Писмени работи :)

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Останав без зборови откако ги прочитав :pos2:


Природните убавини на нашата земја привлекуваат голем број домашни и странски туристи


Писмена работа по македонски јазик и литература, работена на завршниот испит во јунскиот испитен рок од учебна 1998/99г. на 11.06.1999. Средно угостителско туристичко училиште, насока - келнер.

Република Македонија или нашата земја е опкружено со голем број странски и домашни туристи. Природни убавини се: Езерата, Реките, Планините. Нашата земја е опкружена со голем број странски туристи кои доваѓаат во нашето училиште зошто нашето училиште прима и странски и домашни туристи.

Мојата струка јас што ја завршив ми беше келнерка ја одев низ цела македонија по хотелите во Охрид. Таму има секоје лето странски туристи од други земји и домашни гости.

Нашата земја не е толку убава со природни убавини затоа што е загадена околината на Водно. Најубава природна убавина има во Охрид, Струга Маврово. Најмногу странски и домашни гости и природни убавини има во Охрид. Најмногу домашните и странските туристи одат во Охрид.

Заради реакција, одмор, расположение, прошетка. Најмногу странски и домашни туристи одат во Охрид заради убавите природни езера и тоа Охридското езеро, Преспанското езеро и Дојранското езеро.

Во Охридското езеро природни убавини има целото езеро и позадината е убава со природни убави цвеќиња, со природна убава трева и со природна убава летна бавча со убав чист ваздук за странските и домашните туристи.

Охрид е убав град со многу странски и домашни гости кој ги привлекува нашата земја што поубава за рекреација и одмор.

Природните убавини на нашата земја ги привлекуваат гостите да одат на одмор да се одморат, рекреираат со убавите гласови на птиците, ластовичките, на бумбарите, нма пчелите, на пеперутките на сите убави природни убавини.

Лично мислење за потребните работи кои што треба да се направат за целовито да се искориста природните убавини на нашата земја.

Нашата земја треба да преземе мерки за да изгледа нашата земја што поубава и почиста да нема врлање книги или отпат на улиците, да не се кара со постарите да има почит кон старите.

Нашата земја треба да ја чуваме и браниме да ни изгледа што поубава како и другите земји.


Писмена 2

Природните убавини на нашата земја привлекуваат голем број домашни и странски туристи


Писмена работа по македонски јазик и литература, работена на завршниот испит во јунскиот испитен рок од учебна 1998/99г. на 11.06.1999. Средно угостителско туристичко училиште, насока - слаткарска

Јас кога пораснав бев на чист воздух и убавина во Охрид на планина и многу убаво си поминав. И јас кога се запишував средно училиште прво сакав во трговачко а после се решив во угостителско училиште.

Кога појдов првиот ден прво ми беше досадно а после се вклопив со другарки и ми беше убаво. Кога ја почна 1 година ми беше многу убаво и на крајот кога ја завршив И година ми беше жал оти кога се запознав со другарки. И после кога дојдов во 4 година кога ги видов другарките ми беше многу убаво и ја почна 4 учебна година.

На крајот на 4 учебна година ни дадоа на летниот распуст да одиме на пракса за слаткари во “Гранд Хотел” 1 месец и ми беше многу убаво. И кога дојдов во 3 и последна година ми беше најубаво зошто се оделував од другарките од клас и си зборевме за матурата и што ќе носиме за вечерта. И одевме на пракса во “Гранд Хотал”, “Континентал” “Жито лукс Топаанско” и “Египет” и др.

И кога дојде да се оделиме од школо и од другарки ми беше многу жал зошто во Мај се распуштаме и одиме на пракса 10 дена. Кога завршивме пракса се договоривме за матурска вечер и кога дојде денот за матура ми беше најубаво и си помина најсреќна.

И после кога дојде кој за школо за на пракса и се завршивме на право и тоа се беше.

Туризмот и угостителството е најубаво се објектите и летните и зимските објекти. И јас сум одела тамо на пракса и јас можеби би сакала да влезам во тој објект во што сум била на пракса.

И јас така го знам туризмот и угостителството зошто тоа учев школо и ми беше многу убаво во тој објект завршив и ќе почнам да работам и толку.
 
П

Паспарту

Гостин
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

леле ејјјјјјј хахахаххахахахахаххаа што се нема по нашиве школи
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Лелеее :tapp::kill:
во цел текст имаше само „домашните и странските туристи“
Најмногу странски и домашни гости и природни убавини има во Охрид. Најмногу домашните и странските туристи одат во Охрид.

Заради реакција, одмор, расположение, прошетка. Најмногу странски и домашни туристи одат во Охрид заради убавите природни езера и тоа Охридското езеро, Преспанското езеро и Дојранското езеро.
:pos::pos::pos::pos::pos:
А за вториот текст немам коментар :pos::pos::pos:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
аман бе што држи земјава. Ама нема шанси бе ова. Мора да е наместено. Па како може бе толку да има бе неписмени луѓе. Ова ни 1 одделенец не го пишува.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
:kill: :kill: :kill: :kill: :kill:

ОMFG што држи земјава. :pos2: :pos2:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
ОМФГ!!!

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:


Заради реакција, одмор, расположение, прошетка. Најмногу странски и домашни туристи одат во Охрид заради убавите природни езера и тоа Охридското езеро, Преспанското езеро и Дојранското езеро.

дсахдосадхоусагдуиагдиаусг ОМФГ!!!!!!!!!!!!!!!

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

- па и неписмен да е човек, поубаво ќе напише од ова! :pos:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
Останав без зборови откако ги прочитав :pos2:​








Нашата земја не е толку убава со природни убавини затоа што е загадена околината на Водно. Најубава природна убавина има во Охрид, Струга Маврово. Најмногу странски и домашни гости и природни убавини има во Охрид. Најмногу домашните и странските туристи одат во Охрид.

Заради реакција, одмор, расположение, прошетка. Најмногу странски и домашни туристи одат во Охрид заради убавите природни езера и тоа Охридското езеро, Преспанското езеро и Дојранското езеро.

Во Охридското езеро природни убавини има целото езеро и позадината е убава со природни убави цвеќиња, со природна убава трева и со природна убава летна бавча со убав чист ваздук за странските и домашните туристи.
;l ;l ;l :uvo: :uvo: :uvo: :nesvest: :nesvest: :tapp:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Шо се смеете бе, трагично е волку неписмени луѓе да има.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
леле не ми се верува колко убаво сум се изнасмејал :pos: особено 2рата писмена :pos: :pos:
 

izrod

United brotherhood of chicken nuts
Член од
21 јули 2007
Мислења
336
Поени од реакции
4
od dvete pismeni da zemes po nekolku zbora edna dobra recenica ne mozes da napravis
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Shoot me now and spare me the misery of reading this! Or better, shoot them and save the world!:classic::violent1:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom