Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Што мислите за пивата Скопско Dark и Скопско Smooth, мене овие два типа на пива ми се далеку повкусни од она класичното Скопско лагер пиво !
Кога пијам класично Скопско лагер пиво исто како да пијам вода, некако ми е слабо, а овие Smooth и Dark ми се некако појаки и затоа нив претежно ги конзумирам, а доста поретко Скопското лагер пиво !
Чудно што викаш за Smooth дека ти делува појако, оти нема поводенасто пиво од него. Стандардното скопско е едно од најгазираните пива што досега ги имам пробано. Кога би бирал за темно а наше, секако би одел за дабот. Скопското е... meh.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Што мислите за пивата Скопско Dark и Скопско Smooth, мене овие два типа на пива ми се далеку повкусни од она класичното Скопско лагер пиво !
Кога пијам класично Скопско лагер пиво исто како да пијам вода, некако ми е слабо, а овие Smooth и Dark ми се некако појаки и затоа нив претежно ги конзумирам, а доста поретко Скопското лагер пиво !
Скопското Dark ми е како карамелизирана, малку појака варијанта од лагерот и многу ми има легнато на „непце“. Баш сега го пробувам IPL-от и ми делува к'о во него да има некоја интересна зачинска билка (ваљда е до хмељот?)
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Што мислите за пивата Скопско Dark и Скопско Smooth, мене овие два типа на пива ми се далеку повкусни од она класичното Скопско лагер пиво !
Кога пијам класично Скопско лагер пиво исто како да пијам вода, некако ми е слабо, а овие Smooth и Dark ми се некако појаки и затоа нив претежно ги конзумирам, а доста поретко Скопското лагер пиво !
Problemot e vo toa sto klasicnoto Skopsko ne e Lager odnosno ne mi vkusuva kako takvo tuku kako Pils. Ili mislis na nekoe drugo Lager od Skopsko?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Убаво е IPL ама мене не ми е такво пиво да земете да гледате фудбал и да пиете. Една флаша е доста :) Од обичното Скопско имам забележано многу се дујам, кога сум во можност само Смут пијам.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Problemot e vo toa sto klasicnoto Skopsko ne e Lager odnosno ne mi vkusuva kako takvo tuku kako Pils. Ili mislis na nekoe drugo Lager od Skopsko?
На ова Скопско мислев 014440_01.jpg
пишува лагер пиво ... а тоа темното е во црвена лименка
85689L.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Поред мене не е лагер ама по ин е од класичен пилс. На шишињата пишува пилс или светло пиво мислам.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Пошто бев гласен против Бекс ете делумно да го корегирам мислењето.

Го кудев Бексот дури дека е на праг да не е право пиво. После долго време му дадов нова шанса ете акција 10 Евра гости ова она, ок реков ај оти да не. Нема да ти замерат Бекс да им понудиш. Гледам состојките извадиле екстрактот од хмељ и само прав хмељ користат. Еден голем плус. Пробувам и како да има сменето нешто од рецептот доби мала горчливост која навистина му дава некој шмек на пивото. Водата како и до сега мека и добро поднеслива. Киселината тамам, бојата и шапките како и досега без промашај. Ете изгледа ако треба некој allrounder пиво Бексот пак влага во игра посебно ако е на акција. Иако е поим за индустриско пиво.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Vo princip pijam sekakvi vidovi na piva, se sto ima po nasive marketi i gore-dole sto da kazam pivo si e pivo, bez razlika kakvo i da pijam pivo do kaj litro, litro i pol isto kako da sum se napil vodicka od cesma ili sokce, ne osekam nisto, ni pijanstvo nisto, e sega ako fatam da prodolzam da pijam uste nagore dva litra, tri litra i.t.n. veke boli glava i pravec krevet ! Kolku pivo e normalno da se pie na den, nedela, mesec... a pritoa da nema seriozno zagrozuvanje na zdravjeto kaj konzumentot !
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Најлоша цироза на црн дроб од пиво се закачуе.
Смрт долга и тешка.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ama pivoto ima najmala kolicina na alkohol od site alkoholni pijaloci... Poveketo piva se pomegju 4 i 5 % alkohol, barem taka pisuva na ambalazata od limenkite i sisinjata.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Концентрацијата на алкохол кажува едно, медицинската наука и статистика друго.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797


Одлично пиво! Топло го препорачувам. Не знам дали го има во МК, но во Kaufland е по одлична цена од 0.54 EUR а често е и на акција, тогаш е 0.28 EUR
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене лименка многу ми го менува вкусот на пивото...може е до мене...
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
"Научно" e докажано дека пивото од лименка има најдобар вкус и е најквалитетно. Најверојатно бидејќи е најзаштитено од светлина и топлина или нешто слично, од пластика не го ни рачунам за пиво.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
"Научно" e докажано дека пивото од лименка има најдобар вкус и е најквалитетно. Најверојатно бидејќи е најзаштитено од светлина и топлина или нешто слично, од пластика не го ни рачунам за пиво.
Можеби, немам доволно информации на оваа тема, ова зборам за практично искуство :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom