Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 223 39,3%
 • Златен даб

  Гласови: 166 29,3%
 • Amstel

  Гласови: 55 9,7%
 • Heineken

  Гласови: 62 10,9%
 • Tuborg

  Гласови: 46 8,1%
 • Beck's

  Гласови: 15 2,6%
 • Други

  Гласови: 96 16,9%

 • Вкупно гласачи
  567

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
А ти можеш да ги разликуваш? Две минути стојани, скопско, даб и лашко да речеме, во непрозирни чаши!
После 7мата кригла можеби не веднаш... :D
Ама ете сериозно - даб секогаш и секаде ќе биде најводлестото најтапа пиво, а Скопско и Лашко имаат доволно различен карактер на вкус за препознавање, Скопско има повеќе/погорчлив хмељ и е погазирано и многу побргу ја губи главата (пената), всушност за неколку секунди (исто како и се направено во Скопска Пивара).

Веројатно не би имал проблем да ги разликувам тие три пива на слеп тест но поентата беше дека кога нарачувам пиво би нарачал нешто што сакам, а тоа нема шанси да не го разликувам од подметнато генерик ефтино пиво. Па нити по повеќе испиени кригли. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.927
Поени од реакции
9.037
Веројатно не би имал проблем да ги разликувам тие три пива на слеп тест но поентата беше дека кога нарачувам пиво би нарачал нешто што сакам, а тоа нема шанси да не го разликувам од подметнато генерик ефтино пиво. Па нити по повеќе испиени кригли. :)
Ете го одговорот. Јас со латиницата полусаркастично - полуреално сакав да доловам дека некое пиво што редовно го пиеш и му го знаеш вкусот дека нема да може така лесно да му заборавиш ако добиеш подметаљка на мочка во чаша. Доколку си несигурен во вкусот на некое пиво тогаш секогаш се зема шише за да се осигураш дека нема да добиеш точена мочка по цена на оргиналот.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
280
Поени од реакции
331
Se primetuva. Skopsko i dab ke primetis razlika od drugite, dabot e kisel i zolt, skopsko reze od spiritusot sto go dodavaat i gaziranosta.
Автоматски споено мислење:

Mada ako mi izmesaat heinekn amstel lasko, tesko ke primetam
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.436
Se primetuva. Skopsko i dab ke primetis razlika od drugite, dabot e kisel i zolt, skopsko reze od spiritusot sto go dodavaat i gaziranosta.
Автоматски споено мислење:

Mada ako mi izmesaat heinekn amstel lasko, tesko ke primetam
Heineken-от има специфичен мирис, се препознава лесно од се што е на пазарот тука. :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.737
Поени од реакции
3.816
Delirum Tremens Belgian ale 8.5% alkohol.Proglaseno za najdobro pivo vo svetot.


20210714_223749.jpg
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.389
Поени од реакции
16.799
Schwaben Bräu Das Echte сорта Märzen со 5,7%. Оваа сорта се точи и на пивофестовите малце е појако него нормалните пива се должи на тоа во времето кога немале фрижидери ги правеле појаки за подолго да може де ги чуваат. Ок пиво од една од големите пивари во Штутгарт. Се сеќава дека е појако али тече непречено.Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.957
Ова Стар град е Темов, така?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
711
Поени од реакции
964
Со 3л гости, штракната. Три дена ми отстои ова и му дојде редот на пола ноќ, верувал некој или не ама за првпат ќе го пробам. Па да видиме.

20210723_021612.jpg
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.389
Поени од реакции
16.799
Wulle Hell светло пиво од Штутгарт со 5,0%. Популарно свежо и лесно пиво за на лето. Без посебна карактеристика али и без слабости. Беше реактивирано пред неколку години од пиварата која ја презеде оваа. Вреди да се проба.


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
492
Поени од реакции
1.054
Se primetuva. Skopsko i dab ke primetis razlika od drugite, dabot e kisel i zolt, skopsko reze od spiritusot sto go dodavaat i gaziranosta.
Автоматски споено мислење:

Mada ako mi izmesaat heinekn amstel lasko, tesko ke primetam
Амстелот е топ пиво, а Хајнекен е во ранг со Горско, не знам како би ги смешал.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.355
Поени од реакции
3.802
Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
Автоматски споено мислење:

Постојат два вида на пива: северно баварски пива и сите останати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom