Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Скопска пивара направи многу штети со пива последниве години ама не им простувам за Лашко... Го обожавав Лашко и обичното и црното пред да почне Пивара да го произведува. Такво упропастување е невидено.
Lasko Club :love: Prv pat koga go probav nekako mi se vrezi pa potoa posle podolgo vreme ko go probav pak me fati taga i si rekov, podobro da ne go piev pak ke mi ostanese vo dobar spomen. To e.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Многу добро, чешко. Питко, лизга и вкусот е ептен погоден.
Прегледај го приврзокот 295629
Odlicno pivo. Se sekavam nekade 2007 ili 2008 bev vo Plzen i vo Pilsner Urquell pivarata. Mislam deka i Gambrinus tuka go proizveduvaa. Mi ostavi pecatok posto vo site restorani/lokali go tocea Gambrinus kako standardno pivo. Mislam 0,5 togas bese skoro segde Evro ili nesto nad. I site tamosni go pieja. Urquell bese povekje za turistite.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Odlicno pivo. Se sekavam nekade 2007 ili 2008 bev vo Plzen i vo Pilsner Urquell pivarata. Mislam deka i Gambrinus tuka go proizveduvaa. Mi ostavi pecatok posto vo site restorani/lokali go tocea Gambrinus kako standardno pivo. Mislam 0,5 togas bese skoro segde Evro ili nesto nad. I site tamosni go pieja. Urquell bese povekje za turistite.
Право да ти кажам обожавател сум на гролш и пауланер, белгиски пива ми се премногу густи (барем од тоа што сум пробал), но ова пиво буквално ми се залепи за душа. Ми го донесе другар од Прага и едвај чекам да ми прати пак. Ако не, ќе го барам овде во случај да го има по маркети.


Да спомнам уште едно пиво што ми го донесоа од Низоземска а тоа е Хертог Јан, исто меко пивце ко за на фестивал дур пурњаш џокац на пример. Според мене е ок, само не знам овде дали се продава.

Hertog Jan Weizener white beer Order Online | Worldwide Delivery
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Скопска пивара направи многу штети со пива последниве години ама не им простувам за Лашко... Го обожавав Лашко и обичното и црното пред да почне Пивара да го произведува. Такво упропастување е невидено.
едноставно, не купувам некое пиво откога ќе видам дека почнало таму да се прави
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Многу добро, чешко. Питко, лизга и вкусот е ептен погоден.
Меѓу првите пива кои сум ги пробал (од тие што ги нема кај нас), на екскурзија во Прага. Го утепав од пиење тие 2-3 дена, си земав и за дома, па секоја наредна година матурантите ги терав да ми носат :pos:

Да не чекаш од Прага, го има во МЕТРО маркетите у Бугарија, па ако те носи патот, можеш гајба да си земеш. Не се секирај, оригинал чешко е, не го прават бугарите како по обичај хахаха

Имам неотворена лименка од 2013, ќе ја чувам за у музеј :toe:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.400


Има у Кит-Го разно разни пива и чат-пат кога и да влезам си одбирам по 1-2 врсти на пиво да ги пробам. Пред 2 години бев у Германија на тоа Вазен што е у Штутгарт и испив божја киша од пиво ама не знам какво беше, у огромна кригла само памтам. Вкусот курац што ќе го препознаам.

Вака некако ги рангирам овие што ги пиев последниве неколку денови.
Првиве 2 Пауланер дефинитивно треба да ги пробам по повеќе, пошто сум стрвен за алкохол на прво место го стаив Белиот пошто има повеќе алкохол од Жутиот.

Кромбахеров ми се свиѓа, купив и од белиот Пилс мислам дека се вика мада и покрај тоа што културно и фино им ЗАБРАНИВ на моите да ми ги чепкаат пивата пошто ги дегустирам, ене го татко ми го дере Кромбахерот на тераса иако претходно испи 2 ракии со шопска салата и се најаде грав како мечка.
Среќа Вајзенов имаше поише алкохол од Пилсот.
Добар е.

Црни пива обично не пијам и не ми се убави, ама Пауланерот е добар и ако би бирал црни пива дефинитивно би го пиел само тој. Боље е од црниот Кромбахер.

Холштенов не е лош ама што знам, некако тежок ми е, можеби затоа што е нефилтриран, не знам.

Будвајзерот е океј мада сосема поразличен вкус од германскиве во секој случај. Да бидам искрен пре би пиел Скопско и Хајнекен отколку Будвајзер.
Старопрамен иам пиено у Чешка и памтам дека ми остаи добар впечаток, ова гомно пунето у Бугарија нема врска.

Останаа уште 2-3 врсти што ќе ги пробам деновиве.

Првиве 3 пива се врв. Баш би сакал да се начукам од белиот Пауланер да видам што се дешава ама маме му ебам 130 денари, треба 10 да испијам.
Ќе прежалам некад 20 евра сигурно, стрвно копиле сум. Лаком.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205


Има у Кит-Го разно разни пива и чат-пат кога и да влезам си одбирам по 1-2 врсти на пиво да ги пробам. Пред 2 години бев у Германија на тоа Вазен што е у Штутгарт и испив божја киша од пиво ама не знам какво беше, у огромна кригла само памтам. Вкусот курац што ќе го препознаам.

Вака некако ги рангирам овие што ги пиев последниве неколку денови.
Првиве 2 Пауланер дефинитивно треба да ги пробам по повеќе, пошто сум стрвен за алкохол на прво место го стаив Белиот пошто има повеќе алкохол од Жутиот.

Кромбахеров ми се свиѓа, купив и од белиот Пилс мислам дека се вика мада и покрај тоа што културно и фино им ЗАБРАНИВ на моите да ми ги чепкаат пивата пошто ги дегустирам, ене го татко ми го дере Кромбахерот на тераса иако претходно испи 2 ракии со шопска салата и се најаде грав како мечка.
Среќа Вајзенов имаше поише алкохол од Пилсот.
Добар е.

Црни пива обично не пијам и не ми се убави, ама Пауланерот е добар и ако би бирал црни пива дефинитивно би го пиел само тој. Боље е од црниот Кромбахер.

Холштенов не е лош ама што знам, некако тежок ми е, можеби затоа што е нефилтриран, не знам.

Будвајзерот е океј мада сосема поразличен вкус од германскиве во секој случај. Да бидам искрен пре би пиел Скопско и Хајнекен отколку Будвајзер.
Старопрамен иам пиено у Чешка и памтам дека ми остаи добар впечаток, ова гомно пунето у Бугарија нема врска.

Останаа уште 2-3 врсти што ќе ги пробам деновиве.

Првиве 3 пива се врв. Баш би сакал да се начукам од белиот Пауланер да видам што се дешава ама маме му ебам 130 денари, треба 10 да испијам.
Ќе прежалам некад 20 евра сигурно, стрвно копиле сум. Лаком.
Друже чешки пива во Чешка и во Мк се разлика ко бог и шеширџија! Нема благе везе. Исто во Русија, скоро 80% од СИТЕ пива се полнат во Балтика, само етикетата е друга све остало исто :cautious: Ми требаше една екскурзија во Чешка-Словачка, да видам дека везе нема тоа што се продава под нивни бренд надвор!
Пауланерот и Кромбахерот се квалитет, ама претерано надувани цени. Јас како што дувам по 2-3 попладне, ќе банкротирам баго стопанкинаму:D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.400
Друже чешки пива во Чешка и во Мк се разлика ко бог и шеширџија! Нема благе везе. Исто во Русија, скоро 80% од СИТЕ пива се полнат во Балтика, само етикетата е друга све остало исто :cautious: Ми требаше една екскурзија во Чешка-Словачка, да видам дека везе нема тоа што се продава под нивни бренд надвор!
Пауланерот и Кромбахерот се квалитет, ама претерано надувани цени. Јас како што дувам по 2-3 попладне, ќе банкротирам баго стопанкинаму:D
Да да, тешка разлика. И она Астера ако не се лажам се викаше, имаше на акција нешто ко пакетче ама коа видов дека се произведува у Бугарија се предомислив.

Иначе за Пауланер и Кромбахер си у право, и јас ко што сум навикнат на седенка да испијам 7+ со овие има да се минусирам економски.
Ама не, еднаш мора да се начукам од високо квалитетно пиво. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Има у Кит-Го разно разни пива и чат-пат кога и да влезам си одбирам по 1-2 врсти на пиво да ги пробам. Пред 2 години бев у Германија на тоа Вазен што е у Штутгарт и испив божја киша од пиво ама не знам какво беше, у огромна кригла само памтам. Вкусот курац што ќе го препознаам.
Баш скоро во Кид-Го (кои за жал немаат избор на вина баш) купив огромна кригла (1l) заедно со исто толкава лименка внатре, некое германско пиво, за мене и за пријател и океј беше.
Пошто не пијам пиво толку, јас си ја купив криглава за боза да пијам од неа. Светогрдие за некого можда, што знам. Пријателов барем ме искара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom