Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,1%

  • Вкупно гласачи
    653

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
У Србија ми се свиѓа Зајечарско пиво. Баш има добар вкус на пиво.

Туку некој знае зошто Скопска пивара прекинаа да го произведуваат Стар Лисец ?

Бев доста мал кога го имаше и поради тоа не успеав да го пробам.
Зајачарско има оригинален вкус, по кажувања на роднини и пријатели од Србија, има непроменет и конзистентен вкус што по мене е многу битно.
Лисецот беше многу слично со Скопско. Мислам дека нијанси во газираност и процент на алкохол го правеа поразлично. Не се сеќавам дека беше драматична разликата. Лисец е од времето кога Свето Јаневски ја имаше Скопска пивара и у тоа време немаше вакви ланци од продавници како тинекс, веро, туку маалски продавничиња па и не беше многу распространето.[DOUBLEPOST=1528963742][/DOUBLEPOST]Weizen-от од Кам маркет сте го пробале ли? Не ми се чекаше на каса пред некој ден, а не ми делува дека е некое многу квалитетно.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Зајачарско има оригинален вкус, по кажувања на роднини и пријатели од Србија, има непроменет и конзистентен вкус што по мене е многу битно.
Лисецот беше многу слично со Скопско. Мислам дека нијанси во газираност и процент на алкохол го правеа поразлично. Не се сеќавам дека беше драматична разликата. Лисец е од времето кога Свето Јаневски ја имаше Скопска пивара и у тоа време немаше вакви ланци од продавници како тинекс, веро, туку маалски продавничиња па и не беше многу распространето.[DOUBLEPOST=1528963742][/DOUBLEPOST]Weizen-от од Кам маркет сте го пробале ли? Не ми се чекаше на каса пред некој ден, а не ми делува дека е некое многу квалитетно.
Хајнекен Србија го купија Зајечарско.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Pozdrav, za vkusovi ne se rasprava, inace najgolemite nagradi vo pivarstvoto go zemat sekogas amaterskite pivari. Oti tie odat na kvalitet. Mozat da nabavat bilo koj hmelj, kvasec ili se so mu treba. To ti e dokazano. Normalno deka se bara iskustvo, makedonija do pred nekoj mesec nemase od kade da kupat. Pisi porace pa ke se dogovorime da probas dobro pivo. Koj stil go pies?

Rece deka dosta odis Srbija, Hrvatska i deka se imas probano. Od regionot koe pivo ti e tebe kvalitetno?

Pozdrav[DOUBLEPOST=1528288174][/DOUBLEPOST]

Mnogu lujge pocnaja so Paulaner, kako i jas. No sepak posle dosta ispieni piva ke vidis deka go piese zatoa sto nemase nisto drugo. Dosadno pivo
Србија нема добри крафт пива, Догма и Кабинет од поголемите српски се онака, хрватска луѓено се збунети со стиловите како никогаш порано да го немаат пробано пивото кое што го прават. Словенските се онака повеќе чешка школа со инпровизации.
Босанските ми се без никаков концепт. Изненадувачки се грчките крафт пива и бугарските, но можеби и не е толку изненадувачки затоа што сопствениците на повеќето бугарски и грчки крафт пивари си имаат земено мајстори професионалци од канада и америка и пивата не им ги прават деца кој што сакаат да си играат пивари. Истото се случува и во италија а и шпанија.
Инаку да за вкусови не се расправа, но се расправа за квалитет. Не може нешто безлично да се категоризира како одреден стил на пиво..
Суровините или недостатокот на истите се само оправдување на недостатокот на квалитет, се останато е само лудо его на тој што го произведува истото.
Немам фаворит пиво, мене ми е важен квалитетот на пивото кое што го пијам.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Хмм, сеа го пробувам во пола литро лименки Лашко Златорог, она светлото. Иначе купувам Амстел исто во лименки.
Скопско класик го пијам онака од навика.
Чат пат и Златен даб и Темов кога има Баскерфест :) Горско не ми се свиѓа
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Прв пат пробувам Paulaner Salvator и многу ми се допадна.

Туку да не знае некој зошто ги снема Schofferhofer, некако нивниот Hefeweizen највеќе ми лежи од хефињата. Порано ги имаше низ Тинекс и Веро, сега не ги гледам. :)
Како да си прочитав сопствено мислење(y)
Салваторот одамна го немам сретнато, го имаше во Тинекс и по некои поасални пабчиња.8,5% ако добро памтам.
Слично и Шоферот.
Причина - комбинација на цената до побарувачката и нашата пивсла навика.Уште работат увоз(Skopje Beer Company мислам е фирмата, увезуваа(т) и Лефе, Конрад, дортмундски Даб), ама во многу ретки места низ Скопје и еден паб во Тетово и на моменти Охрид.Dunkelweisen верзијата им е исто добра.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
Почна лето, и одма ги доусраа нашиве пива Таман реков Скопско го оправиле колку толку, кога зимам прееска од 1,5 л Скопско и.... го истурив цело, пошто ко у шупа да го праеле има вкус. Пена се губи за 5 секунди, негазирано, и остануе некој гаден вкус после секоја голтка.... ужас
Купено денес у Тинекс Годел


Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како да си прочитав сопствено мислење(y)
Салваторот одамна го немам сретнато, го имаше во Тинекс и по некои поасални пабчиња.8,5% ако добро памтам.
Слично и Шоферот.
Причина - комбинација на цената до побарувачката и нашата пивсла навика.Уште работат увоз(Skopje Beer Company мислам е фирмата, увезуваа(т) и Лефе, Конрад, дортмундски Даб), ама во многу ретки места низ Скопје и еден паб во Тетово и на моменти Охрид.Dunkelweisen верзијата им е исто добра.
Салватор го има во Веро
 
L

Löwe

Гостин
Ja nema nikad da ja priznaam pivskava industrija i industriskata tehnologija, se dodeka ne izmislat DIETALNO PIVO, pivo od koe nema da se osekjam pred poragjaj.
 
Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Златен даб пошо Скопското многу ми горчи, но и тоа пијам од време на време. Туборг, Амстел секако не се лоши. Скопско Смут треба да пробам, а оној пат пробав некое пиво праено у Амстердам. Десперадос се викаше и имаше и текила у него, доста појако од нашите пива. Најлошо пиво според мене е Горското.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ja nema nikad da ja priznaam pivskava industrija i industriskata tehnologija, se dodeka ne izmislat DIETALNO PIVO, pivo od koe nema da se osekjam pred poragjaj.
A pint of lager can contain up to 180 calories, roughly the same as a slice of pizza.

Пивото „си тражи“ храна :D
Инаку вака глеано не е нешто многу калорично, шо знам. „Пивски стомак“ мислам дека е кованица за таков тип на живот, пошо ретко чоек само пиво да пие, а да не си е мераклија за грицнување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom