Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Замина во историја заедно со се битолска пивара.....Ќе чекаме некој друг турчин да ја отвори БТ пивара пак.
Мора да имало некоја игра на интереси позади, пивара е скоро невозможно да пропадне! Вода продаваат бамуја!
Автоматски споено мислење:

Без глупости молам. Стар лисец беше пиво... Пивиште.
Ова Горското е мочка.

Веројатно никогаш не си пиел Лисец, или нешто е чудно со твојот осет за вкус. :)
Стар лисец требаше да биде нешто како премиум Скопско! Ама и времето не му се погоди, а изгледа и пивара после тргна на друга страна!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.418
Лисец не успеа пошто луѓето не го прифатија, на тоа ниво беше (е) пивската култура. Инаку да, Пивара отприлка тогаш тргна со друга бизнис политика - зголемија производство, намалија квалитет.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.918
Су прашал и пак ќе прашам: што се деси со Кенбах? Одличен ми беше после ребрендот.
Ја зедоа фабриката едни, ај да не бидам безобразен, ќе ги наречам недоквакани, и произведуваа некое време, не знам сега дали уште работат.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Мене сеуште срцево ме боли за темно Лашко...
Нема што да те боли, не е врв на уметноста! Незнам кој овде од форумов е фан на темни пива(јас сигурно не сум, макар што знам да цугнам по некое), да цуеме негово мислење! @Ilumious ? Opinion :kafence:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.418
Темни пива е широк поим, инаку јас дефинитивно сум љубител - на секакви темни пива (не дека светлите не ги сакам). Данкел, портер, стоут, бок... Кажи го, јас го сакам! :)

Темно Лашко е така, релативно ок темно лагер пиво. Има многу други подобри, ама за поднебјево/регионов е сосема пристоен квалитет. Мене срце ме боли, не толку за пивото туку за криглите од 1 литар точено Темно Лашко, во Соул Паб. Заради криглите и пошто увек беше свежо пивото, со кеиф идев таму да пијам пиво. Ама мали кегови им носеа, дали 20 литри беа, веднаш им се трошеа. И цената беше ок (вусшност поевтина беше од супермаркетската цена). :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема што да те боли, не е врв на уметноста! Незнам кој овде од форумов е фан на темни пива(јас сигурно не сум, макар што знам да цугнам по некое), да цуеме негово мислење! @Ilumious ? Opinion :kafence:
Еве јас сум фан на црни пива...по Скопје имаше неколку места со одлични точени црни пива (освен Соул и Буковски). За вкусовите не се дискутира или да прашаме за мислење некоој од модераторите?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема што да те боли, не е врв на уметноста! Незнам кој овде од форумов е фан на темни пива(јас сигурно не сум, макар што знам да цугнам по некое), да цуеме негово мислење! @Ilumious ? Opinion :kafence:
Добро си е Лашко темно :D сега не е гинис стаут ама што знам, мене ми прави мерак, често си го полнам фрижидерот тука.

Исто во последно време од темни навлечена сум на OHara's и Fullers Black Cab & Cream stout, ги пробав во Порта во Скопје, ги има таму, за други места во Скопје не знам.

Од светлите мислам дека пола производство на Paulaner го испив месецов, Munchner Gold поготово. Ајде да си бегам од темава, апстинирам зошто имам за учење и мислам дека нема да издржам хахахахаа
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
IMG_20200512_205515.jpg
Непијам многу ипа ама го зедов дека беше на промоција како нов вкус.
Иако пишува дека е кисело воопшто не е. Стварно ме бендиса, баш летно пиво :ајнапиво:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
1.Corona Extra
2.Dos Equis
3.Sol
4.Heiniken
5.Kozel,Zlaty Bazant,Sibirskaya Korona
Едно време во Магнит во Сочи имаше супер избор, па акции за Гинис :D , кога ќе се сетам кој кајф беше:jeeee:
Автоматски споено мислење:

Еве јас сум фан на црни пива...по Скопје имаше неколку места со одлични точени црни пива (освен Соул и Буковски). За вкусовите не се дискутира или да прашаме за мислење некоој од модераторите?
Точно за вкусови не се дискутира, јас генерално се што се вика пиво поштувам!
Не ги прашувај модераторите, се чини освен Фрос, другите се на Цедевита ;)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Едно време во Магнит во Сочи имаше супер избор, па акции за Гинис :D , кога ќе се сетам кој кајф беше:jeeee:
Автоматски споено мислење:


Точно за вкусови не се дискутира, јас генерално се што се вика пиво поштувам!
Не ги прашувај модераторите, се чини освен Фрос, другите се на Цедевита ;)
+1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom