Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Амстелот и Лашкото секако пивара ги произведуваше од секогаш.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Видов Амстелот и Лашкото ги полни Скопска пивара под лиценца. Од кога тоа? Порано како да ми беа подобри сега некако тешко се допиваат посебно тие од лименка.

Дали може некаде да се најде Кенбах од Битолска пивара? Дали воопшто се произведува? Ни во Битола не видов.
Ова е одамна, сигурно повеќе од година-две...Лашкото нема врска со живот, Амстел просечно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лашкото секако пивара ги произведуваше од секогаш.
Грешка си. Лашко го увезуваше фирма од Вевчани од Словенија. Како и што пишав погоре, се работеше за страшна конкуренција и пад на продажбата на Скопско и Даб во зимските месеци и бидна тоа што бидна.
Автоматски споено мислење:

П.С. Пробајте го Cortes германското, го видов на стори кај другар, го имало во Кам. Корона за сиромашни демек ама за летово е топ.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Znaci kolku sto pamtam Laskoto go uvezuvaa i dobro bese a Amstelot mislam od Grcija go nosea. Posto podolgo vreme ne gi probav im dadov sansa ama slabo pa uz toa vidov deka polni Skopska pivara.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Грешка си. Лашко го увезуваше фирма од Вевчани од Словенија. Како и што пишав погоре, се работеше за страшна конкуренција и пад на продажбата на Скопско и Даб во зимските месеци и бидна тоа што бидна.
Автоматски споено мислење:

П.С. Пробајте го Cortes германското, го видов на стори кај другар, го имало во Кам. Корона за сиромашни демек ама за летово е топ.
И цената е корона за сиромашни : корона 80 ден во Веро , Кортес 35-38 ден во Кам.
Ама вкусовите не им се 100% различни како ценава. Кортесов е минимално по слаб од Коронава.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Хмм сега во дума ме ставивте. Пиев светло и темно Кромбахер во Плаза де Торос. Потем ги купив овие и од продавница за цена 82 денари, пола литро. Да не и овие ги произведува Скопска пивара? :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Лошо е, како Крали Марко да пиеш.
Мене пак новово класик ми е подобро од другиот Даб.
Инаку јас повеќе го сакам Крали Марко отколку Даб, погазирано е и за жешково како лајт пивце е таман.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Мене пак новово класик ми е подобро од другиот Даб.
Инаку јас повеќе го сакам Крали Марко отколку Даб, погазирано е и за жешково како лајт пивце е таман.
Па затоа и ти е подобар класикот, пошто си Крали Марко фан :icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Oд сите македонски пива сега за сега новиов класик даб е најубав. Другиот ден не се будиш со главоболки како на пример од скопското, нема сода бикарбона на ниво за да те спотера у ВЦ како обичниот даб. Тоа Староградско, Македонско, Крали Марко ...излишни се за коментар. Општо сите македонски пива се срање у споредба со германски, чешки,полски, белгиски.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Општо сите македонски пива се срање у споредба со германски, чешки,полски, белгиски.
Многу лошо тврдење. Сум пробал и убави чешки и германски пива, ама сум пробал и многу полоши од македонските. Не значи дека тебе ако те боли глава или ти ствара киселини, дека не е добро. Мене Скопското ми е у топ 3 пива шо ги имам пробано. За вкусови не се дискутира, ама да кажеш дека македонските пива се срање во споредба со чешките и германските... Тоа што на ниво на држава имаме се на се 5-6 пива е друг проблем.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Нема да речам дека МК пива се срање, но и не се баш рамни на германските на пример. Веројатно затоа се ефтини. Коа живееш во држава што ја дробат од сите страни, па економија тапа.

Иначе да, кога пијам класично Скопско светло пиво, следниот ден мамурлак ме фаќа. Не знам зошто. Од ниедно друго странско пиво не се дешава ова, Амстел, Хајнекен, Кромбахер, Карлсберг. Едино Скопско Смут ми е во ред. Ама да, троа поскапо е од другите МК пива.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Дај бе не кењајте, новиов класик даб заедно со скопско нефилтрирано се најдоброто до сеа што има излезено од Мк пазарот. Ако некој се нафати и Лисецот да го враќа по старата рецептура, ќе може да прогласиме и свето тројство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom