Пиратерија

  • Креатор на темата Ne0
  • Време на започнување

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Дали постои закон во нашава држава за користење на пиратски програм и заработување на пари преку истиот?

Мојот пример е користење на програм со кој планирам да заработувам преку страница која е и од Америка и од Велика Британија. Секако, во иднина кога ќе соберам некој денар планирам да го купам програмот.

Дали има шанса да ме пратат на суд и дали прекршувам закон со користење на пиратски програм со кој планирам да почнам да заработувам во Македонија?

Парите ќе бидат заработени хонорарно, на мое лице, без фирма. Знам дека ако сум под фирма, обавезно се треба да е регистрирано и легално.

Ви благодарам.
 
B

Beginner

Гостин
Дали постои закон во нашава држава за користење на пиратски програм и заработување на пари преку истиот?

Мојот пример е користење на програм со кој планирам да заработувам преку страница која е и од Америка и од Велика Британија. Секако, во иднина кога ќе соберам некој денар планирам да го купам програмот.

Дали има шанса да ме пратат на суд и дали прекршувам закон со користење на пиратски програм со кој планирам да почнам да заработувам во Македонија?

Парите ќе бидат заработени хонорарно, на мое лице, без фирма. Знам дека ако сум под фирма, обавезно се треба да е регистрирано и легално.

Ви благодарам.
Да знаеш ти колку луѓе во Македонија направија пари од интернет со измами и тоа убави пари ги вадат преку пејонир од Грција и Ујп ништо не им може...Ти за ова се замараш :D За посигурно ако сакаш и ти од пејонер ги вади. Македонија ти е мала земја совршена за голем криминал...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Хахаха друже, поштењачина сум ти јас... башка мора да се осигураш нели. :D Ем, не планирам да правам никакви измами. Сепак, ако се заработува од програм кој ти помогнал да вадиш леб, не гледам зошто да не си го платиш и да си бидеш раат и фер. Значи ваљда дур не влеземе у ЕУ, се ќе биде боље. :pos:

П.С. Јас ќе ги вадам преку PayPal, ко што знам само данок треба да се плаќа за "редовни примања" ако сакам да сум тотално легален. :LOL:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.864
Дали постои закон во нашава држава за користење на пиратски програм и заработување на пари преку истиот?

Мојот пример е користење на програм со кој планирам да заработувам преку страница која е и од Америка и од Велика Британија. Секако, во иднина кога ќе соберам некој денар планирам да го купам програмот.

Дали има шанса да ме пратат на суд и дали прекршувам закон со користење на пиратски програм со кој планирам да почнам да заработувам во Македонија?

Парите ќе бидат заработени хонорарно, на мое лице, без фирма. Знам дека ако сум под фирма, обавезно се треба да е регистрирано и легално.

Ви благодарам.
Ако клиентот не ти бара во договорот, нашиве нема како да те фатат, особено со фактот што е за надвор, внимавај на договорите бидејќи има клиенти што се оградуваат себеси пред своите закони и ја префрлаат топката за лиценците на аутсорсот што им го сработил, па може да те натераат да потпишеш некој таков договор при примопредавањето.
Евентуално да разгледаш опција ако има некој оупен сорс со кој ќе може колку толку да ја замачкаш работата и да ги предадеш податоците, али како и да е ако не е децидно наведено дека мора да имаш лиценци не се замарај.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Кој е тај програм и како ке заработуваш ?

Сподели и овде ако не ти е тешко за што се работи :)
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.271
Поени од реакции
779
Која е цената на програмот.Ако си легалист треба да имаш и windows10 лиценциран ако за легалност.значи само легален софтвер игри.музика филмови.програмите за работа се многу скапи еден фотошоп или адобе студио е над наш стандард .ама па и немора да ги користиме освен ако си фирма со заработка .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Да знаеш ти колку луѓе во Македонија направија пари од интернет со измами и тоа убави пари ги вадат преку пејонир од Грција и Ујп ништо не им може...Ти за ова се замараш :D За посигурно ако сакаш и ти од пејонер ги вади. Македонија ти е мала земја совршена за голем криминал...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Јас преку пејонир ги вадам во Македонија и УЈП пак ништо не ми можи :)
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Најголем проблем би ти бил ако фирмата која го произведува софтверот некако дознае за тебе па мејл/име листа на луѓе со лиценца да има па да тужи и слично што е прилично ретко(зависи од софтверот нормално). Не верувам и да има инспекција тука, а и да има треба ептен да си малер да те казнат. Дополнително, постојат државни/општински институции кои се користат со пиратерија, а и такви кои што користат услуги од луѓе што користат пиратерија, така да доколку инкасираш пари тука и си плаќаш данок, ти си чесен човек.

P.S.
Баш ме интересира дали некоја фирма е била казнета за користење на нерегистриран софтвер.

P.P.S.
Во Германија или Словенија не сум сигурен, пријател на мој пријател бил казнет солено и тоа за гледање спортски натпревари, човекот прво добил опомена но не ја забележил по што следувала санкција од мислам 1000 евра.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Zdravo decki,

Edno prasanje vo vrska so piraterija so ne mi se razjasni. Konkretno za Germanija prasuvam, ako nekoj ima iskustvo super bi bilo da spodeli. Kazvunaat ako te fatat kako simnuvas piraterija, ili voopsto ja imas simnata vo kompjuter, duri i da e simnata uste pred da otides tamu?. Imam drugari koi rabotat vo Germanija i koristat Adobe Ilustrator bez da plakaat, nikoj do sega im nema napraveno problem. Sekako, softverot ne e simnat od tamu, od tuka im bese sredeno se. Jas go koristam cel Adobe paket nelegalno, i bidejki sega se selam vo Ger. se mislam dali da brisam sve i da go cistam laptopot pred da odam ili nema da bide problem da prodolzam go koristam tamu. Alternativa mi e da go koristam laptopot samo offline, da si zemam tabletce za online stvari..

Jas sekako ne planiram vecno da go koristam nelegalno. Seuste ucam i bildam vestini. Idejata e da si preminam eventualno na platena subscripcija i da zapocnam da zarabotuvam od toa. So toj standard tamu, bi si mozel da si go dozvolam. Ova e privremeno resenie..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Zdravo decki,

Edno prasanje vo vrska so piraterija so ne mi se razjasni. Konkretno za Germanija prasuvam, ako nekoj ima iskustvo super bi bilo da spodeli. Kazvunaat ako te fatat kako simnuvas piraterija, ili voopsto ja imas simnata vo kompjuter, duri i da e simnata uste pred da otides tamu?. Imam drugari koi rabotat vo Germanija i koristat Adobe Ilustrator bez da plakaat, nikoj do sega im nema napraveno problem. Sekako, softverot ne e simnat od tamu, od tuka im bese sredeno se. Jas go koristam cel Adobe paket nelegalno, i bidejki sega se selam vo Ger. se mislam dali da brisam sve i da go cistam laptopot pred da odam ili nema da bide problem da prodolzam go koristam tamu. Alternativa mi e da go koristam laptopot samo offline, da si zemam tabletce za online stvari..

Jas sekako ne planiram vecno da go koristam nelegalno. Seuste ucam i bildam vestini. Idejata e da si preminam eventualno na platena subscripcija i da zapocnam da zarabotuvam od toa. So toj standard tamu, bi si mozel da si go dozvolam. Ova e privremeno resenie..
Нелегалниот софтвер што ти е симнат и инсталиран на компјутерот кој ќе го носиш во Германија нема да ти биде проблем во Германија.
Симнувањето на нелегален софтвер таму, ќе ти биде проблем. Така да се што ти треба имај си од тука спремено.
Ако гледаш серии/филмови, пожелно е да си купиш Нетфликс и ВПН за во Германија.
Не се ограничувај офлајн да ти биде лаптопот, нема потреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom