Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
науката не се согласува
Го знаеш штосот за дедото и апчињата?
Ај за тие што не го знаат!
Го прашуваат дедото, како дедо се грижиш за здравјето? Да бе дете! Секој месец идам на доктор и он треба да живее, он ми препишува лекови и идам кај аптекарот си ги купувам, и он треба да живее! После ги фрлам лековите во контејнер, па и јас треба да живеам :)
Не сум претерано стар, ама сум меѓу најстарите на форумов! Од мене еден совет: Умереноста е најдобар лек!
Од тука натаму е ваше како ќе го протолкувате. Топ здравје не е еквивалент на квалитетен живот.
Автоматски споено мислење:

Епа комшии треба да повикате на средба(по форумска линија), бајдвеј супер средено! Асортиментот каков е? Јас бев во Норвешка во една пивара 10-12 видови пиво имаше! Стрвен газ, а тоа скапо 100 евриќи ме фати задоволството да пробам од сите ;)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.765
Не си пробал затоа што добар вејзен не постои. Не знам како ви се сладат пивата со пченица, мене ич не ми убави. Го поштувам германскиот Purity Law.
Ако идеме така тeхнички, тогаш најголемиот дел од житарките (сладот) секогаш е јачмен пошто пченица, пченка и другите, немаат доволно ензими за конверзија на скробот во составните шеќери (при „варењето“).

Но искрено ни јас не ги љубам многу вејзените, ок освен можеби тие на Eрдингер и Пауланер (на пример Hefe-Weissbier). Иако како што рекоа и други - онака за промена некогаш ми се ОК.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
Ти го памтам истиов муабет и прошлото лето, овој период :) Зошто побогу би оставал пиво, истото и тогаш те прашував?

Туку, имам проблем. Пијам 2 3 пива, прекинувам, после саат време глава почнува да ме боли, без разлика на пивото. Пијам многу пива, 10, заспивам ко труп и се будам сред ноќ со главоболка. Што би можело да биде проблемот?
Ја пијам. Некој би рекол многу.
Ама жестоко и вино.
Од една флаша пиво глава ме боли.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Имам чуство дека македонските пива се катастрофа во глобала. Ептен растворени, скоро како вода. Убедливо најдобро македонско пиво што го имам пробано е Златен Даб темно, и не е македонско туку само се полни во Прилеп.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Вишок течности и може на таа база ти се крева притисокот, контролирај си го притисокот повремено, особено кога те боли главата!
Не би требало од литро течност да имам проблем со кревање на притисок, и така одма се исфрла тоа. Мое мислење е дека пивото тука е срање, и искрено пијам само од "комерцијалниве" пива, шо ги имаш секаде достапни и повеќето од луѓето ги пијат. Евентуално можам да кажам дека единствено Хајнекен не ми праи фрки нареден ден со желудникот и цревата, зборувам за поголема испиена количина, од другиве како лаксативи да сум пиел.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Не би требало од литро течност да имам проблем со кревање на притисок, и така одма се исфрла тоа. Мое мислење е дека пивото тука е срање, и искрено пијам само од "комерцијалниве" пива, шо ги имаш секаде достапни и повеќето од луѓето ги пијат.
Кај мене пак пивото како иљач делува особено кога имам главоболка или мака со спиење, 2-3 комада и сум бајче :D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Од едно пиво и мене ме боли глава зашто го пиеме грч ладно и прави спазам на крвните садови.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Досега од тоа што сум пробал најдобро пиво ми било Никшичко, најдобро домашно Златен даб.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Никшичко беше никшичко некогаш, сега мислам дека само називот му остана! Да, беше убаво пиво 80 и некоја, па и девеесетите, после се деси нешто со сопственоста на пиварата и мислам како и дел од прилепското го носат од некаде и во Никшич само го пакуваат, аможе и сосе етикети им стигнува ;)
Златен даб не е лошо, само толку. Додуша кој му е конкуренција? Скопско, Староградско и Македонско? Последново не го препорачувам ни во Сахара:(
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.309
 

Kajgana Shop

На врв Bottom