Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Има некој упатен во процедурата што треба да се среди за домашно пиво да се пушти во продажба? Гледам почнаа да продаваат по кафичи крафт локални пива. Претпоставувам треба да се има фирма, да се аплицира во агенција за храна итн итн., ама ова се само претпоставки. Има некој што ја знае процедурата?
Не ја знам постапката, ама покрај тоа со УЈП или економија (мислам дека економија е надлежна за акцизите, ама не сум 100% сигурен) претпоставувам дека треба и некаква дозвола/одобрение од Агенција за храна и ветеринарство, зошто мора да има некој начин да се провери дека тоа што ќе се пушта во промет е безбедно за конзумирање.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
Лашко што се продава на наш пазар е произведено во Скопска пивара.
Има матно Лашко, солиден квалитет, меѓутоа не би они да го увезат овде. Некои безвезни политики тера пивара.
Крали Марко е типична македонска приказна. Во почетокот имаа порафиниран пристап, поинтензивен екстракт, а со тоа и целиот вкус на пивото подолго траеше во уста, а и поевтино беше доста, за после свесно (според мене) да се импровизира со ретчење и поевтинување на производството. Претпоставувам дека и пазарот создава такво упропастување "не праи пиво што ќе кошта 60 денари, кој ќе ти го пие"... со таков пристап, тие што пиеме пиво од кеиф, ќе паѓаме во несвест на странски брендови уште долго време.
Автоматски споено мислење:


Да, супер. Дека е лесно, не се пие едно, 122 денари во кит-го. Ту мач некако.
90 и кусур во веро го начекав. Некоја промоција ваљда.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Да, правам редовно, пишував и претходно на темава. Искрено, немам намера никогаш да го продавам, правам по 30тина литри на 2 месеци, чисто за да експериментирам и да пиеме со другарите, ама стварно ме интересира процесот за од дома од кујна да завршам во некоја биртија.
ми беше чудно дека спомна за претурање од крали марко :icon_mrgr: , шо не е возможно заради ферментацијата заради тоа препрашав.
Мислам дека пред некоја година направија некои олеснувања за мали производители на пиво, вино и слични нискоалкохолни пијалоци.
Овде вика 4 ден ако на 1 литар имаш 1%. Значи на пиво со 4% алкохол тоа би било околу 16 ден по литар акциза. Барем така го разбирам ја
Ама ако се држиш во категорија под 50.000 литри годишно, според законов, би платил 50% од тоа или 8 денари за литар пиво со 4% алкохол, или по шише од 0.5л = 4 денари.
1620156723346.png
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
ми беше чудно дека спомна за претурање од крали марко :icon_mrgr: , шо не е возможно заради ферментацијата заради тоа препрашав.
Мислам дека пред некоја година направија некои олеснувања за мали производители на пиво, вино и слични нискоалкохолни пијалоци.
Овде вика 4 ден ако на 1 литар имаш 1%. Значи на пиво со 4% алкохол тоа би било околу 16 ден по литар акциза. Барем така го разбирам ја
Ама ако се држиш во категорија под 50.000 литри годишно, според законов, би платил 50% од тоа или 8 денари за литар пиво со 4% алкохол, или по шише од 0.5л = 4 денари.
Прегледај го приврзокот 294409
Да сумирам, ова би биле чекорите:
1. Отвораш фирма, приватно лице не може да го прави ако добро сфатив.
2. Во царина бркаш документи за да платиш акциза на секое произведено литро.
3. Во агенција за храна аплицираш за да имаш дозвола за пласирање на производот на пазар.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Да сумирам, ова би биле чекорите:
1. Отвораш фирма, приватно лице не може да го прави ако добро сфатив.
2. Во царина бркаш документи за да платиш акциза на секое произведено литро.
3. Во агенција за храна аплицираш за да имаш дозвола за пласирање на производот на пазар.
ех да беше толку лесно само. Еве ти што треба да доставиш за акцизата.
Кон уредно и целосно пополнетиот образец АК-01 се приложуваат следните прилози:

  • Нацрт на акцизен склад, скица на околината и технички опис на просториите за предвидените акцизни складови.
  • Решение за минимални технички услови кои треба да ги исполнува акцизниот склад (Министерство за економија), Решение за минимални хигиенско-санитарни услови на акцизниот склад (Министерство за здравство), Решение за исполнети мерки,нормативи и стандарди за заштита при работа на акцизен склад (Министерство за труд и социјална политика), со кои се потврдува постоење на потребните технички, санитарни и други стандарди за работа.
  • Природа и опис на поединечни производни постапки
  • Природа и опис на транспортни постапки и видови пакувања
  • Одобрение од надлежен орган за стандардизација и метрологија за мерни уреди кои се користат во акцизниот склад
  • Извод од регистрација при надлежниот регистарски орган
  • Изјава од барателот дека кон него не е отпочната постапка на стечај или ликвидација
  • Уверение од надлежен суд дека против барателот или одговорното лице не се води кривична постапка
  • Уверение од надлежен суд дека против барателот или одговорното лице не е изречена мерка за безбедност -забрана на вршење на дејност
  • Изјава за испорачаните количини на акцизни добра по видови во предходната календарска година
Во превод
Треба да спремиш посебна просторија, настрана од резиденцијалниот објект. Посебен струјомер и посебен водомер. Мислам дека мора да побараш да те приклучат на индустриска струја од евн.
Посебна просторија за производство и посебна прострија за чување на пивото.
Двете простостории да ти бидат по хасап стандарди, плочки на под со инокс елементи.
Опремата за производство на пиво да ти биди нерѓосувачки челик или инокс + исто така и ферменторите. (не во кофи). Ферменторите треба да бидат со прозорче + мерен инструмент за количество литри.
Санитетска и пазарна инспекција да ти дадат изим. Башка извод од лабараторија дека пијалокот е во ред за пиење. Плус сите инструменти треба да ти бидат баждарени итн инт.
Е сеа колку од ова треба да исполниш, со колку $ треба да подмачкаш тоа појма неам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
fijianski piva... napraveni so najcistata voda na svetot... vonu e lesen lager sto mi se dopadna, odlicno pivo za na plaza ili posle dolg den a utre treba rano da stanes... fiji gold e okeish, ima nekoja cudna gorka blagasta zicka ali daleku od evropskite ili avstralskite piva... sto znam, iako e dosta popularno tamu, ne mi ostavi nekoj vpecetaok... doduse na ostrovite se fura rum...

IMG_20181109_195000.jpg IMG_20181105_142159.jpg
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
Пак ќе кажам дизајнов им е топ. :love:
Црвеното не ми се допадна, ни мене ни на татко ми. Да видиме овие какви се.

Прегледај го приврзокот 294673
Crvenoto e tesko sranje,samo stout i siguren si
Автоматски споено мислење:

Пак ќе кажам дизајнов им е топ. :love:
Црвеното не ми се допадна, ни мене ни на татко ми. Да видиме овие какви се.

Прегледај го приврзокот 294673
Crvenoto e tesko sranje,samo stout i siguren si

Inace 20210507_194813.jpg

Na zdravje
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Го има во МКД ова Ла шуф или негде во странство го зеде?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Го има во МКД ова Ла шуф или негде во странство го зеде?
La Chouffe има мислам во некое од Паб Порта или такви некои, a прилично сум сигурен дека видов стаклени амбалажи во градско тобако кај зоолошка :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Го има во МКД ова Ла шуф или негде во странство го зеде?
Незнам дали го има кај нас, во Швајцарија го земав.

Белгиско пиво, има интересен вкус и 8 проценти алхохол, од овие 3-4 ако испијам и после спијам како бебе, без предозирања без форсирања. :pijanco:

Еве во стакло како изгледа:
1F05FAA7-F633-409F-B6C3-DA9A5BAAA31F.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Го има во МКД ова Ла шуф или негде во странство го зеде?
Порано во Алкотека (на кошот од зградата што е пролаз накај излет кафе) го имаше
Ако уште постои продавницава и ако уште се наоѓа таму
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не ми текнува кога последен пат поминав таму, можно е пред 5-6 месеци. Би требало да постои уште.

Читам Скопско лансирале нови лименки ко поддршка за фудбалериве. Зар овој дизајн со фудбалот е сè што можеа да смислат? За таков историски момент очекував повеќе.

Можеле да направат секој фудбалер во акција да го има на лименките. Верувам дека ќе им се кренеше продажбата и многумина би сакале да ги соберат сите лименки ко сувенир за овој историски момент, ама кој да им каже. Какво им е пивото, таков им е и дизајнот, просечен.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom