Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Пивото не се смета за алкохол. Така да терај и уживај во жештиниве со ладно пиво :icon_mrgr:
Пред неколку год. појдов со намера да елиминирам пороци...месо, цигари, џанк фуд и алкохол. Ми остана парцијално џанк фуд и алкохолот....Вака како сега е ок, по неколку мали пива....проблем ми е ако седнам да пијам со некој што е како мене нема крај. Ова лето не сум се ѓубросал ни еднаш...до кај 6 големи стигав максимум.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Пред неколку год. појдов со намера да елиминирам пороци...месо, цигари, џанк фуд и алкохол. Ми остана парцијално џанк фуд и алкохолот....Вака како сега е ок, по неколку мали пива....проблем ми е ако седнам да пијам со некој што е како мене нема крај. Ова лето не сум се ѓубросал ни еднаш...до кај 6 големи стигав максимум.
Бегај таму, не се глупирај. Какво оставање пиво...
Едно у денот ми врши многу, многу работа, две ми се тамам, три ми се прифатливи, а нагоре у ретки ситуации...се контролирам некако, чудна работа. Е тоа, седнување со луѓе е заебана работа, ама па у срањава финансиски, епидемиски и секакви други се' поретко се случува.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Бегај таму, не се глупирај. Какво оставање пиво...
Едно у денот ми врши многу, многу работа, две ми се тамам, три ми се прифатливи, а нагоре у ретки ситуации...се контролирам некако, чудна работа. Е тоа, седнување со луѓе е заебана работа, ама па у срањава финансиски, епидемиски и секакви други се' поретко се случува.
Јас 20+ години имам иста доза 1-2 пива после ручек, не е чудно и не се контролираш ти, него просто таков ти е организмот, знае колку му треба и тоа си е Ок. Е сега да не изигрувам светец, имам терано до пола гајба, ама во ретко релаксирана атмосфера и со компанија по ќејф!
Автоматски споено мислење:

Пред неколку год. појдов со намера да елиминирам пороци...месо, цигари, џанк фуд и алкохол.
Месо и алкохол не се пороци! Веќе имаш генетска цртичка со нив и не треба да ги игнорираш! За алкохол ако си од север некаде разбирам штетен е, ама за месо прв пат слушам дека е порок! Пивото пак скоро да е врсник со хомосапиенсот, богохулие е да се откажеш од него :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Бегај таму, не се глупирај. Какво оставање пиво...
Едно у денот ми врши многу, многу работа, две ми се тамам, три ми се прифатливи, а нагоре у ретки ситуации...се контролирам некако, чудна работа. Е тоа, седнување со луѓе е заебана работа, ама па у срањава финансиски, епидемиски и секакви други се' поретко се случува.
Богами ептен ретко, сега секоја вечер сам одам, ако налета некој ок ако не си терам така. Ми се акумулира некоја желба, ќе мора да се собереме, ќе дадам две гајби и така роденден ми оди....
Не сум седнал со друштво како што треба едно 6 месеци :facepalm:
Не е чудо што сум станал ваков.
Автоматски споено мислење:

Месо и алкохол не се пороци! Веќе имаш генетска цртичка со нив и не треба да ги игнорираш! За алкохол ако си од север некаде разбирам штетен е, ама за месо прв пат слушам дека е порок! Пивото пак скоро да е врсник со хомосапиенсот, богохулие е да се откажеш од него :D
Медовина...наместо хмељ мед ставале изгледа на почеток. Јас си го викам медовина....у право сте, не го откажувам. Со глава во ѕид не се оди :D
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Медовина...наместо хмељ мед ставале изгледа на почеток. Јас си го викам медовина....у право сте, не го откажувам. Со глава во ѕид не се оди :D
Немој вака :) Медовина е скроз друг напиток, викиншки (mead го викаат). Со пивото заедничко им е само тоа што ферментираат и двете. Во медовината нема јачмен, туку само мед вода и квасец.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Немој вака :) Медовина е скроз друг напиток, викиншки (mead го викаат). Со пивото заедничко им е само тоа што ферментираат и двете. Во медовината нема јачмен, туку само мед вода и квасец.
Јас знам за друга приказна...поврзана со Вавилон, меден месец, пиво и деца правење :)
А мислам дека дојдоа скоро до египетски рецепт за пиво кој вклучува мед....не сум 100% сигурен сепак.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.423
Поени од реакции
19.541
Јас знам за друга приказна...поврзана со Вавилон, меден месец, пиво и деца правење :)
А мислам дека дојдоа скоро до египетски рецепт за пиво кој вклучува мед....не сум 100% сигурен сепак.
Египетско пиво што се давало на радници по градбе,пирамиде и сфетилишта се правило од стар леб.
Ке се стаи леб на слнце да ферментира и да пушти алкохол.Гледа емисију сс Бетани Хјуз, една од најјаки историчарке у сфет.
Сфак радник имаја по 2 литра пиво дневно.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.414
Египетско пиво што се давало на радници по градбе,пирамиде и сфетилишта се правило од стар леб.
Ке се стаи леб на слнце да ферментира и да пушти алкохол.Гледа емисију сс Бетани Хјуз, една од најјаки историчарке у сфет.
Сфак радник имаја по 2 литра пиво дневно.
Со нашиве дневници и ние имаме исто по 2 литра.
Ќе идам да земам некое странско квалитетно пиво 4 х 0.5 од 200 ден отиде дневницата :pivo2:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
На фејсбук ги следам “Bottega del vino - Боттега дел вино “ ама немаат цени а немаат ни онлине продавница, а имаат интересни пива што не се наоѓаат на други места. Да не бил некоја па да сподели во кој ранг им се цените на пивата?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Иста е приказната. Од таму е и името меден месец, ама се прави различно и вкусот е сосема различен, ништо заедничко нема со пиво. Медовината е вино.

Ево, домашно производство.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Египетско пиво што се давало на радници по градбе,пирамиде и сфетилишта се правило од стар леб.
Ке се стаи леб на слнце да ферментира и да пушти алкохол.Гледа емисију сс Бетани Хјуз, една од најјаки историчарке у сфет.
Сфак радник имаја по 2 литра пиво дневно.
Нели во источен блок прават уште ваков пијалок од стар леб?
Квас го викаат ако не се лажам.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Последниве две-три години целосно отфрлив пиење на жестоки пијалаци што сум ги локал како помлад- коњаци, штокови, џин, па и вино скоро ич не пијам веќе. Само ракија и пиво, почнав доста пиво да си пивнувам рекреативно, не повеќе од три до пет неделно, најчесто за викенд.

Нема кај нас некој избор, у последно време има едно ценовно достапно пченично во тинекс-Отингер, благуњаво и слатко, ептен ми е погодено.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
...ценовно достапно пченично во тинекс- Отингер, благуњаво и слатко, ептен ми е погодено.
За жал пролазно добрите weizen пива почињаат од 70+ ден. па нагоре (Holsten).



Дигресија: Да не има некои нови дешавања или информации за продавници/намирници за правење пиво, слад првенствено? Аман, како до сега не се најде некој да отвори таков бизнис - се обложувам дека ќе има промет, сигурно има доволно ентузијасти овде.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
За жал пролазно добрите weizen пива почињаат од 70+ ден. па нагоре (Holsten).
Izvini ama voopsto ne se slozuvam so ova, od prosta pricina sto pivoto kako i sekoj drug pijalok e stvar na vkus, a za vkusovi ne se diskutira
Clenot spodeli deka za negov vkus pivoto koe go napisal e pristojno (toa sto e cenovno po dostapno mozebi vlijaelo na nego da go kupi ama ne vervam deka vlijaelo i na toa da go pie pocesto). Disclaimer: Nikogas ne sum go probal istoto mozebi e dobro mozebi ne

Imam probano i nekoi piva koi bile strasno skapi a mizerni na vkus (spored mene) zatoa nesto sto najmalku gledam pri izborot na pivo e negovata cena
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Се разбира дека ги гледаме парите (барем јас ги гледам), и јас дефинитивно би сакал поевтино а подобро пиво. И се разбира, јас за мојот вкус зборував (исто како тој за неговиот)... А во однос на она за парите, не велам дека само скапото е добро туку дека јас лично (овде) не сум пробал добар вејзен под таа сума пари.

Од Отингер, пилснерот ми е онака пролазно ОК ама не толку за да го купувам кога не е на акциска цена а мене ми доаѓаат на гости жедни пријатели. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom