Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
Имаше на Пиво Ленд, баш саботата приметив на штанд кај Ајриш Паб.
И која му беше цената? Бидејќи немам видено барем до сега Пауланер во буре во Македонија. Ме интересира чисто цената тука и во Германија/Швајцарија за да ги споредам цените. Во Србија бурето е околу 2200 динари или околу 18.5 евра.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Претпоставувам дека е купено во Германија или Швајцарија, која е цената на бурево од 5 литри?
Во Италија го купив преку граница,11еура
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.241
Поени од реакции
7.929
И која му беше цената? Бидејќи немам видено барем до сега Пауланер во буре во Македонија. Ме интересира чисто цената тука и во Германија/Швајцарија за да ги споредам цените. Во Србија бурето е околу 2200 динари или околу 18.5 евра.
Е тоа не знам, само ги забележав во фрижидер најздола, не бев во план да купувам такво нешто.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Players мислам е увозник. Провери во Република кафичот (бившо ред кафе) дали им има останато нешто.

Има силен шмек на портокал, што не ми се допадна многу. А имав поголема залиха од пивово, па ме измачи додека ја потрошив. Не знам дали пак би купил... D
Најпреценето пиво у свет,бљак
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Прегледај го приврзокот 343918


Ова е некоја најефтина варијанта на weissbier, брка работа,секако подобро од сите у тој ценовен ранг
Одамна го имам пробано, у Шведска ова го наоѓаш у лидл само и тоа со 3,5%
За цената која ја има е меѓу најдобрите пива што се наоѓаат тука (пак ќе речам у тој ценовен ранг или малку поскапи од него, не го рамнам со ердингер паулаинер и слични )
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Одамна го имам пробано, у Шведска ова го наоѓаш у лидл само и тоа со 3,5%
За цената која ја има е меѓу најдобрите пива што се наоѓаат тука (пак ќе речам у тој ценовен ранг или малку поскапи од него, не го рамнам со ердингер паулаинер и слични )
40 денари му доаѓа у наши пари,од сите могучи пива у тој ценовен ранг е врхунско,исто овде се отвори Лидл за среќа,претходно не оглобија у Мигрос,немаше испод 2 франака пиво
Автоматски споено мислење:

п.с. Да не ми се налути некој али иако оценката на Paulaner е 7 од 10 наспроти 3 од 10 за Erdinger,второво ми е далеку подобро.Прејак вкус и мирис има првото,и некако претерано киселкасто ми е
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Прегледај го приврзокот 343918


Ова е некоја најефтина варијанта на weissbier, брка работа,секако подобро од сите у тој ценовен ранг
Доста солидно, од лидл беше така? Иначе мислам ова го полни Eichbaum пивара, сосема солидна пивара.
Автоматски споено мислење:

Одамна го имам пробано, у Шведска ова го наоѓаш у лидл само и тоа со 3,5%
За цената која ја има е меѓу најдобрите пива што се наоѓаат тука (пак ќе речам у тој ценовен ранг или малку поскапи од него, не го рамнам со ердингер паулаинер и слични )
Па и со некои од нив може да се носи.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Доста солидно, од лидл беше така? Иначе мислам ова го полни Eichbaum пивара, сосема солидна пивара.
Автоматски споено мислење:


Па и со некои од нив може да се носи.
Од Лидл :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.061
Поени од реакции
57.307
Дечиња мечињаааа гледајте што си најдов на Пиволенд

Прегледај го приврзокот 343876

Радости! :love:
Го пробав и јас конечно. *не дека не ми влијаеа постовиве :D

Доста необично. Да не знаеш што пиеш можеби попрво би го категоризирал како вино, отколку како пиво.
Али, што е најважно, пивко е.
Интересно за Green Killer (6.5% алкохол) друштвото одма искоментира дека е јако, се приметуваше на вкус. Криекот е 6%, многу блиску до другово, а воопшто не се чувствува дека пиеш надпросечно пиво со алкохол.
Опасно за опијанување :D

20220906_230619.jpg
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326

Kajgana Shop

На врв Bottom