Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 237 39,4%
 • Златен даб

  Гласови: 171 28,5%
 • Amstel

  Гласови: 57 9,5%
 • Heineken

  Гласови: 68 11,3%
 • Tuborg

  Гласови: 49 8,2%
 • Beck's

  Гласови: 15 2,5%
 • Други

  Гласови: 106 17,6%

 • Вкупно гласачи
  601

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.596
Поени од реакции
15.727
Што е овошно пиво?
Не се праам паметна, стварно ме интересира како се дефинира? Не сум ептен упатена во категорииве. Јас и крикот и сајдерот ги викам овошни зашто основата им е овошна и имаат вкус на овошје. Инаку за сајдерот веројатно си во право и не е пиво.
Сајдер практично е вино, пенливо вино најчесто од јаболка или од наброј_овошје.
И пиво и вино се ферментирани пијалоци каде квасци ферментираат шеќери, само кај пивото прво има процес каде од скроб со ензимски процеси се добиваат шеќери (квасците јадат шеќери, ама не и скроб).

Вино се прави од овошја, пиво од житарки. Ова е разликата што ги дефинира.
Автоматски споено мислење:

Одамна го имам пробано, у Шведска ова го наоѓаш у лидл само и тоа со 3,5%
За цената која ја има е меѓу најдобрите пива што се наоѓаат тука (пак ќе речам у тој ценовен ранг или малку поскапи од него, не го рамнам со ердингер паулаинер и слични )
Па и со некои од нив може да се носи.
Пауланер е за добра нијанса подобар во секој поглед. За парите Патронус е одличен, ама грев е да се каже дека може да се споредува со Ердингер - небо и земја разлика има, за мене е најдобро комерцијално пиво.

Тоа на страна Патронус би земал по гајба на секои 2-3 недели, кога би било достапно овде.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
3.532
Поени од реакции
3.557
Сајдер практично е вино, пенливо вино најчесто од јаболка или од наброј_овошје.
И пиво и вино се ферментирани пијалоци каде квасци ферментираат шеќери, само кај пивото прво има процес каде од скроб со ензимски процеси се добиваат шеќери (квасците јадат шеќери, ама не и скроб).

Вино се прави од овошја, пиво од житарки. Ова е разликата што ги дефинира.
Автоматски споено мислење:Пауланер е за добра нијанса подобар во секој поглед. За парите Патронус е одличен, ама грев е да се каже дека може да се споредува со Ердингер - небо и земја разлика има, за мене е најдобро комерцијално пиво.

Тоа на страна Патронус би земал по гајба на секои 2-3 недели, кога би било достапно овде.
Претпоставувам не беше за мене твојот коментар зашто и јас потенцирав дека не е нивна класа, ама за парите е одлично
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.596
Поени од реакции
15.727
Претпоставувам не беше за мене твојот коментар зашто и јас потенцирав дека не е нивна класа, ама за парите е одлично
Немаше смисла неговиот пост без твојот. :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.532
Поени од реакции
3.557
Да го пробаме локалново :)
Интересно е, малку газирано за мој вкус (како скопско) ама убав лесен вкус без горчина
 

Attachments

Член од
11 април 2012
Мислења
3.532
Поени од реакции
3.557
D3C9256B-2B8D-46BF-BB67-43167562F52F.jpeg
баш како што беше златен даб едно време, ниско газирано,убав вкус минимална горчина
Едноставно совршено пиво за горештиниве у Мароко
Автоматски споено мислење:

3B896EC0-44F3-4C92-B95B-45376F452EEE.jpeg
Високо газирано, добар вкус и горчина, значително повисока горчина но сепак убаво
Би рекол како скопското
Автоматски споено мислење:

2CC4A7BC-8FBC-42FA-BD21-819311017E46.jpeg
Ова е микс од предходните две, минимална газираност, средна горчина (мада и топло беше така што може да грешам за него) ама најмалку ми се допадна
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
3.532
Поени од реакции
3.557
Flag Special локално мароканско пиво, умерена горчина, скоро 0 газираност, точено го земав на ладново како ми лизна немав време ни да го сликнам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom