Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 221 39,3%
 • Златен даб

  Гласови: 166 29,5%
 • Amstel

  Гласови: 55 9,8%
 • Heineken

  Гласови: 60 10,7%
 • Tuborg

  Гласови: 46 8,2%
 • Beck's

  Гласови: 15 2,7%
 • Други

  Гласови: 95 16,9%

 • Вкупно гласачи
  563

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.343
Поени од реакции
49.938
Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Автоматски споено мислење:

Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Вториот вид е закон :)
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.015
Поени од реакции
15.998
Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Автоматски споено мислење:

Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Frankonija, pivski raj. Kade sekoe selo si ima svoja pivara.

1627290479233.png

Imav privilegija 5 godini da ziveam vo toj region. Ne zazaliv :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
Прв пат патувам со кола во странство и може е глупо прашање, ама смеам да си земам гајба пиво во кола, за лична употреба, или ќе прават проблем на граница? Има некое ограничување на едно, две шишиња или не смее воопшто алкохол да се носи во кола?
Зборам за пат од Црна Гора до Македонија, значи минување низ Црна Гора, Албанија, Косово, Македонија.
Да не испадне ќе земам гајба, па ќе ми ја конфискуваат :D
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
21
Поени од реакции
51
Прв пат патувам со кола во странство и може е глупо прашање, ама смеам да си земам гајба пиво во кола, за лична употреба, или ќе прават проблем на граница? Има некое ограничување на едно, две шишиња или не смее воопшто алкохол да се носи во кола?
Зборам за пат од Црна Гора до Македонија, значи минување низ Црна Гора, Албанија, Косово, Македонија.
Да не испадне ќе земам гајба, па ќе ми ја конфискуваат :D
Ја сум барал ограничувања за пиво, додуша само за меѓу Македонија и Бугарија, никаде ништо нема, но според мене, да ти е мирна глава, напрај една од 2 опции:
1. Прашај на идење или ако си таму ако имаш роаминг јаоминг, јави се до нашата граница затоа што земјата од која ќе ја изнесуваш не ја боли патка многу, може кон мк да ти напраат проблеми.
2. Да направиш финта ко луѓе на аеродром, т.е. ако не ти е за поклон па цела да е, да ја расцепиш по куфери седишта итн..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.415
Прв пат патувам со кола во странство и може е глупо прашање, ама смеам да си земам гајба пиво во кола, за лична употреба, или ќе прават проблем на граница? Има некое ограничување на едно, две шишиња или не смее воопшто алкохол да се носи во кола?
Зборам за пат од Црна Гора до Македонија, значи минување низ Црна Гора, Албанија, Косово, Македонија.
Да не испадне ќе земам гајба, па ќе ми ја конфискуваат :D
Шансите на овие граници некој да ти каже отвори гепек се помали од метеор да те мавне :D можеш до гајба, се гледа дека е за лична употреба, не е шверц тоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
Шансите на овие граници некој да ти каже отвори гепек се помали од метеор да те мавне :D можеш до гајба, се гледа дека е за лична употреба, не е шверц тоа.
Фала и на двајцата.
Си викам не би требало да прават проблем, ама чудна земја сме, па да си прашам, да немаат смислено некое ограничување. :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
857
Поени од реакции
1.133
Јас што знам луѓе(од Куманово), редовно си пазарат пиво од Србија (мислам дека е доста поефтино) особено за слава кога имаат товарат и по 4-5 гајби без проблеми.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.170
Поени од реакции
3.052
Фала и на двајцата.
Си викам не би требало да прават проблем, ама чудна земја сме, па да си прашам, да немаат смислено некое ограничување. :D
Знам дека ова не ти значи многу на тебе зашто нели секоја земја им различни закони, ама пример во скандинавските земји можеш да внесеш 2л жесток алкохол над 19% ИЛИ 10л вино ИЛИ 110л пиво по лице. Или ако сте 4ца може 440л пиво без проблем да внесете. Сигурно има некоја ваква бројка и за МКД и балканските земји побарај по официјални страни
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.015
Поени од реакции
15.998
Тоа е ко ќе не ти треба маркетинг. Етикетот минималистички, рок на траење со печат штанцано, бар-кодот на предната лепенка оти задна нема. Состојките, адресата на пиварата и процент на алкохол. Толку од информациите.

Случајно налетав на ова пиво без да го знам иако гајбата со 2ЕУР на литро беше прилично скапа, поскапи пива на рака се бројат, реков ај да пробам пошто Tettnang како место ми беше познато како град кај што се произведува прочуен хмељ. И не згрешив.

Разбрав дека Тетнанг во јужна Германија близу Бодензе е најголем производител на хмељ во светот. И квалитетен. Па пиварата ги има најдобрите состојки на близу.

Пивото не прави многу шапки и тие малкуте брзо ги снемува. Хмељот во секој момент се мириса и вкусува, озвежително е, многу мека вода, конзистензата малце е погуста помрсна, а вкусот е цитронест со мала блажинаа. Остава долг и широк вкус во уста а и алкохолот се сеќава ама не нападно. Не е многу газирано и поради тоа е лесно и брзо за пиење. Би го категоризирал како Лагер слични на тие што се прават низ Франконија. Одлично пиво.

 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
857
Поени од реакции
1.133
Барем секој 5-ти пост на темава би требало да изгледа ко претхониот, а не ја пијам крали марко од пластика и ќе постнам слика на форум...нели има сториња на инста за тоа?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.095
Поени од реакции
9.491
Минатиот петок бев во Вудсток и имав прилика да ги пробам следниве пива : Bipolar Bear, Dead rabbit, American beauty, Schatzi, Demon (ова ми е хитот), Cerna Hora, Lobkowicz и уште некое ама не ги запамтив сите јбг. Морам да признаам дека по мој вкус пивата беа супер. Секако уз големите спајси крилца и сосевите со лук и другиот класик мед/сенф. Ако ништо друго се направив ќуп ама другиот ден бев ко нов, значи пивата се топ или ја сум алкохолик.
Во секој случај вреди да се посети а и цените се ок.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.339
Поени од реакции
5.241
купив едно Асахи, да го пробам
јас го пробав пред некој ден во велес во пабот и ми се допадна. лизга.
Автоматски споено мислење:

пред некој ден, т.е во недела ми го доставија момците од скопје, а го порачав саботата... солидно пиво, прееска го допив шестото.
IMG_20210808_143258652.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom