Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 222 39,4%
 • Златен даб

  Гласови: 166 29,4%
 • Amstel

  Гласови: 55 9,8%
 • Heineken

  Гласови: 60 10,6%
 • Tuborg

  Гласови: 46 8,2%
 • Beck's

  Гласови: 15 2,7%
 • Други

  Гласови: 95 16,8%

 • Вкупно гласачи
  564
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.326
Поени од реакции
9.604
Заприметив дека треба околностите да се погодат за да бендисам некое пиво.

Викендов пиев од тоа Edelmeister, мислам беше, зимзелени лименки што се продаваат у Кам со некој чикица на лименката и ме бендиса, а истото пиво го имам пиено и претходно и не ми се свиѓаше.

Али викендов три пати пливав во пот и убаво ми се виде, а претходно го пиев свежо истуширан, разладен, најаден, напиен и не ми беше нешто нај-нај.

И Јелен првпат пробав вчера, ми се свиѓаше, али пак бев уморен. Ваљда ко сум уморен само ми се погаѓаат пивата. :D
Ептен си бил уморен штом ова од Кам ти поминало...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
3.500
Многу јаки пијачи сте. :)
Некни едно келнерче ми вика. Точено знаеш како служиме?
- Точено 0,5 имате?
- Да, Скопско, Даб и Туборг
- Дај ми Туборг.
- Шанкерот одбира Туборг брендирана кригла и точи рандом пиво
- Повелете :LOL:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.756
Поени од реакции
8.405
Многу јаки пијачи сте. :)
Некни едно келнерче ми вика. Точено знаеш како служиме?
- Точено 0,5 имате?
- Да, Скопско, Даб и Туборг
- Дај ми Туборг.
- Шанкерот одбира Туборг брендирана кригла и точи рандом пиво
- Повелете :LOL:
Batice zatoa flasica. Em nema da te dupat u mozok takvi kelnercinja em ke znaes so pies em nema da se izlozuvas na rizik od nemiena casa i korona :pijanco:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
17.637
Многу јаки пијачи сте. :)
Некни едно келнерче ми вика. Точено знаеш како служиме?
- Точено 0,5 имате?
- Да, Скопско, Даб и Туборг
- Дај ми Туборг.
- Шанкерот одбира Туборг брендирана кригла и точи рандом пиво
- Повелете :LOL:
Нека се лажат ванаби буржоазијата, ние ќе бараме Скопско/Даб точено:brlav:

Велес изненади.Крафт Хаус портер :pipi:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.366
Поени од реакции
50.047
Нека се лажат ванаби буржоазијата, ние ќе бараме Скопско/Даб точено:brlav:

Велес изненади.Крафт Хаус портер :pipi:
Како тоа изненади со слика што ја најде на гугл? :D
Пошто десно од пивово седам јас инаку.


Замерка за вкусот имам. Малку како пикавци отстоени во вода ми имаше вкус.
Ale-от подобар ми беше. Следно IPA-та ќе им ја пробам.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
17.637
Како тоа изненади со слика што ја најде на гугл? :D
Пошто десно од пивово седам јас инаку.


Замерка за вкусот имам. Малку како пикавци отстоени во вода ми имаше вкус.
Ale-от подобар ми беше. Следно IPA-та ќе им ја пробам.
Па морав некако сликовито да објаснам , пивото веќе го испив:unsure:
Сopyright @Dani :D
Мене ми се ок и ова и IPA, на ale не налетав.
Автоматски споено мислење:

kako mozham da dojdam do pivca i chasha? daj mi kontakt neshto ili strana od fejs, insta :D ligi mi napravi
Porter

Pale ale

Имаат од локалниве и од Old town brewery и Пиволабс од Скопје.Некаде гледав и од Бакревски , битолска крафтерија.
Чаши можда на нивниот инстаграм.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.040
Поени од реакции
56.331
Замерка за вкусот имам. Малку како пикавци отстоени во вода ми имаше вкус.
Ale-от подобар ми беше. Следно IPA-та ќе им ја пробам.
Kaко знаеш ти каков вкус имаат пикавци отстоени во вода?
(или можеби подобро да не прашувам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom