Исчезнати лица

Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.704
Поени од реакции
5.668
Сигурно е дека матат нешто и мајката и синот.
Не е киднапирање или нешто такво како што кажува мајката дека во земја пропаднал.
Или бега од нејзе пошто го снемува ноќта пред таа да дојде во МК.
Или зезнал некоја работа па свесно го крие и мајката.
Мене повеќе ми изгледа првово.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
4
Е само едно не ми е јасно, и да е лут на мајка му, и да не сака да ја види, ќе ризикува работа само за да и’ врати за нешто?! Не ми се верува... ако е така како што вели мајката, добра работа, супер плата, службена кола, никој нормален не би ризикувал се ова поради семејно несогласување. Плус неговиот директор имаше телефонска изјава за некој медиум дека е исклучително вредно и одговорно момче и дека никогаш не отсуствувал од работа без претходна најава. Плус го снемува со службена кола, ако би се криел не само што ќе изгуби работа туку ќе одговара и за крадење службено возило. Не ќе да се крие, нешто друго ќе да е работава. Инаку мајката имаше пишано некаде дека таа е активна од неговите 2 фб профили и инстаграм профил. А тоа што ги избриша сите постари постови, е тоа па е ептен сомнително. Како и да е, ако полицијата го нашла а тој им рекол дека е избеган на своја воља ( некој овде имаше ваква теорија), ќе го тргнат од листата на исчезнати лица од страната на мвр.
Не знам што е работава дечки, ама е ептен заплеткано.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Е само едно не ми е јасно, и да е лут на мајка му, и да не сака да ја види, ќе ризикува работа само за да и’ врати за нешто?! Не ми се верува... ако е така како што вели мајката, добра работа, супер плата, службена кола, никој нормален не би ризикувал се ова поради семејно несогласување. Плус неговиот директор имаше телефонска изјава за некој медиум дека е исклучително вредно и одговорно момче и дека никогаш не отсуствувал од работа без претходна најава. Плус го снемува со службена кола, ако би се криел не само што ќе изгуби работа туку ќе одговара и за крадење службено возило. Не ќе да се крие, нешто друго ќе да е работава. Инаку мајката имаше пишано некаде дека таа е активна од неговите 2 фб профили и инстаграм профил. А тоа што ги избриша сите постари постови, е тоа па е ептен сомнително. Како и да е, ако полицијата го нашла а тој им рекол дека е избеган на своја воља ( некој овде имаше ваква теорија), ќе го тргнат од листата на исчезнати лица од страната на мвр.
Не знам што е работава дечки, ама е ептен заплеткано.
не најдов на нет, колата најдена ли е ?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Некако медиумски многу слабо ми е покриена целава оваа работа, и не сфаќам која е причината поради тоа. Некој да исчезне од лицето на земјата и да го нема толку многу време и никој да не знае ништо во толку мала држава, сите медиуми би се кренале на нозе и сите вести би почнувале со "Ни трага ни глас од...". Дали нашиве медиуми имаат попаметни теми, дали имаат некоја противречност најдено во целата работа па поради неа не известуваат; многу е чудно ова.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.523
Некако медиумски многу слабо ми е покриена целава оваа работа, и не сфаќам која е причината поради тоа. Некој да исчезне од лицето на земјата и да го нема толку многу време и никој да не знае ништо во толку мала држава, сите медиуми би се кренале на нозе и сите вести би почнувале со "Ни трага ни глас од...". Дали нашиве медиуми имаат попаметни теми, дали имаат некоја противречност најдено во целата работа па поради неа не известуваат; многу е чудно ова.
Ili pa site znaat shto e rabotata i samo ostanavme nie da gagjame.
Krajno somnitelno mi deluva celava rabota otkako go gledav intervjuto so eden inspektor od sektorot za ischeznati lica.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А може дечково да видел со какви лудаци има работа и си киднал? Полнолетен е, му се може.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.704
Поени од реакции
5.668
А може дечково да видел со какви лудаци има работа и си киднал? Полнолетен е, му се може.
Во таков случај може само да се изјасни јавно дека по негова воља е заминат и готово.
Нема зошто да се крие,освен ако не западнал во долгови или направил некое срање.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во таков случај може само да се изјасни јавно дека по негова воља е заминат и готово.
Нема зошто да се крие,освен ако не западнал во долгови
Не ја гледам потребата возрасно лице да дава отчет каде е и што е. Во странство ваква сеоска потерница да пуштиш по социјални мрежи ќе се искинат од смеење а дечково како што ми кажавте е Италијанец така што јасно ми е. Проблемот е што кај нас сме средина каде што не е баш нормално личност по 18 години да е самостојна и не е баш нормално да не сакаш да контактираш со некого. Мислам дека ги има исконтактирано МВР да не го замараат и тоа е се.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.392
Поени од реакции
7.325
Дечково не е избеган, ја гледав листата на исчезнати на МВР , таму има лица на кои им се губи трага пред 10, 15 и повеќе години. Да беше избеган некаков траг ќе оставеше.

А овие монструми кои глумат дека го виделе треба сериозно МВР да се позанимава со нив. Посебно оваа од Германија мрднатава,
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мајката откако го избриша сите претходни објави на фб стана соминтелно и ми изгледа дека совршено глуми.
МВР ја убедува дека сам избегал, а таа некако незаинтересирана на пораката дека е виден во Германија.

На објавата во таа група жената има пишано коментар дека мајката и се јавила и кажала дека ако пак го види да и пише.
Ќе чекам некој да го види и да ми пише. Абе со првиот авион летам за Германија и го барам сам низ цел град.

По мое мислам дека знае дека сам има избегано и сега со помош на други сака да дознае каде е и со кого е.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ili pa site znaat shto e rabotata i samo ostanavme nie da gagjame.
Krajno somnitelno mi deluva celava rabota otkako go gledav intervjuto so eden inspektor od sektorot za ischeznati lica.
Не е инспектор, началник е за исчезнати лица, Сашо.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Не ја гледам потребата возрасно лице да дава отчет каде е и што е. Во странство ваква сеоска потерница да пуштиш по социјални мрежи ќе се искинат од смеење а дечково како што ми кажавте е Италијанец така што јасно ми е. Проблемот е што кај нас сме средина каде што не е баш нормално личност по 18 години да е самостојна и не е баш нормално да не сакаш да контактираш со некого. Мислам дека ги има исконтактирано МВР да не го замараат и тоа е се.
Во странство вака би се одвивала целата работа. Прво ќе се извести полицијата, полицијата ќе рече дека може свесно напуштил и не сака да биде најден, т.е. дека е runaway, откако ќе помине драгоцено време губејќи во убедување од двете страни, семејството убедувајќи дека не е таква личност да избега, полицијата дека е доволно возрасен и дека ќе се врати, поминува драгоцено време, по кое 99% или не го наоѓаат или потрагата завршува трагично. Успут се ангажираат илјадници доброволци да бараат, и медиумите веќе не ги интересира ни име ни ракомет ни политика, туку само за тоа се известува за како напредува потрагата. Имаше пред многу многу години тука во Македонија случај на исчезнато мало девојче во некое село мислам близу Прилеп беше, за жал трагично заврши, тогаш мислам поголема медиумска покриеност имаше каде каде, најверојатно дека и за мало девојче станува збор, ама сепак и тоа и ова се случај на исчезната личност.

А така да може да направи човек да извести полиција, дека ќе го снема, да не кажуваат на неговите да не го замараат, нека мислат сите дека исчезнал ликот и нека го бараат сите, тоа не е возможно.

П.С. Ова со Германија сценариово нема никаква логика.
1. И да е во Германија која е веројатноста дека ќе налета баш на Македонци, не правиме муабет за Андора, ГЕРМАНИЈА е во прашање.
2. Како тоа не ја напуштил границата, а е виден во Германија.
3. Која референтна точка е типкава во женски муабети, тотално се валидни сценаријата таа да измислува или пак таа да видела некое рендом типче, како што му свикала, типчето да се извадило од памет, си рекло што е со оваа, кој јазик ми збори, и си избегало.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во странство вака би се одвивала целата работа. Прво ќе се извести полицијата, полицијата ќе рече дека може свесно напуштил и не сака да биде најден, т.е. дека е runaway, откако ќе помине драгоцено време губејќи во убедување од двете страни, семејството убедувајќи дека не е таква личност да избега, полицијата дека е доволно возрасен и дека ќе се врати, поминува драгоцено време, по кое 99% или не го наоѓаат или потрагата завршува трагично. Успут се ангажираат илјадници доброволци да бараат, и медиумите веќе не ги интересира ни име ни ракомет ни политика, туку само за тоа се известува за како напредува потрагата. Имаше пред многу многу години тука во Македонија случај на исчезнато мало девојче во некое село мислам близу Прилеп беше, за жал трагично заврши, тогаш мислам поголема медиумска покриеност имаше каде каде, најверојатно дека и за мало девојче станува збор, ама сепак и тоа и ова се случај на исчезната личност.

А така да може да направи човек да извести полиција, дека ќе го снема, да не кажуваат на неговите да не го замараат, нека мислат сите дека исчезнал ликот и нека го бараат сите, тоа не е возможно.
Јасно ми е се, може грешам ама на претходното работно место си имав работа со штрокави женишта што хистеришаат така што ништо не ме чуди дечково да сака да прекине секаков контакт. Мајка му со пиши - бриши фројдовските потези ме наведува дека е една од тие.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.523
Стварно, има скоро 500 споделувања секој пост, а на ниту еден медиум неможам да видам, или не е во фокусот.
Ова можно е да има опасен пресврт во целата ситуација, или па може да не му се чуе ни глас преку ноќ. Она ќе ги избрише сите постови, ќе деактивира фејсбук и ајт, случајот затворен.
Мајката делува сомнително, не дека јас сеа сум Шерлок (или како што ќе каже она, Дерик види фото ), ама не ми е со сите, и е сомнителна, или пак она појма нема а сите други знаат. Многу прашања... :)

http://prntscr.com/m9uv1y

EDIT : Додека го пишував постов...промени...stay tuned

https://prnt.sc/m9ux0b



Бонус, фејсбук коментар :D

http://prntscr.com/m9uxu4


ЕДИТ 3 :
Не сум Шерлок, ама Дерик сигурно сум. (неам појма кој е тој)
Инспекторката Мери.:D
http://prntscr.com/m9uyv3
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom