Пилеус-Плис-Ќелеше

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
За да нема забуни во врска со капата на Шќиптарите(албанците), јас отварам нова тема, и нема да биде споена со друга тема, пошто е посебна тема, гледам некои упорни дечиња "пронаоѓаат" дупки во законот, па ај да подебатираме малку во врска со тоа.

Посебна тема е воа!

similar to a skullcap. It was especially associated with the manumission of slaves who wore it upon their liberation. The pileus became emblematic, especially popular in the 18th and 19th centuries (when it was often called a "liberty cap" or Phrygian Cap of liberty and freedom from bondage, appearing on statuary and on heraldic devices[
This is the definition of an ancient hat that looks like this:


Dioskouroi


Odysseus




Albanian plis

The traditional white felt conical brimless cap worn by Albanian men and called the plis in the Gheg north derives etymologically from the pileus and perhaps there is a historical cultural connection. The same cap in the Tosk Albanian south is called qeleshe, as it is felted of lesh, "wool".

This is the definition for the Albanian plis(qeleshe) a cap worn only by the Albanians and none else. It looks like this:







The connection is obvious Albanians are the only who ones descended the ""Greek"" hat. How come the Albanians and not the ""Greek"" themselves.???


Here it is an Ancient """"Greek""" . Odysseus:


and here one of his descendants:



here it is Cadmos the Phoenician ""Greek"" of Thebe, the forefather of the Illyrian race:



and here some his descendents:



Its obvious that the people who are divided from more than 3000 years gap of time are wearing the same cap, ""ancient Greeks"" , Illyrians, Albanians whatever you name them. Just compare the photos.


Let the historical evidences speak up:









Zeus, Athena and Hephastius.




Zeus Poseidonus and Hades



Albanian 1944(Mapo Magazine)


PIʹLEUS or PIʹLEUM (Non. Marc. iii; pilea virorum sunt, Serv. in Virg. Aen. IX.616), dim. PILEʹOLUS or PILEʹOLUM (Colum. de Arbor. 25); (πῖλος, dim. πίλιον, second dim. πιλίδιον; πίλημα, πιλωτόν), any piece of felt; more especially, a skull-cap of felt, a hat.

There seems to be no reason to doubt that felting (ἡ πιλητική, Plat. Polit. ii.2 p296, ed. Bekker) is a more ancient invention than weaving [Tela], nor that both of these arts came into Europe from Asia.

From the Greeks, who were acquainted with this article as early as the age of Homer (Il. X.265) and Hesiod (Op. et Dies, 542, 546), the use of felt passed together with its name to the Romans. Among them the employment of it was always far less extended than among the Greeks. Nevertheless Pliny in one sentence, "Lanae et per se coactae vestem faciunt," gives a very exact account of the process of felting (H. N. VIII.48 s73). A Latin sepulchral inscription (Gruter, p648, n4) mentions "a manufacturer of woollen felt" (lanarius coactilarius), at the same time indicating that he was not a native of Italy (Lariseus).

The principal use of felt among the Greeks and Romans was to make coverings of the head for the male sex, and the most common kind was a simple skull-cap. It was often more elevated, though still round at the top. In this shape it appears on coins, especially on those of Sparta, or such as exhibit the symbols of the Dioscuri; and it is thus represented, with that addition on its summit, which distinguished the Roman flamines and salii, in three figures of the woodcut to the article Apex. But the apex, according to Dionysius of Halicarnassus, was sometimes conical; and conical or pointed caps were certainly very common.

In the Greek and Roman mythology different kinds of caps were symbolically assigned to indicate the occupations of the wearers. The painter Nicomachus first represented Ulysses in a cap, no doubt to indicate his sea-faring life (Plin. H. N. xxxv §22).º The woodcut on the following page shows him clothed in the Exomis, and in the act of offering wine to the Cyclops (Winckelmann, Mon. Ined. ii.154; Homer, Od. IX.345‑347). He here wears the round cap; but more commonly both he and the boatman Charon (see woodcut, p512) have it pointed. Vulcan (see woodcut, p726) and Daedalus wear the caps of common artificers.

Among the Romans the cap of felt was the emblem of liberty. When a slave obtained his freedom he had his head shaved, and wore instead of his hair an undyed pileus (πίλεον λευκόν, Diod. Sic. Exc. Leg. 31º p625, ed. Wess.; Plaut. Amphit. I.1.306; Persius, V.82). Hence the phrase servos ad pileum vocare is a summons to liberty, by which slaves were frequently called upon to take up arms with a promise of liberty (Liv. XXIV.32). The figure of Liberty on some of the coins of Antoninus Pius, struck A.D. 145, holds this cap in the right hand.









Едно просто-сложено клипче, и тоа шќиптарска историја на јутуб бе ејјј... :P


Значи кратки црти да преведиме.

Плисот е античка капа која имала симболика на испулување, ПИЛИ ПИЛИ, односно ослободување од ѕидините на јајцето, така што ГИ БРИЧЕЛЕ ГЛАВИТЕ и ја носеле. На погорните пиктури, се гледа кој ја носеле и што ја носеле и кои ја носат ден денес.

Некој паламудеше по темите, дека носеле некаде накај Кафказ, па добро е што и Зевс бил познат на Кафказ и што се угледал на тие луѓе и носел нивни капи.

Ени квесчнс?
 
F

FilipMacedon

Гостин
Проблемот е што и Персијците и Асирците и Вавилонците и Евреите и старите Елини носеле кечиња,неможеш кечето туку така да го прогласиш за Made in Albania
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Проблемот е што и Персијците,и Асирците и Вавилонците и Евреите и старите Елини носеле кечиња,неможеш кечето туку така да го прогласиш за Made in Albania
Каде маде ин албанија?

Никаде не кажав маде ин албанија.

Кажав оние кои го носат тоа КаПЧЕ, се потомци на оние првите, античките, суратите, ваквите, таквите, тепаните, брканите, не знам каквите.

Само пак треба да не се шири контекстот, оти пак се иде во небулоза.

Кече е она античкото и албанското, се друго е ШЉАЈМ.
Евреите не носат КЕЧЕ, ни асирците ни вавилонците, ни арапите. Со вакви невистини ти се служиш, не јас.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Каде маде ин албанија?

Никаде не кажав маде ин албанија.



Кече е она античкото и албанското, се друго е ШЉАЈМ.
.
Прво друже читај се што напиша,сам се буниш
Али терај:)гледам и онака јутјуб си го исполнил,просто кажано homemade history:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Прво друже читај се што напиша,сам се буниш
Али терај:)гледам и онака јутјуб си го исполнил,просто кажано homemade history:)
Античката форма на КЕЧЕ не ја носат евреите или кои и да се други, туку само албанците.
Ако евреите сакаат нивната традиционална капа да си ја викаат кече тоа е друга ствар. Но оваа форма на кече, античко, е кај албанците, значи поголемо, а еврејското е колку главчето од палучот мој.:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кажи ми, темава сериозно треба да ја сфатам?

Следната врска ќе бидат опинците?

Бричените дунди од антиката?

Континуитет на педерастите од антиката до модерна Грција?

Поштеди ме од Монти Пајтонски историски дискусии како оваа. Ќе оставам малце да се посмееме бидејќи ретки се ваквите бесценети моменти.

А ти во меѓувреме размисли зошто дел од “Албанците“ не носат кечиња. :pos2:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
.

А ти во меѓувреме размисли зошто дел од “Албанците“ не носат кечиња. :pos2:
Прво работисија работата и не кажуј многу!

Второ кои се тие албанци? Дај некоја слика.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Си чул или видел ти...ОВЧАРСКА капа?

Темава ќе биде преместена во ЧекДисАут, а ти во ВеченАут.

Г-дине Сугестија.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Си чул или видел ти...ОВЧАРСКА капа?

Темава ќе биде преместена во ЧекДисАут, а ти во ВеченАут.

Г-дине Сугестија.
Не сум чул, а сакам да видам слика.

Некој патеписец нешто да начкртал во врска со тоа?

Оти гледам нешто се фурате антиалбанизам овоа оноа...
Па ти бе дилбер како модератор знаеш да банираш албанци, па дури и власи цинцари, а никако маќедонциве ваши, како тоа го ШЌИПТОВААТ зборот албанец....ммммм... албанец...

Слики имаш?

Ако не.... Фијаско...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498


Познато делуе?




:pos2:

Чудна Болхарско-Шќипнисе-Античка веза



:pos2:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Првиот не е Шќиптар некој Бугар.

Вториот да. Ја оштети државата еден куп пари. Типот не е крив, коа некој МАКЕДОНЕЦ му ги дал, а сепак наши, мои и твои пари.

Ние се смееме, а некој ужива, а ние пак ебани.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Родопски овчар





Б'лгари-помаци /снимка от "National Geographic", 1932 година
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Друга капа и оваа...


И не се смеј, Бугарите, соработувале со Шќиптарите бе дилбер, како и твоите, за жал по писмата ги ословуваат како Бугари ама нејсе. Од кај сте добивале оружје а?

Од каде?

Се знае во кого е оржјето.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Сичко антическо :pos2:

Ај иди легни си сеа.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
А моеш и да образложиш од што е правена капата на Бугарите. Ако не, ќе најдеме некој друг Бугарин да ни каже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom