Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Козел е топ, исто и Ребел. Ако те носи патот во Паб Порта кај автобуската кај Ким, влези, има огромен избор на пива, голем дел се чешки.

Во последно време како локам Holsten леле, треба картичка за верност да ми дадат.
Holsten knallt am dollsten - Нешто во слободен превод како Холстен најдобро мават ви глава :) Солидно пиво што веќе подолго време го даваат по големиве маркети по акциони цени од 8-10 Евра на гајба.

Иначе околу чешките да не пофтовурам општо познати работи ама Pilsner Urquell дефинитивно е број еден и меѓу топ пива во светот. Ај што е мекушко со 4,4 алк. но почнуваќи од бојата па мирисот па ептем меката вода и вкусот кој ти ги активира сите вкусни нерви во устата...сон. А вкусот го имаш уште долго во уста невероватно пиво. Препорачувам обавезно да ја посетите пиварата во Плзен и тура да направите. Точат тазе пиво од тие огромни дрвени буриња ... феноменално. Исто така во иста пивара се прави Гамбринус тоа скоро секаде во градот се точеше по баровите. Дента ми делуваше подобро од Урквелот ама го пробав пак пред некоје време флаширано, сеуште солидно но далеку од Урквел. Али водата им е од исти сопствен бунар. И исто така Будвајзерот чешки е ептем добро пиво без никаква слабост. Исто врвно и од светски ранг али Урквелот е повозбуден.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Од Скопска Пивара само Скопско нефилтрирано (тоа у хартиена ќеса што го продаваат) е добро и тоа просек не е нешто посебно.

Не те сфатив со разликата во цени . Сакаш да кажеш дека Чешките и Германските пива се многу повеќе поскапи од Скопско и Даб ?

Јас и Скопско и Даб ги имам препиено и сепак далеку назад се во споредба со некои странски пива. Пред години наназад Скопското беше многу добро ама како пазарот на пива се прошири така како и да изгуби на квалитет а башка и главоболките што почна да ги предизвикува....
За цените сакав да кажам, дека за 20-30 денари поскапи, ако пиеш да речеме секој втор ден, не ти се исплати, а не се ни подобри. Сепак тоа е ствар на вкус. Едно е да ги имаш препиено, едно е да не ти се свиѓа. Арианата бугарска, и Скопското ги имам препиено, ама пак Скопското ми е најубаво за секој ден. Иам пробано и поубави пива, но дефинитивно не се тие што ги има кај нас во маркети.


Со Игорче може да се согласам дека Гамбринус е добро пиво, мене ми е најдобро, ама не само според вкусот, пошо иам и причина зашо баш тоа го сакам. (Дешавка од средно, неповрзана со вкусот на пивото хахаха)

Да напоменам и дека пивата од својата матична земја се многу подобри од верзиите што се продаваат кај нас. (Германските мислам дека се во Германија произведени повеќето, ама сите други пива имаат лиценци во Бугарија/Романија/Полска/Србија, и според мене не се истиот вкус)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Цената е индивидуална работа ама за добро пиво треба да си спремен и повеќе да платиш, посебно ако е носено од надвор. Тогаш имаш плус трошкови кои влагаат во цената.

Ретко које пиво од Германија се прави под лиценца надвор од државата, мислам спротивно е на тоа за што стои Германското пиво. За Бекс знам и тоа пиво е посебен случај. Гледам документарец за тоа пиво. Едно време беше популарно и посебно надвор од Германија беше некаков бенчмарк за Германско пиво. Али вистината е дека се работи за целосен маркетинг производ. Да, се произведува во Бремен (барем тоа за Гер пазарот) ама е производ како на пример Кока Кола. За масата, без карактеристики и све што не очекувам од пиво. За други пива не знам, малите секако дека нема шанси некаде под лиценца да се произведуваат али и големите не ги гледам по светските пазари за да се исплати некако.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.083
Поени од реакции
8.132
Becks каде има во Скопјево, тинекс рамстор веро нема друго место?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
BiP - београдското го има по маркетиве. Не се сеќавам дали сме го збореле во темава. Своевремено го рекламираше Колина, судијата, меѓутоа и тогаш кубуреше со квалитет, па почнаа со она богохулие - пакување пиво у пластика и на крај банкротираа. Наводно, сега пиварата е во сопственост на наш Свето. Лагер, стандарден по мене во убава амбалажа, која е скоро иста со старата. Не е некој којзнае каков уникатен вкус, ама не е лошо, ок е.......и што е добро, уште е по промотивни цени, така да може за промена да се мавне некоја флаша....очекувам да го поскапат понатаму.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
BiP - београдското го има по маркетиве. Не се сеќавам дали сме го збореле во темава. Своевремено го рекламираше Колина, судијата, меѓутоа и тогаш кубуреше со квалитет, па почнаа со она богохулие - пакување пиво у пластика и на крај банкротираа. Наводно, сега пиварата е во сопственост на наш Свето. Лагер, стандарден по мене во убава амбалажа, која е скоро иста со старата. Не е некој којзнае каков уникатен вкус, ама не е лошо, ок е.......и што е добро, уште е по промотивни цени, така да може за промена да се мавне некоја флаша....очекувам да го поскапат понатаму.
Добро е пивото, засега подобро од нашата конфекција!
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Моментално сум во Нимберг предложете пиво и во кои маркети можам да го најдам... Забележав и една пивница близу мене ке ја посетам и неа имам купено лимемнка Bitburger Premium Pils i Turmbraun Premium Pils сеуште несум ги пробал прво ке јадам :ајнапиво: па ке пишам...
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Моментално сум во Нимберг предложете пиво и во кои маркети можам да го најдам... Забележав и една пивница близу мене ке ја посетам и неа имам купено лимемнка Bitburger Premium Pils i Turmbraun Premium Pils сеуште несум ги пробал прво ке јадам :ајнапиво: па ке пишам...
Првото нијанса по горчлив вкус како за мене второто маалку по силен вкус али добри се во глобала ке бива за седенка добри пива... Инаку пробав и Urberau Bell го купив од машина поставена пред зградата 2е стакло и шишето има лик и вкусот нашето горско пиво не ми се допадна. Сега сум зел уште 3 други ке ги пробам па ке пишам (инаку пивата се од маркет и не се скапи да се разбереме уште не сум стигнал по баровите да ги пробам поскапите да нема замерки) А да пиев и Haineken него најмногу пошто девојката беше зела цел пакет (што се разбира женско од пиво :pipi:) и искрено исто како кај нас мн меко пиво да не кажам за девојки....
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Vo ceska praga sum najdobri piva ?
Пилснер Уркел и Крушовице според мене и евентуално ако те однесе патот до некоја пивница/кафана со сопствено производство, има доста добри крафт пива.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Да додадам Bohemia Regent ,Kozel и Bernard
Ургуелот мораш да го пробаш обавезно.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Мене во Чешка, критериум за фабрички пива ми беа супермаркетите, влезеш снимиш цените и знаеш кој е кој и што е што :)
Единствено како фан на Крушовице не обраќав пажња, што е поефтино! Исто таму од секое пиво имаш неколку подсорти, така да за љубител на пиво во Чешка требаат минимум 10 дена да проба барем пола од понудата;)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Доколку имате можност пробајте Сарајевско тамно пиво... за тие што сакаат темни пива...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom