Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Личи на хмељ, humulus lupus барај го на гугл обичниот хмељ и споредувај по сликите :)




Инаку на муабетот за опремата во Србија имаат интересна продавница, ѕирнете на нивната страна за: опрема и состојки, пишете му може и праќаат до Скопје.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Дали некој го има пиено ова пиво? Вкусно ли е не е вкусно? Toa e во селото Дихово во Битола.

dihovo.jpg
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Дали некој го има пиено ова пиво? Вкусно ли е не е вкусно? Toa e во селото Дихово во Битола.

Прегледај го приврзокот 268954
Не знам за пивово какво е, ама овој што го точел поима си нема или пак жирафите им се толку прљави што повеќе пена искача него ли пиво.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Kozel dark

Прв пат го пробувам. Kozel како бренд го има подолго време овде, меѓутоа лименките не ги ценам како амбалажа пред се' затоа што е повеќе газирано пивото што за мои сфаќања го разретчува вкусот некако. За пакување пиво во пластика би вовел кривична одговорност.
Енивеј, тоа што е импорт е клучно. Не балканска варијација на истото, како што е случајот со неколку брендови кои си го расипаа реномето на тој начин (Tuborg, Carlsberg, Staropramen).
Немам некоја особена љубов кон темните пива за да праам којзнае какви споредби, па ќе кажам дека е вкусно, балансирано и не содржи премногу алкохол, 3,8% што е ок. Не ми праи кеиф цената, 80 денари за 0,5l неповратно стакло. Мислам дека импортерот може да поработи на тоа за да постигне попривлечна цена. Го препорачувам да си го пробате, кој не го напраил тоа.
Следи период во кој темните пива се интересни. Ми падна во очи во неколку маркети деновиве дека Скопско веќе го извади темното на рафтови, а Златен даб абер нема.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Полска колекција :D 20201025_181938.jpg
Автоматски споено мислење:

Kozel dark

Прв пат го пробувам. Kozel како бренд го има подолго време овде, меѓутоа лименките не ги ценам како амбалажа пред се' затоа што е повеќе газирано пивото што за мои сфаќања го разретчува вкусот некако. За пакување пиво во пластика би вовел кривична одговорност.
Енивеј, тоа што е импорт е клучно. Не балканска варијација на истото, како што е случајот со неколку брендови кои си го расипаа реномето на тој начин (Tuborg, Carlsberg, Staropramen).
Немам некоја особена љубов кон темните пива за да праам којзнае какви споредби, па ќе кажам дека е вкусно, балансирано и не содржи премногу алкохол, 3,8% што е ок. Не ми праи кеиф цената, 80 денари за 0,5l неповратно стакло. Мислам дека импортерот може да поработи на тоа за да постигне попривлечна цена. Го препорачувам да си го пробате, кој не го напраил тоа.
Следи период во кој темните пива се интересни. Ми падна во очи во неколку маркети деновиве дека Скопско веќе го извади темното на рафтови, а Златен даб абер нема.
Козел има супер пиво, мене ми го расипа филмот во Русија, каде изгледа го полнеа во Пиварата на Балтика! Во Чешка веќе беше друг филм, сосема друг квалитет. Црното им е Ок, едно од подобрите! Овде изгледа директ од Чешка иде и нема промашување!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.189
Поени од реакции
21.330
Полска колекција :D Прегледај го приврзокот 271754
Автоматски споено мислење:


Козел има супер пиво, мене ми го расипа филмот во Русија, каде изгледа го полнеа во Пиварата на Балтика! Во Чешка веќе беше друг филм, сосема друг квалитет. Црното им е Ок, едно од подобрите! Овде изгледа директ од Чешка иде и нема промашување!
Zywiec имам пиено ми оставо подобар початок него Tyskie и Lech.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Полска колекција :D Прегледај го приврзокот 271754
Автоматски споено мислење:


Козел има супер пиво, мене ми го расипа филмот во Русија, каде изгледа го полнеа во Пиварата на Балтика! Во Чешка веќе беше друг филм, сосема друг квалитет. Црното им е Ок, едно од подобрите! Овде изгледа директ од Чешка иде и нема промашување!

Е кога си во Русија пиј жигулёвское пиво жигулёвское пиво.png
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
За поети,патници и останато ...одлично пиво е Козел секако.

За вистински љубители на пиво
пред се го препорачувам Скопско.
Она старото,наше.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Во Кам имаат донесено пива од Steam Brew, вчера го пробав темното (7.5% алкохол) и не е лошо за промена :)

Се работи за ова пиво (лименка).
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.309
Во Кам имаат донесено пива од Steam Brew, вчера го пробав темното (7.5% алкохол) и не е лошо за промена :)

Се работи за ова пиво (лименка).
Имаа пред месец дена донесено, демек ограничени количини.
4 врсти беа, Imperial Stout, Session IPA, German Red и Imperial IPA. Најдобро ми легна Session IPA, али генерално океј беа сите.

И да, добар дизајн имаат лименкиве :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom