Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Баш скоро во Кид-Го (кои за жал немаат избор на вина баш) купив огромна кригла (1l) заедно со исто толкава лименка внатре, некое германско пиво, за мене и за пријател и океј беше.
Пошто не пијам пиво толку, јас си ја купив криглава за боза да пијам од неа. Светогрдие за некого можда, што знам. Пријателов барем ме искара.
Eichbaum Festbier беше тоа.

Имам пиено Pils и Schwarzbier (темно) од овие. Пилсот и така и така, ама темново ми е во топ3 најлоши пива што сум ги пиел.
Инаку мислам дека е иста пивара што ги произведува Steam Brew пивата (скоро ги дискутиравме тука).


Пробајте го Grolsch ако не сте го пробале, го има во Кит-Го.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Гролш одамна го има кај нас. Некои 20 години, минимум.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334


Има у Кит-Го разно разни пива и чат-пат кога и да влезам си одбирам по 1-2 врсти на пиво да ги пробам. Пред 2 години бев у Германија на тоа Вазен што е у Штутгарт и испив божја киша од пиво ама не знам какво беше, у огромна кригла само памтам. Вкусот курац што ќе го препознаам.

Вака некако ги рангирам овие што ги пиев последниве неколку денови.
Првиве 2 Пауланер дефинитивно треба да ги пробам по повеќе, пошто сум стрвен за алкохол на прво место го стаив Белиот пошто има повеќе алкохол од Жутиот.

Кромбахеров ми се свиѓа, купив и од белиот Пилс мислам дека се вика мада и покрај тоа што културно и фино им ЗАБРАНИВ на моите да ми ги чепкаат пивата пошто ги дегустирам, ене го татко ми го дере Кромбахерот на тераса иако претходно испи 2 ракии со шопска салата и се најаде грав како мечка.
Среќа Вајзенов имаше поише алкохол од Пилсот.
Добар е.

Црни пива обично не пијам и не ми се убави, ама Пауланерот е добар и ако би бирал црни пива дефинитивно би го пиел само тој. Боље е од црниот Кромбахер.

Холштенов не е лош ама што знам, некако тежок ми е, можеби затоа што е нефилтриран, не знам.

Будвајзерот е океј мада сосема поразличен вкус од германскиве во секој случај. Да бидам искрен пре би пиел Скопско и Хајнекен отколку Будвајзер.
Старопрамен иам пиено у Чешка и памтам дека ми остаи добар впечаток, ова гомно пунето у Бугарија нема врска.

Останаа уште 2-3 врсти што ќе ги пробам деновиве.

Првиве 3 пива се врв. Баш би сакал да се начукам од белиот Пауланер да видам што се дешава ама маме му ебам 130 денари, треба 10 да испијам.
Ќе прежалам некад 20 евра сигурно, стрвно копиле сум. Лаком.
Интересно како шишињата од исто пиво се разликуваат од држава во држава. Иначе за Бадвајзерот само не се согласувам, иако секој вкус е поинаков. Пробај од лименка последно ко пиев имаше а беше произведено во Чешка.

А за Вазен ваљда си пиел или Festbier од Dinkelacker, Schwabenbräu или Stuttgarter Hofbräu.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Eichbaum е некој сумљив германски бренд. Еве дијаспора нека се произнесе, освен ако е нешто модерно комерцијализиран во последно време. Додуша, имаа weizen што во кит го го носеа едно време и за парите беше прилично солиден. Многу повреден на пример од (бугарски) Holsten.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Eichbaum е некој сумљив германски бренд. Еве дијаспора нека се произнесе, освен ако е нешто модерно комерцијализиран во последно време. Додуша, имаа weizen што во кит го го носеа едно време и за парите беше прилично солиден. Многу повреден на пример од (бугарски) Holsten.
Сосема ок пиво посебно Вајценот.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Eichbaum е некој сумљив германски бренд. Еве дијаспора нека се произнесе, освен ако е нешто модерно комерцијализиран во последно време. Додуша, имаа weizen што во кит го го носеа едно време и за парите беше прилично солиден. Многу повреден на пример од (бугарски) Holsten.
Во КАМ го имаше ако не се лажам, пилснерот и темното! Ги пробав не ми остави некој впечаток, може до мене е, не до пивото!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ве поздрави Иван пиварот со раскопчан тепих и испокината униформа.
Знам дека не е хасап, халал и слични г***а, ама така ми е криво за овие времиња. Прво и основно, емисијата е детска, со компонирана песничка у која дедото цепа пиво, долго живее, а работата у пивара е супер, пивото ќе се пие, дури ќе се извезува.
Ми се гади ако треба да споредувам со тоа што денеска е мејнстрим за еден Мартинијан или Матео од 5 години, со прекумерна тежина и прва фаза на дијабетес, дека е ок тато 1 и тато 2 да се мечуваат пред него, дека е супер да гнете хемиска храна кфц и да зјапа у телефон и плејстејшн по цел ден и да се ложи на ред-бул-тип срања и све што е импорт.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ве поздрави Иван пиварот со раскопчан тепих и испокината униформа.
Знам дека не е хасап, халал и слични г***а, ама така ми е криво за овие времиња. Прво и основно, емисијата е детска, со компонирана песничка у која дедото цепа пиво, долго живее, а работата у пивара е супер, пивото ќе се пие, дури ќе се извезува.
Ми се гади ако треба да споредувам со тоа што денеска е мејнстрим за еден Мартинијан или Матео од 5 години, со прекумерна тежина и прва фаза на дијабетес, дека е ок тато 1 и тато 2 да се мечуваат пред него, дека е супер да гнете хемиска храна кфц и да зјапа у телефон и плејстејшн по цел ден и да се ложи на ред-бул-тип срања и све што е импорт.
Не сум ги знаел овие емисии, интересни се.
Инаку, да се надоврзам, проблемот лежи и во денешните корпорации, ептен се затворени за јавноста. Конкретно Пивара може да направи добар музеј, има историја, простор, финансии, ама нема интерес, нема долгорочно раководство кое е локално и размислува за општеството.
Многу компании се општсвено одговорни а ми се плаче од дволичност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom