Пиротехника

Член од
23 февруари 2011
Мислења
719
Поени од реакции
813
Ме интересира од каде се набавуваат и купуваат пиротехнички материјали во Скопје од типот на “бакли„ или димни?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Во продавниците за пиротехника и оружје.
Мирновец, Микеј...
Микеј нема, има во Огнометика (Мирновец) кај последна 23 односно Дом на Печат и има во стариот дел на Беверли Хилс трговскиот центар во Капиштец во продавницата за оружје. 250 денари парче, бугарска бакља односно овој моделПроизводител: ЕНИГМА Бугарија (http://www.enigmabg.com/en/)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Заебете вие сите тие продавници за пиротехника, тапа се.
Мене ми треба топовски удар од ЈНА ... кој знае кај да најдам нека ми се обрати.
Исто така и барут ако знае некој од кај можам да си средам би му бил многу благодарен. :)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Заебете вие сите тие продавници за пиротехника, тапа се.
Мене ми треба топовски удар од ЈНА ... кој знае кај да најдам нека ми се обрати.
Исто така и барут ако знае некој од кај можам да си средам би му бил многу благодарен. :)
Прашај ги дечкиве https://www.facebook.com/pyromkd, дали имаат.

Барут од петардите сеа за Нова Година. Петардата има два типа на барут сив (спорогоречки) и црн (брзогоречки). Сивиот служи за да му даде време на тој што ракува со експлозивот да го активира црниот кој ставен во затворен простор кога ќе се запали, поради плиновите кои ги испушта а неможат да излезат од затворениот простор се создава голем притисок каде што не им се дава да излезат така што прави силна експлозија кои затворениот простор им прави притисок на тие плинови.

Друга работа, ако сакаш да направиш сам, ти требаат калиум нитрат, сулфур и ќумур. Калиум Нитрат (или Шалитра) не можеш така лесно да го најдеш ниту во земјоделски аптеки го нема, истотака ни сулфур, а ќумур секоја продавница. Ќумурот го мелеш во блендер додека не стане прашкаст како другите две хемикалии. Потоа го додаваш во Калиумот и Сулфурот и ги мешаш заедно. МЕШАЊЕТО НА ОВИЕ ТРИ СОСТОЈКИ ЗАЕДНО СЕ ПРАВИ ИСКЛУЧИВО РАЧНО. НЕМОЈ НИКАКО ДА ГО МЕШАШ ВО БЛЕНДЕР ИЛИ НЕКОЈА ДРУГА МЕШАЛКА КОЈА РАБОТИ НА СТРУЈА. ВТОРА РАБОТА, ОВИЕ РАБОТИ ПРАВИ ГИ САМО НА ОТВОРЕН ПРОСТОР; НИКАКО ДОМА ИЛИ НЕКОЈ ОБЈЕКТ!!!

Претпоставуваш зашто последниве реченици ти ги пишувам со големи и затемнети букви??? :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Прашај ги дечкиве https://www.facebook.com/pyromkd, дали имаат.

Барут од петардите сеа за Нова Година. Петардата има два типа на барут сив (спорогоречки) и црн (брзогоречки). Сивиот служи за да му даде време на тој што ракува со експлозивот да го активира црниот кој ставен во затворен простор кога ќе се запали, поради плиновите кои ги испушта а неможат да излезат од затворениот простор се создава голем притисок каде што не им се дава да излезат така што прави силна експлозија кои затворениот простор им прави притисок на тие плинови.

Друга работа, ако сакаш да направиш сам, ти требаат калиум нитрат, сулфур и ќумур. Калиум Нитрат (или Шалитра) не можеш така лесно да го најдеш ниту во земјоделски аптеки го нема, истотака ни сулфур, а ќумур секоја продавница. Ќумурот го мелеш во блендер додека не стане прашкаст како другите две хемикалии. Потоа го додаваш во Калиумот и Сулфурот и ги мешаш заедно. МЕШАЊЕТО НА ОВИЕ ТРИ СОСТОЈКИ ЗАЕДНО СЕ ПРАВИ ИСКЛУЧИВО РАЧНО. НЕМОЈ НИКАКО ДА ГО МЕШАШ ВО БЛЕНДЕР ИЛИ НЕКОЈА ДРУГА МЕШАЛКА КОЈА РАБОТИ НА СТРУЈА. ВТОРА РАБОТА, ОВИЕ РАБОТИ ПРАВИ ГИ САМО НА ОТВОРЕН ПРОСТОР; НИКАКО ДОМА ИЛИ НЕКОЈ ОБЈЕКТ!!!

Претпоставуваш зашто последниве реченици ти ги пишувам со големи и затемнети букви??? :)

Браво бе другар се ми објасни, секоја чест! :)
Порано бев екстремен пироман, ептен многу се експериментиравме со петарди и со се што можеше да се купи на црно. Само што како доаѓаа годиниве се помалку пукам петарди зашто и квалитетот се изгуби и нема јака експолозија и затоа барам да си зеам среден барут.
Ќе ги прашам дечките баш сеа и ќе видам.
Иначе претпоставувам да.. нема ни да се обидам да го праам тоа у скоро, затоа ти викам евентуално среден барут ќе си зеам и ќе си правам направи за своја употреба.
Имај убава вечер! :)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Браво бе другар се ми објасни, секоја чест! :)
Порано бев екстремен пироман, ептен многу се експериментиравме со петарди и со се што можеше да се купи на црно. Само што како доаѓаа годиниве се помалку пукам петарди зашто и квалитетот се изгуби и нема јака експолозија и затоа барам да си зеам среден барут.
Ќе ги прашам дечките баш сеа и ќе видам.
Иначе претпоставувам да.. нема ни да се обидам да го праам тоа у скоро, затоа ти викам евентуално среден барут ќе си зеам и ќе си правам направи за своја употреба.
Имај убава вечер! :)
(y)

Исто и ти:)
 
На врв Bottom