Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Кој се го има пробано пивото на Темов-Пивница Стар Град? Искрено црното и црвеното иако ги пробав не ми оставија впечаток за да утре се навратам и пак се напијам. Ова беше прилично брзо по промоција па незнам дали е "изгланцано" сега или?
Ништо посебно. Ги имам пробано темното и матното. Матното е како проплакнато, никаква арома ниту блажина, скоро и да не е газирано, мала количина на алкохол. Темното исто, како проплакнато, мала арома на кафе, ама ептен суптилна, никаква блажина. До толку ли е комплицирано да се направи добро пиво бе пичка ли му материна?
Па тоа изгледа како од филџан испиено кафе талогот да го ставиле во пивото. Одвратно нешто. :sick:
Потполно се согласувам, лошо искуство имав во темов околу нова година, не само што не беа вкусни и немаа вкус на пиво туку и лошите мириси.... си ветив самиот на себе дека моја нога таму нигогаш не стапнува, се до пред некоја недела кога бев во мк и бев приморан да отидам атер за пријателот германец кој што целиот живот е во пивската индустрија. Најпрво се обидов да го разубедам да не одиме поради лошиот квалитет на пивата и од страв да не се обрукам, но никако не можев да го избегнам одењето во пивница.
Најпрво морам да кажам дека и пријатно бев изненаден од пивата,за толку кратко време толку голема промена на квалитет ( секоја чест ) посебно ме израдува и пофалбата на германецот ( не се обрукав ) кој што рече дека пивата можат да се носат со светски брендови.
Има огромна промена и подобрување на пивата, но мислам дека најверојатно имаат донесено мајстор од германија или чешка.
 
Последно уредено:

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Потполно се согласувам, лошо искуство имав во темов околу нова година, не само што не беа вкусни и немаа вкус на пиво туку и лошите мириси.... си ветив самиот на себе дека моја нога таму нигогаш не стапнува, се до пред некоја недела кога бев во мк и бев приморан да отидам атер за пријателот германец кој што целиот живот е во пивската индустрија. Најпрво се обидов да го разубедам да не одиме поради лошиот квалитет на пивата и од страв да не се обрукам, но никако не можев да го избегнам одењето во пивница.
Најпрво морам да кажам дека и пријатно бев изненаден од пивата,за толку кратко време толку голема промена на квалитет ( секоја чест ) посебно ме израдува и пофалбата на германецот ( не се обрукав ) кој што рече дека пивата можат да се носат со светски брендови.
Има огромна промена и подобрување на пивата, но мислам дека најверојатно имаат донесено мајстор од германија или чешка.
И јас приметив големо подобрување кај темното пиво, за другите не знам.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523

Едно од поубавите пива кои сум ги пробала во последно време. Се работи за pale ale, со мек вкус, не е газирано и доста освежително пиво. Кој може да го проба и кој е љубител на нешто слично топло му го препорачувам.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817

Едно од поубавите пива кои сум ги пробала во последно време. Се работи за pale ale, со мек вкус, не е газирано и доста освежително пиво. Кој може да го проба и кој е љубител на нешто слично топло му го препорачувам.
Топло да го пиеме?! :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Топло да го пиеме?! :D
секое пиво ладно е убаво али освен ладното слабо шо друго ќе осетиш
вистинската арома и вкус на пивото се осеќе на температури од 20-25 степени
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
секое пиво ладно е убаво али освен ладното слабо шо друго ќе осетиш
вистинската арома и вкус на пивото се осеќе на температури од 20-25 степени
Лашки Голдинг, БИП, Зајечарско, Тузлански Пилснер, Карловачко...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Лашки Голдинг, БИП, Зајечарско, Тузлански Пилснер, Карловачко...
некои од овие беа добри пива пред 40 години сега не, во главном сега се сите лагер пива најголем број правени по лиценци и со готови смеси на кои само им турваат жешка вода во пиварите
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Лашки Голдинг, БИП, Зајечарско, Тузлански Пилснер, Карловачко...
Заеднички именител на сите овие пива е нискиот квалитет и високиот маркетинг.
Вклучувајки ги и домашните скопско и даб.[DOUBLEPOST=1467744371][/DOUBLEPOST]
Топло да го пиеме?! :D
14/18 C
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Топло да го пиеме?! :D
Па да ти кажам првиот пат го пиев неладено, купено од продавница каде не стоеше во фрижидер. И ми беше ОК. Али кога го оладив лично повеќе ми се допадна. А уствари и пишува на него како се препорачува да се пие. На други пива не сум загледала дали пишува, кај John Smith и на original пишуваше. Го пробав и другото, али ова дефинитивно беше (y)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Па да ти кажам првиот пат го пиев неладено, купено од продавница каде не стоеше во фрижидер. И ми беше ОК. Али кога го оладив лично повеќе ми се допадна. А уствари и пишува на него како се препорачува да се пие. На други пива не сум загледала дали пишува, кај John Smith и на original пишуваше. Го пробав и другото, али ова дефинитивно беше (y)
Ако си во УК, пробај ги Newcastle Brown Ale, Doombar и Bishops Finger. Сите се Brown Ales слични на John Smith.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Само за себе или малку повеќе ?
само за себе,зборам за квалитетно непастеризирано ејл пиво со вкус и шмек.
За големо ти треба фабрика со вработени со опрема со материјали и пред се - судир со прилепска и скопска пивара кои ќе те уништат на старт.
лично мене би ми било доволно 50 стина литри месечно секој ден по една две кригли пред или уз или по ручек
 

Kajgana Shop

На врв Bottom