Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 197 38,8%
 • Златен даб

  Гласови: 154 30,3%
 • Amstel

  Гласови: 47 9,3%
 • Heineken

  Гласови: 49 9,6%
 • Tuborg

  Гласови: 41 8,1%
 • Beck's

  Гласови: 12 2,4%
 • Други

  Гласови: 86 16,9%

 • Вкупно гласачи
  508

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038


Пиварата се наоѓа 100км јужно од Минхен. Врв е и важи за едно од најдобрите Германски пива. Тешко да се најде надвор од Баварија и само во добро сортирани продавници за пијалоци. Ако имате прилика обавезно да пробате.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
1.101
Пиварата се наоѓа 100км јужно од Минхен. Врв е и важи за едно од најдобрите Германски пива. Тешко да се најде надвор од Баварија и само во добро сортирани продавници за пијалоци. Ако имате прилика обавезно да пробате.
Пробано, штета што не земав за Скопјe :( Јас лименки собирам па затоа хаха. Инаку препорачано од пријател што живее во Баварија (германец). Едно од подобрите што ги имам пробано !
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Пробано, штета што не земав за Скопјe :( Јас лименки собирам па затоа хаха. Инаку препорачано од пријател што живее во Баварија (германец). Едно од подобрите што ги имам пробано !
Ова шти го постирав е Spezial односно Експорт врста а има и светло од пиварата кое исто така е многу добро.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
1.101
Ова шти го постирав е Spezial односно Експорт врста а има и светло од пиварата кое исто така е многу добро.
Истово го пиев, многу ми се свиѓаше :D Исто добри ми се DAB, Henninger Pils i Radeberger :)

Да не ти пишувам во порака, можеш ли да ми препорачаш други добри пива (од регионалните) за пробување, бидејќи си подолго време таму па сигурно имаш пробано повеќе, па и другите членови да прочитаат.

@Ilumious мислам ти имаше пишано пред некоја страна, Paulaner Salvator дека ти се допаднало. Каде го има во Германија, ти текнува/знаеш?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
570
Поени од реакции
857
Крали Марко(пластика) го преферирам кога пиеме маалски,пред зграда,а стакло прв избор ми е Скопско.
Летово работев во една пивница во Rostock и Lubzer беше далеку пред сите најточено пиво,по питко пиво немам пробано,ама и доста солено беше 7е кригла 0.4..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
Истово го пиев, многу ми се свиѓаше :D Исто добри ми се DAB, Henninger Pils i Radeberger :)

Да не ти пишувам во порака, можеш ли да ми препорачаш други добри пива (од регионалните) за пробување, бидејќи си подолго време таму па сигурно имаш пробано повеќе, па и другите членови да прочитаат.

@Ilumious мислам ти имаше пишано пред некоја страна, Paulaner Salvator дека ти се допаднало. Каде го има во Германија, ти текнува/знаеш?
Па би требало во секој маркет да го има, немам баш скитано по пиво низ Германија, јас во Веро го начекувам во Скопје и во Словенија во Меркатор го наоѓам :D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
1.101
Го немав сретнато во многу маркети, ама чим го има во Скопје супер. Во Тафталиџе така? Пошо у овој во Аеродром јок :D

Ауу абе темно пиво било, пиши пропало :D
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Истово го пиев, многу ми се свиѓаше :D Исто добри ми се DAB, Henninger Pils i Radeberger :)

Да не ти пишувам во порака, можеш ли да ми препорачаш други добри пива (од регионалните) за пробување, бидејќи си подолго време таму па сигурно имаш пробано повеќе, па и другите членови да прочитаат.

@Ilumious мислам ти имаше пишано пред некоја страна, Paulaner Salvator дека ти се допаднало. Каде го има во Германија, ти текнува/знаеш?
ДАБ по дифолт е супер пошто е од Дортмунд, град со пиварско минато каде Пилсот многу се поштуваше. Радебергер е добро пиво од град близу Дрезден. Во времето на ДДР беше број еден и скоро цело произвеодство одеше за експорт дури до Њу Јорк. Денес исто е добро ама масовно производство имаат. Хенингер не го познавам. Од надрегионалните можам и Јевер да препорачам иначе мој совет е ако сте некаде да ги пробате регионалните пива. Нормално дека во јужна Германија ги има повеќе но може секаде да се најдат. Од мое искуство можам да препорачам


Ако сте во Франконија регионот околу Нирнберг, Северна Баварија. И онака Франкониа е пивското срце на Германија со најмногу пивари во светот. Тука уште го имаш тоа секое село своје меана со своје пиво и за прифатливи цени.

Ако сме веќе Франкониа и Бамберг е пиварски град со специјалитет Rauchbier пиво со вкус на чад. Schlenkerla Rauchbier мора да се проба ако сте во Бамберг.После тоа сите знаете Hefeweizen како сорта ама има и еден специалитет се вика Kristallweizen значи Вајцен пиво ама не темничко туку кристално сјајно (затоа и името). Тоа почесто се наоѓра во Виртемберг кој поред мене е втор важен пиварски регион во Германија после Баварија. Тука можам да препорачамОва пиво ќе го најдете во Ален/Aalen односно тој регион.

Општо во Ален и околината има солидни пива. Можам да препорачам Васералфингер Шпециал и Пилс од оваа пивара.
Скржави Шваби пилсот го даваат само во 0,33 :D

Одиме кон исток ако сте во Саксонија има една пивара од Герлиц Ландскрон која ви ја препорачувам. Пилсот е добар ама има и едно темно пиво

upload_2019-1-12_23-26-33.png

Исто така зимско пиво и за љубители на хмељ

upload_2019-1-12_23-27-52.png

За љубители на Хефе-Вајцен препорачувамА од Минхенските пива мислам уедливо најдобри се Аугустинер и од нивОколу Келн има свој специјалитет Келш и од тамошните сорти ги препорачувам Gaffel и FrühИсто добро и популарно е пиварата Rothaus од Баден Виртембер и тука Пилсот кое во 0,33 пакување го викаат Tannenzäpfle. Државна пивара е и скоро ич Маркетинг не прави ама е култ

Овој избор на брзина има многу пива кои и ја не ги знаам ама секаде имаш регионални и вреди нив да им се даде предност него големите.

Уште една источна на крај: LübzerМоже скоро низ цела Германија да се најде. Солидно пиво како Јеверот пилс со посебен карактер.


На крај само да спомнам дека пивата со свој вкус и карактер многу повеќе ги преферирам него меинстрим пива како Бекс, Кромбахер и други кои секако можат да се пијат ама им се одземени сите карактеристики за да може голема публика да ги пие. И не е чудно што токму тие пива се под притисок затоа што се заменливи :)[DOUBLEPOST=1547332788][/DOUBLEPOST]
Крали Марко(пластика) го преферирам кога пиеме маалски,пред зграда,а стакло прв избор ми е Скопско.
Летово работев во една пивница во Rostock и Lubzer беше далеку пред сите најточено пиво,по питко пиво немам пробано,ама и доста солено беше 7е кригла 0.4..
Lübzer е одлично![DOUBLEPOST=1547333296][/DOUBLEPOST]
Па би требало во секој маркет да го има, немам баш скитано по пиво низ Германија, јас во Веро го начекувам во Скопје и во Словенија во Меркатор го наоѓам :D
Салваторот е Starkbier со повеќе промили од обичното и претежно се прави кон есен ко ќе е Октоберфест посебно низ Баварија колективно пијанчење е кога локалната пивара го ваѓа тоа пивo или Bockbier-от. Иако Салваторот мислам го има преку цела година. Низ маркетиве послабо претежно во продавници за пијалоци тука може да се најдат и сорти што ги нема во големите маркети.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
570
Поени од реакции
857
Исто доста точено беше Brooklyn brewery,него го точевме во 0.25 и беше поскапо од Lubzer-от 0.4,претежно го конзумираја луѓе во поодминати години,според мене имаше доста специфичен вкус.Негативно изненаден бев кога ќе ми стигнеше порачка,пиво како Lubzer или Duckstein да го мешам со сок од банана/вишна/рабабер,то поќе не е пиво.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
1.101
@Igorcemk фала ти за најдобриот пост на темава. Rothaus го пиев во Штутгарт, ама беше некако кафеаво, накај темно и беше многу грозно. Henninger Pils го има у Франкфурт (и ваљда околина). Не знам дали знаете, Radeberger му беше омилено пиво на Чарли Шин во Тwo and a half men :D

Ќе пробам некое од овие ако начекам, имам пробано повеќе пива така, ама не ми оставиле поголем впечаток како тие што веќе ги набројав како добри :D
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Исто доста точено беше Brooklyn brewery,него го точевме во 0.25 и беше поскапо од Lubzer-от 0.4,претежно го конзумираја луѓе во поодминати години,според мене имаше доста специфичен вкус.Негативно изненаден бев кога ќе ми стигнеше порачка,пиво како Lubzer или Duckstein да го мешам со сок од банана/вишна/рабабер,то поќе не е пиво.
Пошто беше во источна Германија (ија живеев тука подолго време) тоа со мешањето има е останато од ДДР оти тогаш поради недостиг на суровини пивата не беа константно со ист квалитет па се мешаа. Квантитет пред квалитет односно вид Радлер. Добрите одеа за експорт. Ја не практикувам али мислам ок е на лето.[DOUBLEPOST=1547335719][/DOUBLEPOST]Иначе за на крај го пропуштив поред мене најдобриот Вајцен:


ВРВ!

А темно:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.879
Поени од реакции
16.944
@Igorcemk убави постови на темава. Германците се прагматични, па многу од одликите на локалните пива имаат врска со некои локални навики. На пример келш се служи во помали чаши за да се пие поладно, поточно да стои помалку на масата со што би покачило температура и би изгубило вкус. Затоа келнерот се убива од вртење низ пивницата и цело време менува чаши. Мислам дека слична е идејата и со малите шишиња пилс за кои си пишал.

Убаво е сите овие човек да ги проба во локален контекст со локална храна и во дадениот амбиент. Салваторот кој го зборите го има во поснабдени маркети во Скопје, како Веро.

Најубавите пива според мене, па какви и да се стаут, вајцен, пилс или било кој друг тип, се од мали фабрики, што имаат производство само на едно место и што држат до рецептата. За жал, тоа кај нас го нема и често имаме варијации на вкусовите што ја намалува вредноста на името.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681Beliebtestes Bier Deutschlands 2018: Das Ranking


1.Rothaus Tannenzäpfle 34,9
2.Krombacher 31,0
3.Erdinger 28,7
4.Paulaner 26,4
5.Franziskaner 26,1
Францисканер за мене е катастрофа пиво,другите сите се во ред.

Најстандардно пиво за Штутгарт и околина нормално е :Други добри :


upload_2019-1-14_1-20-53.jpeg

 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
1.101
Stuttgarter Hofbraeu и Dinckelacker се океј :D Предност му давам на првото. Францисканерот ништо посебно, накај лошо, а Ротхаус беше катастрофа, али ваљда дека пиев некое кафеаво/темно пиво, не беше Pils или нешто така :D
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.895
Поени од реакции
12.038
Stuttgarter Hofbräu od site piva od Stuttgart e najdobro, ali pred nekoja godina se reaktivira edna kultna marka "Wulle".Popularno i slatko e za pienje. Ima i vo 0,5 sisinja. Mislam deka Dinkelacker ja reaktivira markata.[DOUBLEPOST=1547480491][/DOUBLEPOST]
E sega popularnosta moze na poveke nacini da se meri. Iako vo Germanija ima mnogu pivari brojot na sorti koi mozat da se kupat vo cela drzava pa i vo cela pokraina e mal. Zatoa na start odpagjaat malite pivari so poubavite piva. Plus tie piva se poskapi od ovie gore, primer Becks ili Krombacher redovno imas gajba po 10 Evra pa lugjeto kupuvaat. Inace ovaa anketa ne e koe pivo ti e omileno tuku koi piva redovno gi kupuvate za Doma.
 
Последно уредено:
На врв Bottom