Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 197 38,8%
 • Златен даб

  Гласови: 154 30,3%
 • Amstel

  Гласови: 47 9,3%
 • Heineken

  Гласови: 49 9,6%
 • Tuborg

  Гласови: 41 8,1%
 • Beck's

  Гласови: 12 2,4%
 • Други

  Гласови: 86 16,9%

 • Вкупно гласачи
  508

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Последнава година немам најдено некој пилс што ми прави мерак, така да најчесто Weizen пијам. Локалново Sanwald не е лошо, ама баварско си е баварско (y)
Прегледај го приврзокот 224718
Sanwald znaci si negde vo regionot Stuttgart ili vo krugot. Ako imas prilika da pojs pravec Nirnberg ili vo Stuttgart isto ima vo nekoi dobro sortirani prodavnici, zemi go Gutmann Hefeweizen. Slicno ko Sanwaldot ima vkusovi na banana ama tolku e dobro, pored mene megju najdobrite Weizeni. A i Sanwald ne e za frlanje.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
1584740659902.png

Моментално мое омилено. Со повеќе луѓе и без етикета пробувано со други пива и секојпат најдобро оценет.

Се наоѓа во источен Виртемберг од регионална пивара.

Нетипичен Пилс, само малце горчливост. Свежо и солидно газирано, ладно милина за пиење. Доста освежува и тера на повеќе. Мека вода и вкусот малце врти накај жито/леб ама не пенетранто напротив. Во никој момент немаж чувство дека мора да го протуркаш или едвај да го допиеш. Една мана има: го има само во 0,33 флаша. Ако имате можност обавезно пробајте. И втора мана која сепак не би ја ставал високо: има екстракт на хмељ покрај вистински хмељ. Ваљда го користат за избалансирање на вкусот.
 

LP1519

Blut und Ehre
Член од
2 февруари 2012
Мислења
347
Поени од реакции
249
Куде нас Weizen пиво (сем Пауланер и Холштен) има ли на понуду?
 
Последно уредено:

LP1519

Blut und Ehre
Член од
2 февруари 2012
Мислења
347
Поени од реакции
249
@fennel Пауланер и Холштен су :cuc: има уТинекс и Туш, мислеше да не има још некое швабско или белгиско у некој маркет јер не сам потражија. Фала ти у свак случај
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.700
vsushnos toj e nekogashniot STAR LISEC ,sepak dobara zamena
002586_1280x1280@2x.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.456
Поени од реакции
8.777
Без глупости молам. Стар лисец беше пиво... Пивиште.
Ова Горското е мочка.

Веројатно никогаш не си пиел Лисец, или нешто е чудно со твојот осет за вкус. :)
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Су прашал и пак ќе прашам: што се деси со Кенбах? Одличен ми беше после ребрендот.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
75
Поени од реакции
56
Су прашал и пак ќе прашам: што се деси со Кенбах? Одличен ми беше после ребрендот.
Замина во историја заедно со се битолска пивара.....Ќе чекаме некој друг турчин да ја отвори БТ пивара пак.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.666
Поени од реакции
2.528
Замина во историја заедно со се битолска пивара.....Ќе чекаме некој друг турчин да ја отвори БТ пивара пак.
Мора да имало некоја игра на интереси позади, пивара е скоро невозможно да пропадне! Вода продаваат бамуја!
Автоматски споено мислење:

Без глупости молам. Стар лисец беше пиво... Пивиште.
Ова Горското е мочка.

Веројатно никогаш не си пиел Лисец, или нешто е чудно со твојот осет за вкус. :)
Стар лисец требаше да биде нешто како премиум Скопско! Ама и времето не му се погоди, а изгледа и пивара после тргна на друга страна!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.456
Поени од реакции
8.777
Лисец не успеа пошто луѓето не го прифатија, на тоа ниво беше (е) пивската култура. Инаку да, Пивара отприлка тогаш тргна со друга бизнис политика - зголемија производство, намалија квалитет.
 
На врв Bottom