Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Нема да речам дека МК пива се срање, но и не се баш рамни на германските на пример. Веројатно затоа се ефтини. Коа живееш во држава што ја дробат од сите страни, па економија тапа.

Иначе да, кога пијам класично Скопско светло пиво, следниот ден мамурлак ме фаќа. Не знам зошто. Од ниедно друго странско пиво не се дешава ова, Амстел, Хајнекен, Кромбахер, Карлсберг. Едино Скопско Смут ми е во ред. Ама да, троа поскапо е од другите МК пива.
Не се којзнае колку поефтини у споредба со квалитетот.
Скопско и Даб лименките се 50-55 ден а на пример Холстен (многу јако јачменово пиво што го има у Веро) е 72 денари. Разликата во квалитет е далеку поголема од 20-25 + на цената.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Не ти е реална споредбата во цени, Скопско и Даб се 40 ден (лименки 45ден. во Тинекс) а Холстен 72ден, значи 80% поскапо. И ај ако се напиеш едно пиво не е страшно (32 ден. биле-небиле) али за редовно пиење излага ептен поскапо. (на пример 10 пива неделно или 40 месечно е 1200ден повеќе). Што би се рекло дека увезните пива не се исплати редовно да ги пиеш кај нас сеуште (Освен нели ако си богат и парите не ти играат улога во математиката )
:icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Споредувате пченично пиво со lager. А десет пива неделно се веќе алкохолизам, парите ти се најмал проблем тука.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Некој чекор во самото правење на класино Скопско не го туркаат, па затоа поефтино доаѓа, ама и затоа нетолку квалитетно. Но класикот е подобар на пример од Горско и од Крали Марко.
Инаку пијам Скопско од навика, треба да пијам малце и Даб. Некои луѓе повеќе сакаат Даб од Скопско. Да воочам разлика.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Инаку пијам Скопско од навика, треба да пијам малце и Даб. Некои луѓе повеќе сакаат Даб од Скопско. Да воочам разлика.
мене желудникот ме боли од Даб, не дека хејтам нешто. А пченичниве пива се потешки од класичниве на кои сме навикнати и не можеш да ги пиеш со иста брзина и количина зошто ќе се направиш пепел. :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Vo sporedba cenite na pivo vo Makedonija i ne se bas eftini.

Kolku e gajba Skopsko/Dab? Okolu 35*20=700 Denari okolu 12€ da receme grubo.

Za tie pari vo Germanija mozes da kupis dobri piva, ima i poskapi nakaj 15-16€ ali i tuka redovno na akcija odat nakaj 12€. Poeftini sekako ima primer Oettinger koe sega go vidov vo Makedonija moze da se najde gajba i za 5-6€.

Ako moze nekoj upaten da kaze posto ne znam: Dali makedonskite pivari koristat hmelj ili ekstrakt na hmelj? I od kade go nabavuvaat?
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
А десет пива неделно се веќе алкохолизам, парите ти се најмал проблем тука.
I ti zaebavas sega, 10 piva nedelno (nema ni 2 piva na den) bile alkoholizam :pos:
U najjaka forma piev po 10-15 piva cetvrtok, petok, sabota i nedela, pa ne se osekav kako alkoholicar :ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
I ti zaebavas sega, 10 piva nedelno (nema ni 2 piva na den) bile alkoholizam :pos:
U najjaka forma piev po 10-15 piva cetvrtok, petok, sabota i nedela, pa ne se osekav kako alkoholicar :ROFLMAO:
Скопско и останати лагери не, Холштен или белгискине со по 7-8% по 0,5, тоа е веќе за секирање :) Членот спореди, затоа така пишав. Башка што ако се консумира секој ден по секоја дефиниција е алкохолизам, поготово па и ако кај некого се јавува нервоза ако пропушти еден ден. :)))))
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
10 piva se 3 pati po 3 piva ako slabo ti odi matematikata ili 2x3 + 2x2, ako ova alkoholizam....hahhaha
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
10 пива неделно алкохолизам, а по 3-4 пива дневно како чичко ми што треба да е? :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ja poznavam lugje koi so godini (decenii?) nemaat voda pieno tuku dnevno mavaat po pet golemi Skopski (ako ima feshta moze i poke :D) - dali i toa pagja pod alkoholizam? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мислете што сакате ама белгискине и германскине ако ги локате секој ден како родниниве што ги споменувате и ако ве фаќа нервоза ако пропуштите ден, тоа не е за смеење. Како што вие имате такви познаници, јас имам познаник што од „да пројде летово и ќе намалиме со пиење“ сега е во Негорци. Скопско и Даб се мочка и веќе реков дека не спаѓаат во равенкава. Јбг ако сакаш да си се опушташ со квалитетен витамин б, ќе си платиш, во МКД се квалитетно е увозно а и тоа што беше увозно и евтино, го укинаа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Планирам тотално да се откажам од алкохол...жал ќе ми биде за пивото повеќе од виното, али јбг. Доста беше, секако беше убаво додека траеше, нема поубав пијалок од камен ладно пиво.....какво сака нека е.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Планирам тотално да се откажам од алкохол...жал ќе ми биде за пивото повеќе од виното, али јбг. Доста беше, секако беше убаво додека траеше, нема поубав пијалок од камен ладно пиво.....какво сака нека е.
Зошто бре брат? Пробај мерка да си одредиш не мора да укинеш скроз. (освен ако немаш здравствени причини...тоа е друго)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Зошто бре брат? Пробај мерка да си одредиш не мора да укинеш скроз. (освен ако немаш здравствени причини...тоа е друго)
Никад не сум седнал да се напијам, ама под 3 пива не сум цело лето :) Се ми се погаѓа после саат и кусур па и два тежок тренинг. После тоа првото пиво го пијам на 3 пати, како за беља на гладно додека стигне мезе. Кафани и гостилници не ми бегаат најмалце 3 пати неделно. За џабе се убив од спорт. А се направив ѓубре и неколку пати со по преку 7,8 пива мртов уморен. Не е за мене, од што е убаво го пијам толку у пм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom