Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
...................Skopska pivara ja osnovale dvajca inzineri Cesi vo 1922 godina.
Viktor Cajs i bankarot Karel Hustik.Do 1941 rabotel i eden pomal pogon vo Nis,a toplata Makedonska klima doprinela za brz ekonomski profit na pivarata.Taa e izgradena na samata prugata Skopje-Nis-Beograd 2 kilometri od centarot na gradot,a u toa vreme do vtorata svetska vojna godishno proizveduvala 35 000 hektolitri pivo,720 toni slad i 1500 toni led.Vremeto na okupacijata i prvite povoeni godini ne ja namaluvat proizvodnjata na pivoto,naprotiv taa kontinuirano raste,a so toa se zgolemuva i pivarata Zborot mi e deka deneshniov uspeh na Skopska pivara ne e slucaen,tuku si vlece koren od samiot nejzin start od pred 100 godini.
--------------
ima edmo mesto vo Skopje se vika Birarija, tamu bila prvata pivara taka li e?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Во Тинекс има промоција на пивово со оваа литарска кригла. Знае ли некој истава кригла пола литарска дали ја има негде во мкд?

0_1_orig.jpg
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Има разлика од тоа што се продава во Чешка, Словачка, Полска во однос на истото што се продава во Бугарија и кај нас бидејки имав прилика во Словачка да купам.Инаку во квалитет е во топ 5 на светско ниво.Се сомневам дека скопското е копија на ова или на некое друго чешко пиво од пиварата во Плзењ бидејки лиценцата донесена од истата пивара каде што се произведува ова пиво.
...................Skopska pivara ja osnovale dvajca inzineri Cesi vo 1922 godina.
Viktor Cajs i bankarot Karel Hustik.Do 1941 rabotel i eden pomal pogon vo Nis,a toplata Makedonska klima doprinela za brz ekonomski profit na pivarata.Taa e izgradena na samata prugata Skopje-Nis-Beograd 2 kilometri od centarot na gradot,a u toa vreme do vtorata svetska vojna godishno proizveduvala 35 000 hektolitri pivo,720 toni slad i 1500 toni led.Vremeto na okupacijata i prvite povoeni godini ne ja namaluvat proizvodnjata na pivoto,naprotiv taa kontinuirano raste,a so toa se zgolemuva i pivarata Zborot mi e deka deneshniov uspeh na Skopska pivara ne e slucaen,tuku si vlece koren od samiot nejzin start od pred 100 godini.
--------------
ima edmo mesto vo Skopje se vika Birarija, tamu bila prvata pivara taka li e?
Скопското пиво е по лиценца т.е. формулата на Чешко Крушовице!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Што пари друже? Имам мерак на кригли, ако не е скапо и најдам, да си земам. :pijani: :ајнапиво:
300 денари. Лименката е 950ml а криглата 1 литар. Многу добра кригла е, али сакам помала од 500ml. На нет ко што гледав по 10 евра се овие кригли така да, не е лоша ценава.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
300 денари. Лименката е 950ml а криглата 1 литар. Многу добра кригла е, али сакам помала од 500ml. На нет ко што гледав по 10 евра се овие кригли така да, не е лоша ценава.
Лошо те прочитав. Топ ќе беше да е пола литарска, 1 литар и мене ми е многу.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.476
Поени од реакции
16.088
Тешко е кога имаш јак тренинг, уште потешкоће кога мора да гледаш два натпревара, ама со пивово некако е послесно се.
 

Attachments

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.193
Поени од реакции
35.745
Duvel во Рептил маркети го имаше за 95 денари. Ова беше пред некој ден, не знам дали уште трае промоцијата.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Тешко е кога имаш јак тренинг, уште потешкоће кога мора да гледаш два натпревара, ама со пивово некако е послесно се.
Ако за Куманово не се сложуваме друже, за Дабов и тоа како се сложуваме. :pijani:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom