап но биле избришани ??


http://www.phfawcettsweb.org/hollowlearth.htm

независно од претпоставките, докажана е вулканска активност на Артикот..
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Едно аналитичко прашање ....
Зашто 1968 год некој би направил лажна слика од јужен пол каде што се приметува дека има кратер и денес после 48 години зошто некој на гоогле мапс не го прикажува јужниот пол ако се е мраз?
(BTW и места на Хималаи имам приметено дека се сокриени иако незнам зашто би имало таква причина)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не постои шуплива земја. Ние сме тие кои живееме во купола.

If the earth is a disc... What is holding it up? I've seen the theory that it's an infinite plane.... But what are the other theories? Please elaborate.

Short answer: Water

The Bible says, "And God made the firmament, and divided the waters which were under the firmament from the waters which were above the firmament: and it was so."
Genesis 1:7



In the beginning God created the heavens and the earth. Now the earth was formless and empty, darkness was over the surface of the deep, and the Spirit of God was hovering over the waters.

And God said, “Let the water under the sky be gathered to one place, and let dry ground appear.” And it was so. God called the dry ground “land,” and the gathered waters he called “seas.” And God saw that it was good.Genesis 1:9-10
Во ред за сликава која е стара две-три илјади години кога се немало основно познавање за просторот.Види ги звездичките минијатурни во однос на Месечината,и Сонцево како една сијалица во соба и ти тоа го сваќаш сериозно.Ако си ретардиран и да веруваш дека Бог така пишал и ја уредил Земјата не мораш тука да ги убедуваш сите за верност.Па тие зборови за Берешит и приказната за Адам и Ева се само алегорија,тоа не е вистински настан.Кабалата јасно ја опишува и толкува Берешит и не сваќа ништо буквално ниту има судир со научното толкување на Космосот.(Види ги столбовите,што столбови ќе беа поголеми и од Сонцето и од звездите)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Во ред за сликава која е стара две-три илјади години кога се немало основно познавање за просторот.Види ги звездичките минијатурни во однос на Месечината,и Сонцево како една сијалица во соба и ти тоа го сваќаш сериозно.Ако си ретардиран и да веруваш дека Бог така пишал и ја уредил Земјата не мораш тука да ги убедуваш сите за верност.Па тие зборови за Берешит и приказната за Адам и Ева се само алегорија,тоа не е вистински настан.Кабалата јасно ја опишува и толкува Берешит и не сваќа ништо буквално ниту има судир со научното толкување на Космосот.(Види ги столбовите,што столбови ќе беа поголеми и од Сонцето и од звездите)
Тие антички народи имале многу повеќе знаење него ли ние денес, или поточно денес на анс ни кажуваат лаги и не манипулираат и ни ја скратуваат свеста за знаењето кое го поседуват одредена група на луѓе која управува со светот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тие антички народи имале многу повеќе знаење него ли ние денес, или поточно денес на анс ни кажуваат лаги и не манипулираат и ни ја скратуваат свеста за знаењето кое го поседуват одредена група на луѓе која управува со светот.
Добро бе,па нели те заинтригира,какви се тие столбови што ја држат планетата и небото.Нели разлислуваш како може да бидат звездите минијатурни како сијалички.Современата наука дава многу одговори.Одалеченоста на звездите,нивната големина,нивниот хемиски состав,и еден куп одговори.Дури со Хабл има слика од космосот,неговата закривеност.Каде се тие мудреци,каде се нивните одговри,каде тоа може да се испита.Ккао досега со никој телескоп не се видоа тие столбови,дали се од меремер или гранит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom