Писмо од Лондон.

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Ова писмо што го добив денес многу ме израдува. Мило ми е што КАЈГАНА допре и до нашите иселеници низ целиот свет, правејќи ги посреќни и носталгични.

"Vasata web stranica mi se dopaga mnogu,da vi kavam iskreno ovde vo London zivotot e mnogu dosaden. Veruvam deka vo Makedonija e mnogu po prijatno i mnogu pointeresno. Se nadevam deka situacijata\"finansiska\"kaj nas ke se podobri i ke ni dade sansa na strancite od cel svet da se vratime kaj sto pripagame(so nasite familii i nasiot narot).\"DOSTA GRADEVME DRUGI DRZAVI\"...Golem pozdrav do ubavata Makedonija i sekako, do vas."

:wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И мене ми предизвика емоции. Посебно ова: "DOSTA GRADEVME DRUGI DRZAVI\"
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
113
Поени од реакции
0
Toj Ima pravo so toa DOSTA GRADEVME DRUGI DRZAVI , ama to ce vleze vo pristap dodeka Vo Makedonia ne Vladeee Ljubovta , Mirot , I drugi.. Sve e mozno samo treba da odime napred..
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Мистичен напиша:
И мене ми предизвика емоции. Посебно ова: "DOSTA GRADEVME DRUGI DRZAVI\"
Абе у пичку матер изградивме. Отидовме странство да чистиме клозети и да наоѓаме дупки во социјалните и правните закони, односно печалење, нишај врата земај плата. Нормално дека Лондон е досаден, секој кој пораснал на село убавина во градби, улици, културни знаменитости нема да најде.
 
S

Svetovid

Гостин
Андроник напиша:
Абе у пичку матер изградивме. Отидовме странство да чистиме клозети и да наоѓаме дупки во социјалните и правните закони, односно печалење, нишај врата земај плата. Нормално дека Лондон е досаден, секој кој пораснал на село убавина во градби, улици, културни знаменитости нема да најде.
Другар ко за прв пост многу, многу и не блесна да ми простиш!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Реков и ќе повторам ако треба и катаљарда пати:

Кајгана руллз
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Anronik ili kako mui bese imeto ne znam напиша:
Абе у пичку матер изградивме. Отидовме странство да чистиме клозети и да наоѓаме дупки во социјалните и правните закони, односно печалење, нишај врата земај плата. Нормално дека Лондон е досаден, секој кој пораснал на село убавина во градби, улици, културни знаменитости нема да најде.
Zbori za sebe... Nishaj vrata - zemaj plata - tepaat ako ne sakas. Ima na ulica da skapis kako gnila tikva... Mislish sé sho leta se jade?

A za chistenje klozeti - i toa e rabota, posebno koga nekoi kako tebe serat kade i kako kje stignat!
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Батка Андроник!!!!
Јас кога тргнав да студирам и работам во странство, татко едно ми рече: Поубаво дома да си гладен, отколку таму!!!
Така што никој не ти брани да се вратиш ако не ти е добро.
Не плукај таму од кај што ти дават леб.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Добро, да почнеме од почеток. Проблемот со нашата стара дијаспора кој денес не погодува е што со најгруби зборови кажано по секоја цена заминувала туѓина и ги работела најпростите работи (не знаеш јазик не знаеш занает и сл). Значи нивниот најголем стремеж бил да се плати киријата и да се обезбеди цел месец со пиво. Меѓутоа, нашата денешна дијаспора е сосем поинаква. Младите луѓе се школоваат во странство, зборуваат перфектно јазик и една добра работа која е за обележување е што тие никогаш не разговараат во типот: "Ех да му ебам мајката тука е за нигде како не бевме дома, Ај да заработиме пари да се вратиме." и сл. Овие разговори завршуваат петок поручек кога ќе стигне чекот од работната недела. Младите знаат дека тука живеат, тука им е семејството, тука творат, а Македонија е само едно хоби, и така треба да остане. Имаш само еден дом, само еден избор, само еден живот и не планирам да го потрошам на нервози во Македонија. Животот е многу повеќе отколку она што го правиш во Македонија.

Home is where your heart is.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Жал ми е што така мислиш, ама се додека стоиш на тој став. Седи си таму каде што си. Такви не ни требаат. А ако се прашуваш кој сум, ќе ти кажам, еден од оние кои беа, работеа, заработија колку успеаја и сега се вратија назад да помогнат на татковината да излезе конечно од ова сивило.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Divider напиша:
Жал ми е што така мислиш, ама се додека стоиш на тој став. Седи си таму каде што си. Такви не ни требаат. А ако се прашуваш кој сум, ќе ти кажам, еден од оние кои беа, работеа, заработија колку успеаја и сега се вратија назад да помогнат на татковината да излезе конечно од ова сивило.
Многу добро знам кој си. Јас знам дека и ти ме знаеш мене, или барем си ме читал. Јас те разбирам потполно, и сметам дека твојата постапка е храбра. Но, не е убаво да се каже вака, ама ќе видиш за достојно време како си погрешил. Да се прашувам јас, би направил се да биде најдобро и да би бил среќен, но нештата не зависат ниту од мене ниту од тебе. Ќе видиме што ќе биде за бројка години. Ти рече, Такви не ни требаат. Не. Мене Македонија не ми треба. Што побрзо народот свати, ќе биде подобро. Многу не гледаат каде оди Македонија и каква ќе биде за бројка години. Немојте да ми се нафрлате мене, јас сум најмалку крив за тоа. И да, не можете ни да претпоставите колку го сакам спротивното.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Андроник, в ред, можеби настапив малку прегрубо. Но, сепак, немој да велиш дека не ти треба Макеоднија, особено што таа мисла може цел живот да ти тежи на душата (потсвесно).
Покрај тоа, мојот чин можеби е храба, но, јас не би го нарекол така, јас би го нарекол правилен, бидејќи не е храброст да се сака и да се бори за својата татковина/дедовина, туку патриотизам. Инаку, мислам дека одливот на интелигенцијата, особено гневната како тебе, од Македонија, поради состојбата во моментов, е грешка која мора да се исправи под итно. Ако си подат интелигентните, државата ќе продолжи да тоне.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Андроник напиша:
Divider напиша:
Жал ми е што така мислиш, ама се додека стоиш на тој став. Седи си таму каде што си. Такви не ни требаат. А ако се прашуваш кој сум, ќе ти кажам, еден од оние кои беа, работеа, заработија колку успеаја и сега се вратија назад да помогнат на татковината да излезе конечно од ова сивило.
Многу добро знам кој си. Јас знам дека и ти ме знаеш мене, или барем си ме читал. Јас те разбирам потполно, и сметам дека твојата постапка е храбра. Но, не е убаво да се каже вака, ама ќе видиш за достојно време како си погрешил. Да се прашувам јас, би направил се да биде најдобро и да би бил среќен, но нештата не зависат ниту од мене ниту од тебе. Ќе видиме што ќе биде за бројка години. Ти рече, Такви не ни требаат. Не. Мене Македонија не ми треба. Што побрзо народот свати, ќе биде подобро. Многу не гледаат каде оди Македонија и каква ќе биде за бројка години. Немојте да ми се нафрлате мене, јас сум најмалку крив за тоа. И да, не можете ни да претпоставите колку го сакам спротивното.
Епа ако го сакаш спротивното, тогаш потруди се да го направиш тоа. Многу работи не зависат од тебе, но многу работи и зависат. Многу не гледаат каде оди Македонија, но многу и гледаат и се трудат да помогнат.
 
Член од
14 март 2005
Мислења
118
Поени од реакции
6
ima jedna pjesma, kaze:

rade danju, rade nocu
zivot im jad i bijeda
radna snaga prve klase
a gradjani drugog reda.... :cry:
 
S

Svetovid

Гостин
Андроник напиша:
Мене Македонија не ми треба.
Ne sakam da zvucham kako skopcite od VMacedonia, ama vo sluchajov moram da te prasham kolega Andronik: Shtom e taka batka, sho majka barash na forumov? Hmmm? :shock: Ti plache dusha i ti krvavi srce tebe po Makedonija gledam jas! :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom