Писмо од Лондон.

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
[quote="Svetovid]Ne sakam da zvucham kako skopcite od VMacedonia, ama vo sluchajov moram da te prasham kolega Andronik: Shtom e taka batka, sho majka barash na forumov? Hmmm? :shock: Ti plache dusha i ti krvavi srce tebe po Makedonija gledam jas! :wink:[/quote]

Присуството на форумов нема никаква врска со Македонија. Ако толку препекувам за Македонија, што би ме држело надвор? Сигурно сум барем малку паметен дека ако не ми се свиѓа, можам да се вратам било кога. Но како и да е, љубовта и носталгијата кон Македонија сигурно нема да исчезне со присуството на овој или било кој друг форум. Гледам јас и ти ќе имаме квалитетни дискусии во иднина, засега само те поздравувам. :D
 
S

Svetovid

Гостин
Андроник напиша:
Присуството на форумов нема никаква врска со Македонија. Ако толку препекувам за Македонија, што би ме држело надвор? Сигурно сум барем малку паметен дека ако не ми се свиѓа, можам да се вратам било кога. Но како и да е, љубовта и носталгијата кон Македонија сигурно нема да исчезне со присуството на овој или било кој друг форум. Гледам јас и ти ќе имаме квалитетни дискусии во иднина, засега само те поздравувам. :D
Edvaj chekam! :D :wink:
Pari drugar, pari! Jas inaku idi mi, dojdi mi pravam u MKD. Kolku za tvoja info!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Svetovid напиша:
Edvaj chekam! :D :wink:
Pari drugar, pari! Jas inaku idi mi, dojdi mi pravam u MKD. Kolku za tvoja info!
Види го ти него! :D Уште некои работи да си поприкажеме ќе биде изгледа дека имаме доста сличности, од хороскоп до искуства. :P Иди ми дојди и јас правам, и тоа доста често. Можеби ќе се најдеме на направиме една скара?
 
S

Svetovid

Гостин
Андроник напиша:
Svetovid напиша:
Edvaj chekam! :D :wink:
Pari drugar, pari! Jas inaku idi mi, dojdi mi pravam u MKD. Kolku za tvoja info!
Види го ти него! :D Уште некои работи да си поприкажеме ќе биде изгледа дека имаме доста сличности, од хороскоп до искуства. :P Иди ми дојди и јас правам, и тоа доста често. Можеби ќе се најдеме на направиме една скара?
А што ќе кажеш на ова? Модератор сум на ИСТОРИЈА токму како иселеник, само брчам за “славното минато“! :lol: Е ако те видам и тебе таму, за сигурно ќе знам дека си “од старата дијаспора“ :lol: :lol: :lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е ај сега да се фалиме кој има поголем, најголем, нели!

Ај вие дојдете, платете скарата, така пуни пари, а ние другите, бедни Макдонци, од старата татковина, ќе се најаеме, бидејќи, бедно живееме, пари немаме. Плус уште вине и ракија ако купите, крај, нема да има на нашето задоволство.
 
S

Svetovid

Гостин
Не тропај! Од доверливи извори знам дека имаш на гурбет одено по Америки, Швицарски и Турски ли беа, Грчки ли беа, Кувајти ли беа, некои од тие скапаниците! Ама таму излеа по службена должност имаш кмечено, а? Хехехе :lol: :lol: :lol:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Да, тој е еден од ретките кои навистина сакаат да и вратат на татковината. Само сега жали нема пари за скара, се прашувам кај го инвестирал капиталот, зошто сега брзо се врати од гурбет. :D
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Андроник напиша:
Абе у пичку матер изградивме. Отидовме странство да чистиме клозети и да наоѓаме дупки во социјалните и правните закони, односно печалење, нишај врата земај плата. Нормално дека Лондон е досаден, секој кој пораснал на село убавина во градби, улици, културни знаменитости нема да најде.

ima i takvi makedoncinja vo svetot sho ne nisat vrati i ne zemat plati tuku ednostavno ziveat, tvorat, shirat kultura, prijatelstvo i sho znam jas sho se ... makedonski geni i taka natamu 8)

ima i takvi koi shto se mnogu pocituvani od "kulturnite" evropjani

btw, evropejcite imaat kultura nekolku mileniumi PO nashata primitivna selanska...

hehe, ako komunistite neshto uspeaja, toa e da ni go ebat nacionalniot identitet & soznanieto koi sme i od kade sme!

ebave mockovci takvi "europa e tolku cool, drzavava nasha smrdena e..."

pa od takvi smrdi bre, ne mirisas?

odi heraklea ili po bilo koe arheoloshko naOgjalishte niz MK, ima USHTE NEKOLKU CELI SLOEVI NEISKOPANI RUINI KOI KJE DONESAT KOJZNAE KOLKU FAKTI ZA NAS, SAMO NA NEKOJ NE IM ODGOVARA DA IZLEZAT NA VIDELO USHTE...

back to topic: ubav site, bez "lizenje" ... ne islam na dizajnot, me boli k.. za to kako izgleda, mislam na toa shto ja ima stranava voopshto e ok... da ne se odrodime site "pecalbari" i da ne si zaboraime jazikot.
... sto godini sum niz svetov i dolgo vreme idi mi-dojdi mi si praev, ama mi skisna vekje... i od selanchishtata (ne po poteklo tuku po sostojba na umot) nashi niz svetov, i od patrioti nevideni i necueni, i od zapadov ... TEATAR E SE tuka, samo aj... kje se muabetime letovo niz Ohridskite i drugi sokaci, zdravje boze ;)

alkohol ne pijam vekje dolgo, ama skopsko i ne e alkohol :wink:
 
J

janicka

Гостин
Serdarot напиша:
alkohol ne pijam vekje dolgo, ama skopsko i ne e alkohol :wink:
Што е за вас алкохол господине? Што пиете вие таму во Немачка? :hey2:
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Како е кај тебе у Лондон пријателче? Овде почнаа да растат и палми а зградите ни добија бели фасади. Се е бело иако снег со години не сме виделе. Бели мостови, бели згради, бели цареви на плоштад. Имаме и бродови во Вардар. До душа никаде не пловат, али фино изгледаат онака. Иаме и опозоција која сака да не врати у минатото. Хоштаплери некои брат, платени од запад да ни го уништат просперитетот. На вести кажаа дека сите амбасади у земјава ни биле непријатели. Грците не блокираат у Европа, Бугарите ни ја негираат историјата а Албанците на глава ни се качија со тоа орлите. Среќа, Србија си ја иаме за сојузник. Читав у новини, сакале тоа браќата да го направат оној пловниот систем Морава-Вардар. Ете им шанса на браќата да се поврзат водно со Грција. Ете им шанса и на нашите бродови да станат пловни. Читав и дека ќе изграделе пруга према Бугарија. 100 години немаме пруга кон Бугарија и кон Албанија брат, ама еве сега ќе ја изградат. Ама се си мислам дека оној пловакот Вардар-Морава ќе го напраат побрзо. Ќе си идеме на гости кај браќата со чамци. Кога ќе ги акне нив поплава, ние водата и лајната тука ќе им ги прибереме. Нели сме браќа и нели не учеа образот да го вртиме ко ќе ни влепат шамар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom