Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Oд друга страна, ако не можеш на вкус да ги разликуваш пивата што ги нарачуваш - веројатно и заслужуваш да те зезаат. :)
А ти можеш да ги разликуваш? Две минути стојани, скопско, даб и лашко да речеме, во непрозирни чаши!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
А ти можеш да ги разликуваш? Две минути стојани, скопско, даб и лашко да речеме, во непрозирни чаши!
После 7мата кригла можеби не веднаш... :D
Ама ете сериозно - даб секогаш и секаде ќе биде најводлестото најтапа пиво, а Скопско и Лашко имаат доволно различен карактер на вкус за препознавање, Скопско има повеќе/погорчлив хмељ и е погазирано и многу побргу ја губи главата (пената), всушност за неколку секунди (исто како и се направено во Скопска Пивара).

Веројатно не би имал проблем да ги разликувам тие три пива на слеп тест но поентата беше дека кога нарачувам пиво би нарачал нешто што сакам, а тоа нема шанси да не го разликувам од подметнато генерик ефтино пиво. Па нити по повеќе испиени кригли. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.948
Веројатно не би имал проблем да ги разликувам тие три пива на слеп тест но поентата беше дека кога нарачувам пиво би нарачал нешто што сакам, а тоа нема шанси да не го разликувам од подметнато генерик ефтино пиво. Па нити по повеќе испиени кригли. :)
Ете го одговорот. Јас со латиницата полусаркастично - полуреално сакав да доловам дека некое пиво што редовно го пиеш и му го знаеш вкусот дека нема да може така лесно да му заборавиш ако добиеш подметаљка на мочка во чаша. Доколку си несигурен во вкусот на некое пиво тогаш секогаш се зема шише за да се осигураш дека нема да добиеш точена мочка по цена на оргиналот.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
Se primetuva. Skopsko i dab ke primetis razlika od drugite, dabot e kisel i zolt, skopsko reze od spiritusot sto go dodavaat i gaziranosta.
Автоматски споено мислење:

Mada ako mi izmesaat heinekn amstel lasko, tesko ke primetam
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Se primetuva. Skopsko i dab ke primetis razlika od drugite, dabot e kisel i zolt, skopsko reze od spiritusot sto go dodavaat i gaziranosta.
Автоматски споено мислење:

Mada ako mi izmesaat heinekn amstel lasko, tesko ke primetam
Heineken-от има специфичен мирис, се препознава лесно од се што е на пазарот тука. :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Delirum Tremens Belgian ale 8.5% alkohol.Proglaseno za najdobro pivo vo svetot.


20210714_223749.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Schwaben Bräu Das Echte сорта Märzen со 5,7%. Оваа сорта се точи и на пивофестовите малце е појако него нормалните пива се должи на тоа во времето кога немале фрижидери ги правеле појаки за подолго да може де ги чуваат. Ок пиво од една од големите пивари во Штутгарт. Се сеќава дека е појако али тече непречено.



Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ова Стар град е Темов, така?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Со 3л гости, штракната. Три дена ми отстои ова и му дојде редот на пола ноќ, верувал некој или не ама за првпат ќе го пробам. Па да видиме.

20210723_021612.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Wulle Hell светло пиво од Штутгарт со 5,0%. Популарно свежо и лесно пиво за на лето. Без посебна карактеристика али и без слабости. Беше реактивирано пред неколку години од пиварата која ја презеде оваа. Вреди да се проба.


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Se primetuva. Skopsko i dab ke primetis razlika od drugite, dabot e kisel i zolt, skopsko reze od spiritusot sto go dodavaat i gaziranosta.
Автоматски споено мислење:

Mada ako mi izmesaat heinekn amstel lasko, tesko ke primetam
Амстелот е топ пиво, а Хајнекен е во ранг со Горско, не знам како би ги смешал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom