Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во Кам имаат донесено пива од Steam Brew, вчера го пробав темното (7.5% алкохол) и не е лошо за промена :)

Се работи за ова пиво (лименка).
Го пробав, мене ми беше троа тешко! Инаку на вкус и текстура добро! Дури се срамам вака кога некој ќе постира пиво а јас стрвен газ, веќе сум го пробал :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.833
Имаа пред месец дена донесено, демек ограничени количини.
4 врсти беа, Imperial Stout, Session IPA, German Red и Imperial IPA. Најдобро ми легна Session IPA, али генерално океј беа сите.

И да, добар дизајн имаат лименкиве :D
Имав бааги работи за носење и зедов само од темното, додуша на црвените воопшто не сум љубител, али ќе гледам да ги пробам :)

Немав инаку видено, со коронава пазарам еднаш неделно и ваљда било продадено претходните влегувања :)

Го пробав, мене ми беше троа тешко! Инаку на вкус и текстура добро! Дури се срамам вака кога некој ќе постира пиво а јас стрвен газ, веќе сум го пробал :D
За таа цена арно е за промена :) досадни се само македонскиве пива, а од странски пивари па во Веро забегуваат со цените, небаре во меана го пиеш :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Имав бааги работи за носење и зедов само од темното, додуша на црвените воопшто не сум љубител, али ќе гледам да ги пробам :)

Немав инаку видено, со коронава пазарам еднаш неделно и ваљда било продадено претходните влегувања :)


За таа цена арно е за промена :) досадни се само македонскиве пива, а од странски пивари па во Веро забегуваат со цените, небаре во меана го пиеш :D
Па ако ја земеш цената која е во КАМ( додај едно 20% до нормалната цена), пивово е во ранг на Урквел па и повеќе! Значи уопште не се работи за ефтино пиво!
Генерално во Мк е тешко за љубители на пиво, слаб избор, мафијашка контрола на пазар и додади тенка култура за крафт пива!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.833
Па ако ја земеш цената која е во КАМ( додај едно 20% до нормалната цена), пивово е во ранг на Урквел па и повеќе! Значи уопште не се работи за ефтино пиво!
Генерално во Мк е тешко за љубители на пиво, слаб избор, мафијашка контрола на пазар и додади тенка култура за крафт пива!
Се согласувам, ама изборот е тој.

Ако гледаш дури и во кафеана кај нас е превисока цената на пивото, разбирам да е 30-50% поскапо од продавница, ама да е 200% поскапо е пљачка.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.287
@Igorcemk си пробал нешто од овие?
Во комшии се на едни деловни партнери, па ако некогаш заврши ова глупост со короната би им идел на гости ;)
За жал не е знам ама пошто е слободна пивара и не концерн сигурно има добро пиво. Кажи како помина.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.287
За носталгичарите во Германија: На https://www.vino-meze.de/getraenke/ се продава Скопско ем во лименка ем во 1,5л пакет. Праќаат преку пошта. По Балкански продавници су го видел 1,5л и за Евроипол што е ок цена. Ама вкусот некако чуден или дека одамна не су пробал.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.230
Поени од реакции
29.698
Ај пивото што е добро... Ама и телефонот си е олд скул. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom