Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Автоматски споено мислење:

Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Автоматски споено мислење:

Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Вториот вид е закон :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Автоматски споено мислење:

Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Frankonija, pivski raj. Kade sekoe selo si ima svoja pivara.

1627290479233.png

Imav privilegija 5 godini da ziveam vo toj region. Ne zazaliv :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Прв пат патувам со кола во странство и може е глупо прашање, ама смеам да си земам гајба пиво во кола, за лична употреба, или ќе прават проблем на граница? Има некое ограничување на едно, две шишиња или не смее воопшто алкохол да се носи во кола?
Зборам за пат од Црна Гора до Македонија, значи минување низ Црна Гора, Албанија, Косово, Македонија.
Да не испадне ќе земам гајба, па ќе ми ја конфискуваат :D
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
238
Поени од реакции
538
Прв пат патувам со кола во странство и може е глупо прашање, ама смеам да си земам гајба пиво во кола, за лична употреба, или ќе прават проблем на граница? Има некое ограничување на едно, две шишиња или не смее воопшто алкохол да се носи во кола?
Зборам за пат од Црна Гора до Македонија, значи минување низ Црна Гора, Албанија, Косово, Македонија.
Да не испадне ќе земам гајба, па ќе ми ја конфискуваат :D
Ја сум барал ограничувања за пиво, додуша само за меѓу Македонија и Бугарија, никаде ништо нема, но според мене, да ти е мирна глава, напрај една од 2 опции:
1. Прашај на идење или ако си таму ако имаш роаминг јаоминг, јави се до нашата граница затоа што земјата од која ќе ја изнесуваш не ја боли патка многу, може кон мк да ти напраат проблеми.
2. Да направиш финта ко луѓе на аеродром, т.е. ако не ти е за поклон па цела да е, да ја расцепиш по куфери седишта итн..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прв пат патувам со кола во странство и може е глупо прашање, ама смеам да си земам гајба пиво во кола, за лична употреба, или ќе прават проблем на граница? Има некое ограничување на едно, две шишиња или не смее воопшто алкохол да се носи во кола?
Зборам за пат од Црна Гора до Македонија, значи минување низ Црна Гора, Албанија, Косово, Македонија.
Да не испадне ќе земам гајба, па ќе ми ја конфискуваат :D
Шансите на овие граници некој да ти каже отвори гепек се помали од метеор да те мавне :D можеш до гајба, се гледа дека е за лична употреба, не е шверц тоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Шансите на овие граници некој да ти каже отвори гепек се помали од метеор да те мавне :D можеш до гајба, се гледа дека е за лична употреба, не е шверц тоа.
Фала и на двајцата.
Си викам не би требало да прават проблем, ама чудна земја сме, па да си прашам, да немаат смислено некое ограничување. :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Јас што знам луѓе(од Куманово), редовно си пазарат пиво од Србија (мислам дека е доста поефтино) особено за слава кога имаат товарат и по 4-5 гајби без проблеми.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Фала и на двајцата.
Си викам не би требало да прават проблем, ама чудна земја сме, па да си прашам, да немаат смислено некое ограничување. :D
Знам дека ова не ти значи многу на тебе зашто нели секоја земја им различни закони, ама пример во скандинавските земји можеш да внесеш 2л жесток алкохол над 19% ИЛИ 10л вино ИЛИ 110л пиво по лице. Или ако сте 4ца може 440л пиво без проблем да внесете. Сигурно има некоја ваква бројка и за МКД и балканските земји побарај по официјални страни
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Тоа е ко ќе не ти треба маркетинг. Етикетот минималистички, рок на траење со печат штанцано, бар-кодот на предната лепенка оти задна нема. Состојките, адресата на пиварата и процент на алкохол. Толку од информациите.

Случајно налетав на ова пиво без да го знам иако гајбата со 2ЕУР на литро беше прилично скапа, поскапи пива на рака се бројат, реков ај да пробам пошто Tettnang како место ми беше познато како град кај што се произведува прочуен хмељ. И не згрешив.

Разбрав дека Тетнанг во јужна Германија близу Бодензе е најголем производител на хмељ во светот. И квалитетен. Па пиварата ги има најдобрите состојки на близу.

Пивото не прави многу шапки и тие малкуте брзо ги снемува. Хмељот во секој момент се мириса и вкусува, озвежително е, многу мека вода, конзистензата малце е погуста помрсна, а вкусот е цитронест со мала блажинаа. Остава долг и широк вкус во уста а и алкохолот се сеќава ама не нападно. Не е многу газирано и поради тоа е лесно и брзо за пиење. Би го категоризирал како Лагер слични на тие што се прават низ Франконија. Одлично пиво.

 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Барем секој 5-ти пост на темава би требало да изгледа ко претхониот, а не ја пијам крали марко од пластика и ќе постнам слика на форум...нели има сториња на инста за тоа?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Минатиот петок бев во Вудсток и имав прилика да ги пробам следниве пива : Bipolar Bear, Dead rabbit, American beauty, Schatzi, Demon (ова ми е хитот), Cerna Hora, Lobkowicz и уште некое ама не ги запамтив сите јбг. Морам да признаам дека по мој вкус пивата беа супер. Секако уз големите спајси крилца и сосевите со лук и другиот класик мед/сенф. Ако ништо друго се направив ќуп ама другиот ден бев ко нов, значи пивата се топ или ја сум алкохолик.
Во секој случај вреди да се посети а и цените се ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom