Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Е јбг, сексот и маркетингот продаваат тоа е капитализацијата. Иако ОК пиво малце да се поднапиеш глава кине другиот ден и скоро скроз го имам скокнато како опција.
Во паб порта видов O'Hara пивата многу луда цена им држат, за наш стандард не ќе да е нешто згодно, посебно што барем 80% кај нас се научени на лагер или пилснер.

Некој ги има пробано? Оправдана им е цената или?
Гинис, Охарас, Килкени, Смитвикс, ОБрадр и Портерхаус верви дека вредат за парите, стилот и квалитетот на истите е доста висок. Пример, ак не си по стаут, портер, пејл ејл... лагерот на Харп е исто многу убо пивце, лагерот на Портерхаус Темпл е исто добар ама е поскап тро.
Од Белгискиве е да се мрдниш, имет доста стилој на пива а и постоет доста многу производители, кај овие буквално све мојш да најш. Многу ми е интересно шо ми се имат десено после 2 пива 0.5 да се прашаш шо ти е, уствари на третото ко ќе го крениш позади на етикета гледаш дек е 11% алкохол. Силни ароми и многу компкексен вкус, Ла Трап, Кастел, Шимеи, Лефе, Дувел, Вестмален, Херог Јан, Вестмале, Хоегарден... Исто мали локални пиварии прает пичку матер квалитет и пива.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554

Oва пивава што во текстов ги рекламираат ги имало до сега во Македонија или се нови?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Гинис, Охарас, Килкени, Смитвикс, ОБрадр и Портерхаус верви дека вредат за парите, стилот и квалитетот на истите е доста висок. Пример, ак не си по стаут, портер, пејл ејл... лагерот на Харп е исто многу убо пивце, лагерот на Портерхаус Темпл е исто добар ама е поскап тро.
Од Белгискиве е да се мрдниш, имет доста стилој на пива а и постоет доста многу производители, кај овие буквално све мојш да најш. Многу ми е интересно шо ми се имат десено после 2 пива 0.5 да се прашаш шо ти е, уствари на третото ко ќе го крениш позади на етикета гледаш дек е 11% алкохол. Силни ароми и многу компкексен вкус, Ла Трап, Кастел, Шимеи, Лефе, Дувел, Вестмален, Херог Јан, Вестмале, Хоегарден... Исто мали локални пиварии прает пичку матер квалитет и пива.
Болдираниве сите ги имам пробано и пиено. Почитувам стоут и други типови на пиво, прв избор ми е у последниве години каде и да седнам или бидам да најдам локално пиво да пробам (зборам за 4 континенти и преку 50 земји :D )
Пивото е свет полн планети со посебни светови, има за истражување премногу.

И газдата не ги зема баш евтино, ниска маржа има.
У ред, разбирливо али само ми кажува дека нема добар дил направено и носи мала количина затоа и таква цена добил.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624

Oва пивава што во текстов ги рекламираат ги имало до сега во Македонија или се нови?
Ги имаше ама мислам дека само во пластична амбалажа од 1л и 1.5л
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ги имаше и во стакло од 0.5 пивата на Мито.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Tegernseer Spezial од пиварата Herzoglich Bayrisches Brauhaus Tegernsee од Баварија. Пиво со легендарно име, вистински мит во Германија. Покрај светлото од оваа пивара, посебно сортата Шпецијал (експорт) има големо име и буди многу очекувања. Пиварата иначе се фали со над 1000 годишна традиција која датира од 746та година и има корени во манастирот Тегернсе. Иако се чини малце конструирана е оваа традиција сепак самата најава ги крева очекувањата до небо.

И не разочарува. 5,6% алкохол, типично за експорт, со ултра мека вода, хмељ и слад знае да биде правено и без квасец. Пивоварна уметност на највисоко ниво. Квалитетот има своја цена. Испод 20 ЕУР гајба не може да се најде. Поради популарноста може да се најде и надвор од Баварија дури до Хамбург во добро опремени продавници.

Етикетот во Баварските бои веќе најавува што следи. Во чашата има светло златна боја, филтрирано, пењата долго се држи и конзестенцата е кремаста. Првата голтка е доста свежа и доминира вкус на слад но исто така има плодни нианси и мала блажина. Премека вода, средно газирано што сепак не се осетува многу, но полн со вкус. Вкусот на хмељ цело време е присутен но дискретно во позадина едино на крај доминира. Вкусот долго се држи во уста и разни вкусови се менуваат идеално комбинирани и во секој момент се сеќава големината на ова пиво. Иако има солиден процент на алкохол брзо тече голтка по голтка.

Да морам да препорачам едно Германско пиво би зел ова. Има све што поврзуваме со Германско пиво, традиција, квалитет, препознатлив и уникатен вкус, Баварско и будење емоција со секоја голтка. Препорачувам ако го видите одма да земете и да пробате. После ова пиво другите ќе ги гледате со други очи.

20200703_230140.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
+1
Се е точно од збор до збор :D
И за чашата уште еден лајк :P
Фала :D

Наредно ко ќе поминам низ Франконијата имам уште најмалце 2 за земање едвај чекам ;)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
... знае да биде правено и без квасец.
Се супер, убав осврт е тој што ти буди желба веднаш да отвориш едно такво пиво (и штета што го нема Tegernseer Spezial во Македонија), но да не направи лапсус во цитираниов дел? Или можеби мислеше “без додаден квасец„ oдносно нешто како ламбички пива? (едит: моја грешка, не е ламбик туку лагер, Helles / Dortmunder Export)
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Се супер, убав осврт е тој што ти буди желба веднаш да отвориш едно такво пиво (и штета што го нема Tegernseer Spezial во Македонија), но да не направи лапсус во цитираниов дел? Или можеби мислеше “без додаден квасец„ oдносно нешто како ламбички пива? (едит: моја грешка, не е ламбик туку лагер, Helles / Dortmunder Export)
Нема на етикетана како состојка ваљда нема квасец во крајниот производ. Дали го филтрираат или воопшто не користат не знам. Ама во право си што ме праша ама искрено не знам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Нема врска @Igorcemk не е важно од аспект на консумент... Инаку квасец е неопходен во ферментацијата, или поточно квасецот го ферментира сварениот слад во пиво.

Fun fact, Германците изгледа по традиција не го спомнуваат квасецот.
Reinheitsgebot : „According to the 1516 Bavarian law, the only ingredients that could be used in the production of beer were water, barley and hops.[2] The text does not mention yeast as an ingredient, although yeast was at the time knowingly used in the brewing process. It is likely that brewers of the time preferred to see yeast as a fixture of the brewing process. Yeast produced in one batch was commonly transferred to a subsequent batch, thus giving yeast a more permanent character in the brewing process. A full understanding of chemical basis of yeast and the fermentation process did not come until much later.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Дали има некаде да се набават бурчиња од по 5 литри кај нас во Македонија?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
T

Torchyrus

Гостин
Дали има некаде да се набават бурчиња од по 5 литри кај нас во Македонија?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Порано пред 7/8 год. имаше такви Heineken беа...
И јас би сакал да знам дали може некаде кај нас да се најде нешто слично на тие.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Порано пред 7/8 год. имаше такви Heineken беа...
И јас би сакал да знам дали може некаде кај нас да се најде нешто слично на тие.
Го превртев Куманово не најдов, макар и поголеми биле нема да смета. Било кај да има у државава би земал

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom