Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 223 39,3%
 • Златен даб

  Гласови: 166 29,3%
 • Amstel

  Гласови: 55 9,7%
 • Heineken

  Гласови: 62 10,9%
 • Tuborg

  Гласови: 46 8,1%
 • Beck's

  Гласови: 15 2,6%
 • Други

  Гласови: 96 16,9%

 • Вкупно гласачи
  567

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.841
Поени од реакции
19.511
Години уназад се чудам како се пие дабов уште. Настрана киселини, срање вкус.
Крали Марко иако поефтино им е подобро цела класа од Даб.
Ми дава некој афтер тејст како ИПА пивата, а нив ги мразам :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.440
Поени од реакции
9.746
Крали Марко иако поефтино им е подобро цела класа од Даб.
Ми дава некој афтер тејст како ИПА пивата, а нив ги мразам :)
Апсолутно Крали е боље од Даб :ајнапиво:
 

Hyperspeed

ups & downs
Член од
10 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
45
Како би здрвил сеа едно литро некое добро германско или чешко пиво, аууу.

Во опциите горе сите пива би ги пиел освен Скопско и Златен Даб.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.267
Поени од реакции
3.173
Не го сликнам ама се надевам и вака се брои
Во Гданск им побарав да ми дадат некое локално пивце во хотелот кај што сум
Дечките ми донесоа точено Złote Lwy (ако не ме лаже Гугл златен лав), го пишува како некоја сорта Pale Lager, искрено тоа го прочитав од како веќе убаво се запив иначе имам страшна аверзија од Пале и Ипа никад не би го пробал и многу ќе сум згрешел
Топло го препорачувам на сите што ќе го видите некаде да не се двоумите
Газираност на скала од 1 до 10 би рекол 2, алкохолот не се осеќаше 5.6% иначе
Премногу лесно за пиење со одличен вкус
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.389
Поени од реакции
16.799
Како би здрвил сеа едно литро некое добро германско или чешко пиво, аууу.

Во опциите горе сите пива би ги пиел освен Скопско и Златен Даб.
Доброто е шти пиво се пие зима лете. На лето освежува а на зима имаш Божиќните пива кои сега се продаваат со малце повеќе алкохол и јачина, онака да ти топлат околу гради. :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.149
Поени од реакции
7.183
Не го сликнам ама се надевам и вака се брои
Во Гданск им побарав да ми дадат некое локално пивце во хотелот кај што сум
Дечките ми донесоа точено Złote Lwy (ако не ме лаже Гугл златен лав), го пишува како некоја сорта Pale Lager, искрено тоа го прочитав од како веќе убаво се запив иначе имам страшна аверзија од Пале и Ипа никад не би го пробал и многу ќе сум згрешел
Топло го препорачувам на сите што ќе го видите некаде да не се двоумите
Газираност на скала од 1 до 10 би рекол 2, алкохолот не се осеќаше 5.6% иначе
Премногу лесно за пиење со одличен вкус
Јас секоја година добивам по 7-8 вида полски пива, што крафт што индустрија! Доста добро пиво прават Пољаците, иако не се прочуени како пивари.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.019
Поени од реакции
666
Во Стокомак има едно добро чешко пиво кое нуди одличен сооднос цена-квалитет а го има чат-пат и на акција по 35 ден. лименка од пола литро,а секој пивар ќе ви каже дека лименката многу подобро ја задржува оригиналната пивска свежина на пивото од пластичната амбалажа кога ова е било пакувано во пиварата.Обавезно да се пие малку изладено затоа што во спротивно пивото не е вкусно

Пиво Стокомак.jpg
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.267
Поени од реакции
3.173
@fennel да да еве користам посетата да истражам нивниот маркет
Да надополнам листата :)
Tyskie Gronie lager е исто одлично лагер пивце, лесно за пиење
Ksíażęce wheat beer е одличено пиво лесно за пиење
Łańcut rajski płyn искрено не ми остави добар впечаток доста горчливо (Ок тежок вкус на пиво не ги сакам таквите)
Rockmill wheatwave исто така одлично wheat пиво , супер лесно пиво бу рекол со одличен и трусен мирис што воопшто не влијае на вкусот
Веројатно е очигледно дека сум повеќе по wheat пивата :)
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
37
Поени од реакции
36
Многу лош пијалок е пивово бе. Ако испиеш една лименка, ти се спие. Ако испиеш 2 лименки = ти се пијат 3. Ако испиеш 3 - идеш на четврто. Ја пиеш 4тата лименка и си полу - пијан. Лош пијалок дефинитивно.

Боље комбинација една чаша ракија + една лименка пиво и топ си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom